• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [650] Tanganika, towarzyskie dla Lamprologini

#51
Też piękne ryby. Sam kiedyś chcę jakieś toniowce z Malawi. Kiedyś...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#52
To czas na małą aktualizację. W skrócie: pojawił się problem z wiciowcami. Pierwsze niepokojące objawy zbagatelizowałem i ryby zaczęły lecieć. Leczenie przeprowadziłem w mniejszym akwarium (300l), a to w między czasie osuszyłem i wysterylizowałem wszystko. Straty w obsadzie były spore, dlatego postanowiłem że ryby pozostaną już na stałe w 300l. Ciężki temat, byłem na skraju rezygnacji.

Udało mi się ocalić 4 naskalniki, 4 calvusy, 5 cyprichromisów. W pewnym momencie żadne nie przyjmowały pokarmów, część ryb pływała kładąc się na boki i zataczając w okół własnej osi. Dziś wszystkie jedzą jak wilki, ale pewien sukcesów w leczeniu nie jestem bo, niektóre mają brzydkie kupy. Nie są długie ani cienkie, ale np jak kupa ma 1cm, to 1/3 jest normalna, 1/3 śluzowata i 1/3 normalna. Karmię, podmieniam, obserwuję.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#53
Czym i jak je wyleczyłeś? Takie opisy są na wagę złota!
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#54
Nic nadzwyczajnego. Pierwsza salwa protocaps-m w dawce około 50% większej od tej na opakowaniu, po tym zaczęły jeść. W tedy zacząłem karmić solowcem którego rozmroziłem, roztarłem z tabletką metro 250mg i zamroziłem, a do wody normalna dawaka protocaps-m + urofuragina (2 tabletki na 50l). Opiszę dokładniej w wątku o wiciowcach Topielca.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#55
super baniaczek. dalej masz Tangę?jakieś nowości?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#56
Mam, ryby są w innym, mniejszym akwarium. Część ryb straciłem na skutek choroby - stąd redukcja litrażu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#57
Planuję podobne akwarium z sumpem. Mógłbyś podrzucić fotkę jak wygląda akwarium od strony technicznej? Jak podzieliłeś sumpa? Zastanawiam się cały czas między właśnie sumpem, a narurowcem i zbieram informacje co będzie praktyczniejsze. Może dorzucisz kilka słów od siebie jak się sprawuje taka filtracja?
1200 litrów SA- G. abalios, P. altum
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#58
Fotki nie podrzucę bo właśnie przebudowuje system troszkę. Dorabiam uchwyty, inaczej poprowadzę rury i najważniejsze - zmieniam pompę na pompę od CO. W sumpie początkowo było 5 komór, niestety były źle zaprojektowane. Popełniłem dużo błędów budując tą filtracje i teraz to naprawiam. Sumpa robiłem właściwie na hurra bez jakiejś konkretnej lektury czy chociażby obejrzenia u kogoś na żywo. Decydowałem się na taką filtrację sądziłem, że oszczędzę w stosunku do dużego kubła, jednak w sumie kosztów i tak się nazbierało:
Baniak i szkło: 150
Media okolo 300
Hydraulika jakieś 300 (rury, przeloty, zawory)
Pompa około 300

Luźno więc 1k, nie licząc pierdół jak silikony, taśmy teflonowe uchwyty, wszystkie k**y które się posypały i czas poświęcony na walkę z tym. Był okres, że bardzo żałowałem, że nie wziałem kubłów. Zwłaszcza jak mi w nocy spadł wąż z pompy i wychlapało się z 20 litrów wody na panele. No ale to moja wina była, nie zabezpieczyłem tego odpowiednio. 

Sump nie wątpliwe ma ogromne zalety, ale czy jest "wyższy" niż inne metody filtracji nie będę debatował.
Przy swoim zostaję bo:
Ilość mediów którą mogę tam mieć, łatwość w dostępie do nich
żadnych kabli i urządzeń w akwarium
błoga cisza (na pompie od co i poprawnie ustawionych zaworach)
stały poziom wody w akwa

Jak się sprawuje jako filtracja?
Biologiczna, chemiczna - wyśmienicie. Gorzej z filtracją mechaniczną - wszelakie syfki dość długo turlają się w wodzie zanim zdecydują się przelać grzebieniem do komina.

Najlepiej znajdź sobie kogoś w okolicy kto ma, idź obejrzyj na żywo. Ja zdjęcia porobię jak położę hydraulikę na nowo.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#59
(30-04-2018, 15:54 PM)sbc napisał(a): Jak się sprawuje jako filtracja?
Biologiczna, chemiczna - wyśmienicie. Gorzej z filtracją mechaniczną - wszelakie syfki dość długo turlają się w wodzie zanim zdecydują się przelać grzebieniem do komina.

A nie dałoby się tego poprawić jakimś falownikiem? Nawet włączanym gdzieś w środku dnia na godzinkę czy dwie?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#60
Da się i tak mam u siebie, ale to już jest dodatkowe urządzenie w akwarium ;p
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości