• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [450, 2x300] akwaria piotrK

#1
Myślę, że parę osób zaskoczy to, co teraz zobaczą. Otóż postanowiłem wydać moje dorosłe bartoni. Powodów było kilka:

- dorosłe osobniki zredukowały się do 3 samców i jednej samicy. Być może taki układ trwałby jeszcze długo, ale uznałem, że 450 litrów to za mało dla takiej grupy. (Być może większa grupa z większą liczbą kryjówek byłaby spokojniejsza; kiedyś to sprawdzę.)

- filtracja za pomocą jednego hamburga i słabej pompki przy roślinożernych pielęgnicach nie jest wystarczająca

- chciałem dać więcej miejsca mojej panamskiej obsadzie (patrz niżej).

Poza tym, chciałem wreszcie rozmnożyć nanoluteusy, a to oznaczało przeniesienie je do najmniejszego akwarium 180 litrów, dotychczas zamieszkiwanego przez Stomatepie. Tak więc z małej wyprowadzki bartoni zrobiła się wielka przeprowadzka większości moich ryb pomiędzy akwariami. Wyszło z tego to co poniżej.

  • 450 L (180x50x50)

Filtrację stanowi hamburg 50x50x5 z pompką 800 L/h, grzałka 150W jest ustawiona na 23 stopnie i grzeje tylko w zimę (albo w cholernie zimny lipiec...), akwarium oświetlają dwie 20W świetlówki LED.

Obsada to coś co marzyło mi się od dawna. Nie jest to 100% biotop CA, ale sądzę, że udowadnia, że da się zrobić coś w miarę bliskiego temu, co wielu naszych forumowiczów robi w akwariach z SA. Wystarczy trochę cierpliwości Smile Oto ona

6x Cribroheros rhytisma "Rio Lari"

1+1 Amatitlania/Cryptoheros/Bussingius* nanoluteus (druga para w 180L pilnuje ikry, ta para z resztą też)

10x Poecilia salvatoris



* niepotrzebne skreślić Tongue

Foto:

Akwarium
   

Pan i władca (największy samiec rhytisma)
   

Samiec P. salvatoris
   
Samica
   

  • 300 L (150x50x40)

Filtrację stanowi hamburg 50x40x5 z pompką 650 L/h, grzałka 150W jest wyłączona, akwarium oświetla jedna 20W świetlówka LED.

W tej chwili jest to królestwo mieczyków Hellera odmiana "Palenque" które mam od Łojca. Myślę, że z czasem dołączą do nich jakieś pielęgnice (najprawdopodobniej Meeki, bo nigdy ich nie miałem).

Obsada: (7 samców i 3 samice X. helleri "Palenque" i około 20 maluchów.

Foto:

Akwarium zdominowane przez mech i wgłębkę:
   

Które wspólnymi siłami tworzą pływającą wyspę - perfekcyjne miejsce dla nowo narodzonych mieczyków Smile
   

Ale woda to tylko część historii. Parę miesięcy temu nadwódka chciała koniecznie wydostać się na zewnątrz. No to jej pozwoliłem:
   

A to obecny dominant. Ma piękne kolory choć od walk trochę poszarpaną płetwę grzbietową
   

  • 300 L (150x50x40)

Filtrację stanowi hamburg 50x50x5 z pompką 800 L/h, grzałka 150W jest ustawiona na 23 stopnie i grzeje tylko w zimę, akwarium oświetlają dwie 20W świetlówki LED.

Akwarium zamieszkują przedstawiciele jednej z moich ulubionych grup pielęgnic - kraterowych pielęgnic z Kamerunu. W moim przypadku są to Stomatepia pindu, które mam od Sendoga. Mam nadzieję, że z czasem dołączy do nich mój faworyt z jeziora Barombi Mbo: Myaka myaka Heart

Obsadę na tę chwilę stanowi 6 sztuk S. pindu, płeć ciężka do określenia, ale powoli się klaruje bo ryby już podchodziły do tarła.

Foto:
   

Poza tym mam stare 180 litrów (110x40x40) które nie nadaje się do pokazania po zrobiłem z niego 100% apartament małżeński dla pary nanoluteusów, chyba zadziałało bo tydzień po wpuszczeniu złożyły ikrę Smile
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
To ja czekam na młode nanoluteusy ;D

Wysłane z mojego LG-H525n przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(09-09-2016, 21:08 PM)piotrK napisał(a): Myślę, że parę osób zaskoczy to, co teraz zobaczą. Otóż postanowiłem wydać moje dorosłe bartoni.
No to fakt - zaskoczenie niemałe!

Ale fajnie, że Panama funkcjonuje !
375 l (panamensis, nanolutea, septemfasciata)
160 l (amatitlania nanolutea)
96 l (Apistogramma ortegai, ex. sp. "Papagei")
96 l (Apistogramma erythrura)
96 l (Apistogramma cf. ortegai ex. sp. "Pebas")
63 l (Apistogramma sp. alto tapiche)
63 l (Xiphophorus variatus La Laguna)

 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
No to ja tez czuje sie zaskoczony, ale in plus Smile bardziej wsadzilbym cie do worka "ortodoksyjnych biotopowcow" ale widze ze zdrowy rozsadek u ciebie tez funkcjonuje Wink 
Moj numer jeden u ciebie to wyspa mchowo - wglebkowa ;P a drugie miejsce to afrykanski zbiornik chociaz to zupelnie nie moj klimat ale ma w sobie jakis taki urok Big Grin
d-_-b
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Mieczykarium w mym guście. Nieźle je zapusciles, to jest moment i natura w(y)chodzi Ci nagłowe. Jak to możliwe że nie miałeś meek? Przecież to kwintesencja pielęgnicy!
Kraterówki też tłuką mi się po głowie, ale na razie zbytnio się nie dobijają.
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
A takie fajne stellifery chciałem Ci dać Tongue
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(09-09-2016, 21:57 PM)Qbek napisał(a): No to ja tez czuje sie zaskoczony, ale in plus Smile bardziej wsadzilbym cie do worka "ortodoksyjnych biotopowcow" ale widze ze zdrowy rozsadek u ciebie tez funkcjonuje Wink

Ludzie, co Wy macie z tymi ortodoksyjnymi biotopowcami? O maj gat Już kolejny raz o tym czytam na forum. O maj gat
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
PiotrK a ja już myslalem że Ty jednak nie masz już żadnych zbiornikow ;-)
Fajnie tu u CiebieSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Dzięki za komentarze Big Grin

@-KUBA- Na pewno dam znać, chcę je znowu rozpowszechnić na forum. Mam nadzieję, że teraz będzie więcej chętnych Smile

@Qbek No cóż jestem biotopowcem, ale nie lubię sobie zatruwać życia niepotrzebnymi szczegółami. Najważniejsze żeby ryby czuły się dobrze.

@dzikakuna Sam nie wiem, jak to możliwe. Ciągle jakieś wymyślne gatunki, a tych "normalnych" nie miałem nigdy. Trzeba spróbować, mam nadzieję że będą żyły w zgodzie z mieczami. Myślę, że jak zobaczysz kiedyś moje wymarzone Myaka to przekonasz się do kraterówek Okok

@Sloma Mam, ale niewiele się ostatnio działo, więc skoro zrobiłem mały remanent to postanowiłem odświeżyć temat.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Super! Wszystkie baniaki z charakterem. Zazdroszczę!


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Pozdrawiam,
Tomek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości