• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Glony

#1
Kiedyś zakładając akwarium długo walczyłem z okrzemkami.Miałem je bardzo długo aż pomogły mi ślimaki (zebry i military helmet). W zbiorniku (54l)dla narybku, tarliskowym itp. na kamieniu powstały fajne zielone glony (niteczki). Przypuszczam,że są to zielenice. Co robić żeby było ich więcej?? W innych zbiornikach ich nie mam.Czy móże mieć wpływ na to fakt,że nie podmieniałem tam wody ok 2- 3 tygodni i pływała w nim duża samica pearsei, którą potrzebowała odpoczynku po bęckach od samca?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Ja swego czasu miałem piekne zielenice po oświeltneniu akwarium świetlówkami T5 (jakimi nie pamietam) Ale na pewno musiałem podać co najmniej 1,5W na litr wody. Terazm utrzymuje je na trzech żarówkach LED 2W-towych.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Nie pamiętam jaką mam moc oświetlenia ale nic nie zmieniałem a glony sobie fajnie urosłySmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Moje aQa ma już 10 mesięcy, wiedziałem otym że, okrzemki występują w nowo założonych, ale ja nie potrafię sobie z niemi poradzić do dzisiaj. Słyszałem że zastosowanie świetlówki UV rozwiąże problem..., czy ktoś wie coś na ten temat????
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Na okrzemki  proponuję ślimaki military helmet lub zebry. Kiedyś też borykałem się z okrzemkami. Ten problem jest złożony i może się na niego składać np nieodpowiednie oświetlenie,słaba filtracja itp.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Dobry pomysł, ale mam dwie bocje wspaniałe, więc ślimaki nie przeżyją. Mój zbiornik ma 430l, oświetlenie to 5x 60cm, 9w, świetlówki led, filtr aquael unimax 500 z wbudowaną lampą UV świecącą 10 godzin dziennie, parametry wody w normie. Dla zobrazowania problemu dodam dwa zdjęcia
[Obrazek: 294b3408.jpg][Obrazek: 9c5417a4.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Military helmet są naprawdę pomocne + ciężko się do nich dobrać. Bardzo mało "wychodzą" poza gabaryty skorupy, a jak się chowają to "zamykają drzwi. 
Ja z nimi miałem/mam inny problem, ale to z każdym ślimakiem w takich warunkach: czysto RO, torf granulowany w filtrze + korzenie, gałęzie, liście oraz szyszki robią lekki kwas. A to niesprzyjające warunki dla ślimorów.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Czy to na pewno okrzemki?

Wysłane z mojego FRD-L09 przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Jeżeli nie okrzemki to co to może być, i jak się tego pozbyć???
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Moim zdaniem to są okrzemki. Kup ślimaka na próbę lub usuwaj to mechanicznie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości