• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Obsada do akwa 720l

#31
Ale co to znaczy bez obsługowe? Mam kilka szkieł z młodymi dyskowcami i wiem co to obsługa Big Grin Mam też 730l BW z sumpem i przelewem i  w tym wszystkim dolanie 50l raz na tydzień wydaje mi się akwarium bez obsługowym Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#32
Cytat:Ale co to znaczy bez obsługowe? Mam kilka szkieł z młodymi dyskowcami i wiem co to obsługa [Obrazek: biggrin.gif] Mam też 730l BW z sumpem i przelewem i  w tym wszystkim dolanie 50l raz na tydzień wydaje mi się akwarium bez obsługowym [Obrazek: smile.gif]


Takie podmiany też by mi się podobały, za czasów paletowych znacznie częściej latałam z wiadrami Wink

Jeżeli chodzi o obsadę to po części sprawa się wyjaśniła:
Do małego akwa a właściwie to "lampki nocnej" (54l) powędrowały 2 pielęgnice niebieskołuskie electric blue. Maluszki mają może 3 cm, ale mój szanowny małżonek jak je zobaczył to nie mógł się powstrzymać Wink W tej chwili są tam same i będą sobie powoli dorastać - docelowy zbiornik dla nich to 240l . I teraz mam pytanie: czy szukać dalej jeszcze kilku maluchów, żeby udało się dopasować parę i żeby im było raźniej, czy też zostawić tylko te 2 sztuki? Czytałam tu na forum że połączenie w stadzie ze zwykłymi może skutkować tym że electric blue będzie słabiej się rozwijać ? (Aha w zapasie mam jeszcze wolną 140l).

W 240l umieściłabym teraz młode ziemiojady tak by trochę podrosły, a na wiosnę zreaktywowałabym zbiornik 720l. Co myślicie o takim rozwiązaniu?
A teraz o samych ziemiojadach: przez ostatnie dni nic innego nie robię tylko o nich czytam i oglądam zdjęcia ale w tej chwili to już mam totalny mętlik - na różnych zdjęciach te same ryby wyglądają inaczej i już sama nie wiem czy to ten sam gatunek czy jakaś inna odmiana kolorystyczna. Ogólnie chciałabym mieć 1 góra 2 gatunki - z tych dużych i ciekawie (w tym kolorowo ) wybarwionych Big Grin  Myślałam o G. surinamensis, G.altifrons, S. leucosticta. S.winemilleri - ale jak pisałam wcześniej sama nie wiem jak one do końca będą wyglądały.  Zastanawiałam się nad S. daemon ale wydaje mi się, że są najmniej kolorowe ? Czy możecie podpowiedzieć jakąś sensowną obsadę dla zbiornika 720l mając na uwadze rozmiar i kolory Big Grin, a także dostępność ryb ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#33
No jak S. daemon są najmniej kolorowe to my Ci już tutaj nie mamy co doradzać Big Grin

Na pewno bardziej kolorowe (i mniej wymagające) są ziemiojady takie jak Geophagus abalios/altifrons/proximus/megasema, czasami nazywanie "surinamoidami" (choć prawdziwy G. surinamensis to bardzo rzadka ryba). Najlepiej w takim akwarium prezentowałaby się grupa jednego gatunku. Możesz połączyć je z jakimiś większymi Crenicichlami lub (co lepsze) którymiś pielęgnicami z rodzaju Heros - mamy teraz na rynku wybór pięknych, naturalnych odmian, począwszy od H. sp. "Rotkeil/Red Shoulder" (te z czerwonym paskiem za głową po prawdziwe H. severus, czy gębacze - H. liberifer. Wiesz dobrze, że za Ciebie obsady nie wybierzemy, ale jak trafisz na coś, co ci się spodoba, to my Ci powiemy, czy możesz to mieć w jednym akwarium Smile
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#34
Ja bym poszedł w połączenie surinamoidów z Herosami- będzie kolorowo i ciekawie Big Grin.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#35
Może źle się wyraziłam, nie chodzi mi o to że ma być strasznie kolorowo Wink Też najbardziej podobałoby mi się akwarium jednogatunkowe i chyba zdecyduję się w takim razie na altifronsy. Do jakiej wielkości one dorastają i ile sztuk mogłabym trzymać docelowo w mojej 720l ? Jakiej wielkości ryb szukać i czy macie ewentualnie jakieś namiary na hodowcę?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#36
W-2 z forum rozmnażał altifronsy, ale nie wiem czy odchowywał? Musisz dopytać. Na pewno warto zacząć od 6-8 młodych sztuk, z czasem może trzeba będzie zmniejszyć stado, ale nie musi to być konieczne. Teoretycznie altifronsy to największe Geophagusy i dorastają do 30 cm, ale ja w Palmiarni Gliwickiej ("akwarium" 60 000 L) widuję tej wielkości G. proximus więc to wszystko zależy od akwarium Wink 

Herosy byłyby dobrym kontrastem dla ziemków, ale do niczego nie namawiam, to twoje akwarium.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#37
Właśnie w niedzielę byłam w palmiarni i małe to te proximusy nie były Wink Właściwie to jak patrzę teraz na moje szkło to wcale nie mam wrażenia, żeby było duże i jakoś 8 sztuk nie mogę sobie w nim wyobrazić, ale jak piszesz życie samo pokaże jak się wszystko ułoży Smile Póki co chciałabym większe akwarium Big Grin
Skoro już wiem czego szukam to czas zacząć przygotowywać zbiornik - czytałam na forum wątki o piasku - ale ponieważ ziemki przekopują podłoże to może macie jakiś sprawdzony piasek albo przynajmniej jakiej wielkości mają być ziarna? I jaka powinna być grubość piasku na dnie - przy paletach miałam 2 cm - ale one nie ryją Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#38
Szuknij na forum bo ja teraz nie pamiętam który piasek jest bezpieczny (tj. nie ma wpływu na parametry wody). Ja lubię piasek pt. SOBEX (do piaskownic) bo wygląda mega naturalnie, ale niestety nie pozostaje bez wpływu na pH...

P.S. Skoro chcesz większe akwa to idź za ciosem Big Grin

P.P.S. Gdyby jednak na większy zbiornik nie było szans, to są też mniejsze gatunki Geophagusów: np. G. taeniopareius czy G. argyrostictus - tylko że te kładą ikrę na podłożu, albo np. G. parnaibae i G. sp. "Pindaré" i przesłynne G. sp. Red Head Tapajós/Araguaia - te są gębaczami. Z tej piątki największe wymagania ma G. argyrostictus - potrzebuje ciepłej, dobrze natlenionej i najlepiej lekko kwaśnej wody, ale w moim odczuciu jest tez najpiękniejszy. Pozostałe mają niewielkie wymagania i rozmnażają się nawet w twardszej wodzie.

P.P.P.P.P.S. Na forum jest też gościu (reeadon), który rozmnaża zupełnie inne geophagusy, które do niedawna były bardzo rzadko dostępne - Geophagus pellegrini. Znając sytuację polityczną kraju, z którego pochodzą (Kolumbia) to może być tak, że ostatnie regularne importy mogą się nagle skończyć i gatunek zniknie z akwariów. Warto rozważyć wejście w posiadanie tych ryb Smile Reklamować nie będę - wystarczy zajrzeć do tematu w Prezentacjach.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#39
wpisz na alledrogo "piasek kwarcowy" ja mam z kopalni w Osiecznicy, nie zmienia parametrów.
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#40
Może już jest "po ptokach" ale podrzucę jeszcze taki pomysł :

- Protomelas taeniolatus "red empress"
- Pseudotropheus acei 
- Metriaclima msobo "magunga"

Tongue
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości