• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: A. Borelli

#11
Dziekuje za odpowiedz Smile

A z tych NF ktore wymienilem to ktore najlepiej wybrac?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
NF kristal S, banana worms (nawet dorosłe wcinają), artemia mrożona, cyklop, hikari micropelets, płatek tetry, spirulina.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Spirulina Tropicala bedzie dobra? Granulat czy platki?

A Kristall Premium czy Supreme?

Dziekuje z gory.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Płatki. Z tego co pamiętam, to mało spiruliny w tej spirulinie z Tropicala. Sprawdź w składzie. Najwięcej, ile w sprzedawanych na miejscu pokarmach( takich bez zamawiania z neta) spotkałem, to 36% JBLa.

Nie wiem. Nie karmię NF.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Tropicala tez ma 36%. Sprawdze co mam w zoologu Smile

Jeszcze odnosnie zywego pokarmu (np. dafnia) to mialbym pytanie. U mnie w zoologu sa paczkowane w woreczkach, najmniejszy ma pojemnosc 45ml. Czy mozna taka dawke dac na raz, czy bedzie za duzo lub nawet za malo?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Z doświadczenia wiem, że najlepsze są pokarmy dedykowane dyskowcom i rybom morskim - tam się najbardziej starają producenci, bo to drogie ryby; karmy dla "zwykłych" rybek z reguły są słabsze, choć też nie wszystkie. Na pewno odradzam no-name'y.
Patrz na składy. Kluczowa jest kolejność wymienionych składników. Najlepsze są karmy, mające w składzie na jednym z pierwszych miejsc "whole krill/herring/shrimp/itp. itd. (meal)"; tak samo, jak szukasz roślinnych, te zawierające co najmniej kilkanaście procent spiruliny/glonów kelp/chlorelli. Poczytaj o tym, które firmy stosują rzeczywiście całe ryby i skorupiaki, a które dają tylko mączkę rybną, czyli "psa zmielonego z budą" dla oszczędności. Zerknij na YT na kanał Rachel O'Leary, w jednym filmiku doradza na co zwracać uwagę przy wybieraniu karm, i na Oscarfish.com - tam są recenzje z dokładnymi opisami i rankingiem konkretnych pokarmów.
Sprawdź na ile borelki są mięsożerne, a na ile wszystkożerne i tak komponuj im dietę Wink

Co do żywych się nie wypowiem, bo przestałam nimi karmić - nawet mrożonkami - mam podejrzenie, że z jedną z nich przyniosłam patogeny, co się skończyło leczeniem obsady.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
A co jest złego w mączce rybnej? Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Z tego co się orientuję, różnica między mączką a "whole"/"whole meal" jest taka, jak między parówkami a kawałkiem mięsa. Mączkę się robi z odpadów, coś jak MOM. Złe może niekoniecznie, ale to taki rybi fastfood.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Są różne rodzaje mączek, ale nie można ich porównywać pod żadnym pozorem do MOMu. Głównym minusem jest to, że jest to prawie samo łatwo przyswajalne białko- bardzo kaloryczne. No i nie ma prawie włókna surowego(czyli substancji balastowych). Ta najtańsza, z koagulatów białkowo-tłuszczowych leci jako dodatek do karm dla bydła, drobiu i trzody chlewnej. Do mieszanek paszowych dla ryb średnio się nadaje.
Jednakże nie można mówić o niej jako niepożądanym składniku mieszanek, bo jest to jeden z najlepszych źródeł białka- na jej podstawie robi się karmy o FCR mniejszym od 1. Oczywiście niedobory innych związków należy potem zbilansować dodatkami w paszy.

Rybimi fastfoodami są głównie mączki roślinne(wysoko węglowodanowe mączki sojowe!) i mięso zwierząt stałocieplnych.

P.S.
Co do Twojego porównania to... mączce rybnej bliżej do kawałka mięsa, a "whole meal" do parówki. Smile Whole meal to leci wszystko, jak do parówki- płetwy, wnętrzności etc. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Wracając do tematu spiruliny to Tropical ma 36%-spirulina forte.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości