• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Przewodność torfu i torfianki

#1
Czołem!

Chciałbym zaproponować pewien test, głównie skupiający się na analizie przewodności torfianki.
Od początku - ostatnio miałem pewne obserwacje, związane z przewodnością torfianki. Zwróciłem też uwagę na fakt, iż producenci torfu często podają na opakowaniu oprócz pH także przewodność. Podzielenie się swoimi obserwacjami przez użytkowników różnych torfów dałoby szansę przede wszystkim dojść do tego, który torf ma najlepsze dla akwarystyki właściwości, ale także pozwoliłoby się zorientować, że akurat używany przez nas torf nie jest wcale taki wspaniały, bo jak widać mogą być znacznie lepsze. Ponadto myślę, że uda się wspólnie z tego wyciągnąć parę bardziej "naukowych" wniosków.

O co mi zatem chodzi? Chciałbym prosić, żeby osoby, które "produkują" torfiankę, podzieliły się swoimi pomiarami (nie mówię, żeby specjalnie robić - przy okazji). To jest przewodność wody wlewanej do armaty, oraz przewodność tej, która z niej wylatuje. Mile widziany pomiar pH, opcjonalnie twardość i zasadowość. Niezależnie czy ktoś przelewa RO czy kranówkę - to takie wyniki byłyby mile widziane.
Oczywiście jeśli ktoś produkuje torfiankę w inny sposób - na przykład mocząc torf w wodzie to również takie wyniki bardzo by mnie interesowały.
Prosiłbym do tego o napisanie jaka jest ilość torfu, czy torf jest już nieco zużyty, czy "nowy", czy torf był w jakiś sposób przygotowywany do użycia (wiem że niektórzy mogą tak robić) i oczywiście jaki to torf i jeśli producent podaje - jego pH i przewodność (tutaj uwaga na jednostki, bo podawane są mS/cm i mS/m).
Jeśli ktoś ma czas i ochotę to proponowałbym jeszcze test porównawczy moczenia w wodzie RO - powiedzmy 100ml wody i ilość torfu równa wielkości łyżki. Pozwoliłoby to na porównanie w różnych warunkach. Fajnie byłoby też zrobić takie porównanie na torfie nowym i zużytym.
Rzecz jasna bardzo mile widziane byłyby własne przemyślenia i doświadczenia dotyczące wpływu torfu na przewodność wody. Może ktoś ma jakąś większą wiedzę na ten temat - przykładowo co wpływa na przewodność, którą podbija torf, jakie minerały. Ogólnie wszystko co ślina na język przyniesie.
Niezależnie od wszystkiego - każdy pomiar, każda dana będzie bardzo cenna!

Ja ze swoimi obserwacjami póki co się wstrzymam, bo są niepełne i również nie chciałbym w żaden sposób sugerować wniosków Smile

pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Czesc, ciekawa inicjatywa. Ja mam doswiadczenie z dzisiaj z woda ro i biotorfinem zooleka. Nie jest to filtracja przez torf, ale podobna sytuacja.  Do 5 litrow ro dodalem 10 ml biotorfinu. Ph zrobilo mi sie 3,9 ale przewodnosc wzrosla do ok. 60 mS. Nie badalem tylko ro ale miala max 20 mS, albo nawet tylko kilka.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Wiadomo, że torfianka(i inne źródła kwasów humusowych) podniesie przewodność wody. Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(09-10-2016, 15:39 PM)Ruki napisał(a): Wiadomo, że torfianka(i inne źródła kwasów humusowych) podniesie przewodność wody. Smile

To jasne, pytanie tylko o ile. Z tego co pamietam preparaty typu Ph minus podnosza przewodnosc znacznie. Torf wydaje mi sie, ze mniej, ale moge sie mylic bo poza torfem dawno nic nie stosowalem. Ciekawe jak w takim razie uzyskac niskie ph (4 do 5) i przewodnosc rzedu 20. Ja w akwariach mam przewodnosc na poziomie 50 mS teraz, ale ph ponizej 5,5 nie chce zejsc. Moze to kwestia czasu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Oczywiście Ruki, że tak, myślę że to jasno wynika z mojej wiadomości Smile Natomiast ciekawy jest aspekt np. zmiany wpływu na przewodność w czasie zużywania torfu i skorelowana z tym "moc torfu" (mam na myśli zdolność do zakwaszania wody). Może niektórzy zaobserwowali na przykład bardzo duży wpływ na konduktywność całkiem świeżego torfu i jej spadek po pierwszym płukaniu. Takich niuansów i indywidualnych metod jestem ciekaw.
I to o czym piszesz również wiąże się z interesującą sferą - jak ryby na to reagują. To znaczy jaki wpływ na nie ma przewodność, ale ta podbijana przez torf. Być może ktoś używając różnych torfów  (bądź w innym stanie zużycia) i uzyskując różne przewodności zaobserwował różnice. Tu jest duże pole manewru dla doświadczonych akwarystów, na przykład Ciebie Wink  Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie każdy przejawia zainteresowanie cyferkami.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Ja niestety skończyłem z cyferkową akwarystyką w momencie rozwalenia TDSa. Big Grin
Zwiększanie przewodności przez kwasy humusowe na szczęście nie jest takie duże i nigdy nie przekraczamy wartości granicznych nawet dla tych najbardziej wymagających gatunków. W końcu przecież kwaśna woda w naturze z tego samego się bierze.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Istotnie tak jest. Niemniej wiemy, że torf torfowi nierówny i możemy trafić na świetny, dostarczający tylko humusów, a i na bubel, który nam będzie wypłukiwał do wody związki których nie potrzebujemy. Chodzi teraz między innymi o to żeby odsiać dziadostwo od dobrych produktów Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
A to Ci akurat w przewodności nie wyjdzie...
Musiałyby istnieć testy na metale ciężkie itp. - na pewno są, ale nie w ogólnej sprzedaży w zoologikach.
Mogę się podzielić swoimi doświadczeniami (na razie skromnymi, bo bawię się w przesącz od jakiegoś półtora miesiąca):
- torf Sterlux - akurat taki mi się trafił (wysoki, kwaśny, bez dodatków), nie prażę, nic z nim nie kombinuję, tylko trochę suszę (trzymam w otwartym worku), żeby mieć mniej intensywne zabarwienie
- pH torfianki: od 3,8 do nawet 6,5 (kiedy torf już się "wypłucze" po wielu użyciach)
- KH niemierzalne, GH = 3 (sączę kranówę, na przesączanie przez torf RO nie starczyłoby mi czasu ani cierpliwości, i tak samo RO strasznie długo się uciąga - zresztą produkuję RO i torfiankę do mieszania równolegle, razem; w kranie mam KH 6 i GH 12)
- TDS pokazuje 211 ppm. Nie wiem, czy to dobrze, czy źle.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(28-11-2016, 18:04 PM)12dot12 napisał(a): A to Ci akurat w przewodności nie wyjdzie...
Musiałyby istnieć testy na metale ciężkie itp. - na pewno są, ale nie w ogólnej sprzedaży w zoologikach.
Nie zrozumiałeś Wink Przez dziadostwo rozumiem po prostu nadmierne podbijanie przewodności Wink



Cytat:- TDS pokazuje 211 ppm. Nie wiem, czy to dobrze, czy źle.
A to zależy ile ma kranówka Smile Generalnie o to chodziło by porównać wartości przed i po.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Ok, teraz kumkam Smile
Kranówka (u mnie) na TDSie ma 324 ppm, przesączanie więc obniżyło przewodność (choć nie tak bardzo, jak wszystkie inne parametry).
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości