• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Lubriculus variegatus - idealny pokarm do wlasnej hodowli.

#1
Hej,

odkad pamietam zawsze zazdroscilem terrarystom swierszczy i macznika. Zwierzat pokarmowych, ktore jadly generalnie wszystko od pokarmu dla ryb po owoce mango. Wiadomo, ze dobrze karmiona karmowka jest dla hodowanych zwierzakow duzo bardziej wartosciowym pokarmem. Na potrzeby akwarystyki mozna tez hodowac i swierszcze i maczniki ale generalnie albo sa za duze albo ryby w ogole nie chca ich jesc. Muszki owocowe, latwe w hodowli ale u mnie tylko szczupienczyki jedza je z upodobaniem - no i ta papka z octu winnego i platkow owsianych do rewelacyjnych pokarmow nie nalezy.

No i w koncu udalo mi sie znalezc takie zarcie, ktore latwo hodowac a ktore tak jak swierszcze czy macznik - zje wlasciwie wszystko co organiczne. Mowa o lumbriculus variegatus zwanym potocznie Californian blackworm. Jest to robal nalezacy do dzdzowniczek - takiej mniejszej wersji dzdzownic. Z wygladu na pierwszy rzut oka bardzo przypomina rurecznika jednak jak sie chwilke przyjrzec to od razu widac roznice. Generalnie pokarm w Polsce jeszcze malo popularny, a szkoda. Jedza wszystko - ogorki, ziemniaki, fasole, banany, pokarmy dla ryb - wszystko, co zjesc sie da. Hodowla jest prosta. Trzeba przyszykowac zbiornik jak dla ryb Smile. Na dno wsypujemy 1-2 cm grubego piasku badz zwiru, montujemy filtr gabkowy (napedzany powietrzem) z minimalnym przeplywem i najlepiej kilka-kilkanascie cm nad dnem. Do tego jeszcze trzeba podlaczyc dosyc mocna pompke zeby woda byla dobrze napowietrzona. I tyle. Podmianki wody robimy raz w tygodniu na wode odstana - sa bardzo wrazliwe na chlor. Lumbriculuski w warunkach hodowlanych rozmnazaja sie przez podzial. Od zalozenia hodowli do pierwszych zbiorow musi minac 3-4 tygodnie zeby robaczki zdazyly sie namnozyc. Nie wolno karmic ryb tylko lumbriculusami nawet najlepiej karmionymi, dieta musi byc urozmaicona Smile.

Kupic to w Polsce mozna w dwojaki sposob. Niemiecka firma IchthyoTrophic (tylko hurt, minimalne zamowienie to 1kg robakow) badz polski Prokarm z Sosnowca (tez hurt ale mozna kupic mniej, bo sprzedawane sa juz na takie popularne, porcjowe woreczki).

Generalnie hoduje badziewiaki juz 2 miesiace i ja jestem zadowolony, i one - a lepszego sposobu do podkarmienia samic przed tarlem poki co nie znalazlem Big Grin.
www.hassar.eu - importy prosto z gorącej zachodniej Afryki - tanio, drogo, konkretnie Smile
www.sumiki.pl - pierwszy polski portal o sumach (wykasowałem bazę niechcący ale mam backup - niedługo będzie śmigał)

Proud member of ACSI
http://silurus.acnatsci.org/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Fajowa nowinka Smile Daniel weź załóż swoją hodowlę tego i sprzedawaj w mniejszych ilościach Tongue
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
No fajnie, tylko ta pompka... Szkoda ze bez osprzętu się nie da, u mnie każdy dodatkowy sprzęt to lekkie ryzyko Big Grin Jeszcze pędzenie artemii co jakiś czas dla maluchów przejdzie, ale na stałe to ciężko.
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Wiem o czym piszesz qbsztyk1, mam to samo z tym dodatkowym osprzetem Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Proszę o fotki tego ustrojstwa i hodowli Smile
Apisto"walnięty"
Jest: (A: 156 208 218)
Było: (A: 0 (megastoma) 52 80 87 89 100 101 105 106 110 120 122 126 148 159 163 164 174 175 180 182 183 186 188 189 190 198 200 204 207 208 209 211 218 227 231 234 243)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(26-12-2011, 00:40 AM)K-Pon napisał(a): Proszę o fotki tego ustrojstwa i hodowli Smile
To chyba TOP SECRET. Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Widzialem to w Niemczech kiedys. Pamietam, ze mowili, iz to b. kaloryczny pokarm i karmic z glowa.
Jakub, Tomek - 1 filterek rozwodow nie czyni Wink

Aaa... Polak.krk - najlepszego na nowej drodze zycia Wink

Mysle, ze robaczek ciekawy i sie nim zainteresuje.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
tylko jak go zdobyć bo źródła podane przez Daniela chyba nie pomogą

IchthyoTropic - nie mają w ofercie żywego http://www.ichthyotrophic.pl/lebend.html
Prokarm - strona nie działa www.prokarm.pl

chyba, że źle szukam albo trzeba uderzyć do nich w inny sposób, po świętach spróbuję zadzwonić
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Filip, w lutym mieli te robale na bank w woreczkach w IT, trzy rozmiary jesli pamietam.
Wiem kto bedzie wiedzial.
Na stronie to maja moze 50% swojej oferty. Dam znac jak tylko sie dowiem, chyba ze sie dodzwonisz we wtorek.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Jakieś 2-3 tygodnie temu nie mieli jeszcze w ofercie tego.
Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości