• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Rheoheros lentiginosus "Rio Chacamax"

#31
Walki coraz częstsze Smile Na szczęście w przeciągu miesiąca powinny trafić do 450 litrów.


Załączone pliki Miniatury
       
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#32
Filas & Mady_haze, 

Jak sie mają wasze lentigi? U mnie prawdopodobnie będzie tylko jedna samica, więc po cichu liczę na małą wymianę Big Grin

Zastanawiałem się skąd taka dysproporcja płci. Oczywiście nie można wykluczyć wpływu typowych czynników jak odczyn czy tym bardziej temperatura, ale skoro u tego gatunku to samice wiodą prym w zalotach to pomyślałem że taki stan rzeczy (zdecydowanie więcej samców w miocie) może być u nich naturalny. Zapytałem o to Juana [M. A. Azasa]  i wg niego samice są bardziej agresywne niż samce. Co więcej, zaobserwował, że w naturze praktycznie wszystkie dojrzałe samice zdobywają partnerów, natomiast tylko największe samce tworzą pary.

To by trochę wyjaśniało, ale nie ukrywam,  że pewniej bym się czuł mając chociaż dwie samice Big Grin
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#33
Brak czasu w ostatnich tygodniach nie pozwalał mi na dokładne obserwacje ryb ale dzisiaj udało się posiedzieć nieco przed szybą i muszę powiedzieć, że chyba jest dobrze Smile PiotreK raczej nie masz się co martwić bo u mnie jest prawdopodobnie 6 lub nawet 8 samic. Oczywiście to tylko przypuszczenia po oględzinach nieszczęsnych płetw i poszukiwaniu ciemnych plamek - jeżeli to faktycznie zadziała.

Pstryknąłem kilka mizernych fotek dla zobrazowania o czym mówię.

Pierwsze zdjęcie to moim zdaniem stu procentowa samica. Plamka jest wyraźna i czasami nawet widać delikatnie świecącą obwódkę jak u samic Crypto. Samica ta jest bardzo terytorialna ale odpuszcza większym osobnikom
   

Takich zdecydowanych samic mam 3 sztuki.

Kolejne zdjęcie pokazuje typowe potyczki między samicami, ta po lewej stronie zapowiada się bardzo ciekawie - nie widać tego na zdjęciu ale posiada sporo koloru błękitnego wokół plamki na płetwie i generalnie na całym ciele często pojawia się również dużo błękitu
   

Oprócz tych trzech samic z wyraźną plamką są też ryby z delikatnymi ciemnymi przebarwieniami na grzbietowej, są to ryby wolniej rosnące i zdominowane przez resztę stada, ciężko uchwycić u nich moment nastroszonej płetwy ponieważ mam w tej chwili przerybione akwarium i w każdym niemal jego miejscu zawsze ktoś je przegania. Takich osobników jest około 5ciu
   

Kolejne mało wyraźne ujęcie stroszących się samic, widać na nim większego samca na pierwszym planie - jest zdecydowana różnica w wielkości Smile
   

Na koniec zdjęcie samego samca, tak dla porównania przy tej wielkości ryb. Co jest jeszcze zauważalne - błękitna "mozaika" pod okiem, u typowanych samic tego nie ma !!!
   

Jeżeli chodzi o agresję to w moim przypadku jest zbyt dużo ryb aby mogły to konkretnie pokazać. Faktycznie samice mają większe skłonności do stroszenia się na siebie i okazywania siły, samce jedynie przeganiają się na krótkim odcinku aby "nie czuć" siebie zbyt blisko.
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#34
Faktycznie różnica w ubarwieniu ciała jest pokaźna, zwłaszcza na wieczkach skrzelowych ale też wydaje mi się, że "pewne" samce są bardziej kropkowane (czarne drobne punkty). Musze się jeszcze dokładniej przyjrzeć moim rybom Smile
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#35
Gdzie można nabyć te rybki ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#36
W Hobbyzoo Tillmann w Duisburgu.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#37
Dziękuje za info


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#38
Niestety, kolejny raz boleśnie przekonałem się, żeby nie kupować ryb, dla których nie ma się warunków. Na tę chwilę straciłem 2 sztuki, a 3 padnie w przeciągu kilku dni. Nie jestem w 100% pewien co to spowodowało, choć mam podejrzenia. Wystrój akwarium zmieniłem z przejściowych łupin kokosowych na docelowe kamienie. Od tego zaczęły się problemy - ryby zrobiły się wybitnie nerwowe. Obecnie chora ryba jako pierwsza uszkodziła sobie okolicę pyska, co nie chciało się zagoić. Podawałem lek w pokarmie ale z miernym skutkiem. Niestety w jednym tygodniu nie podmieniłem wody (moje niedopatrzenie i lenistwo) i po przeprowadzonej podmianie  po tej przerwie już dwie ryby padły. Prawdopodobnie skok parametrów miał tu swój udział, dodatkowo jedna z ryb miała uszkodzony bok.

Mieszkające w tym samym akwarium Meeki oraz P. mexicana nie wykazują żadnych niepokojących oznak (ryby mieszkają razem od dawna).

Zobaczymy co będzie dalej. Jedno już wiem na pewno - ryby z CA z tej grupy NIE TOLERUJĄ braku podmian. Nawet przy nieprzerybionym akwarium woda MUSI być podmieniana regularnie. Powinienem był wiedzieć lepiej...
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#39
Mądry Polak po szkodzie Sad
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#40
Niestety. Teraz pytanie czy będę miał jakąkolwiek samice, o ile coś z nich przeżyje.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości