• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [495 l][Ameryka południowa][Rio Tapajos]

#1
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów, chciałbym zaprezentować swoje akwarium.

Zbiornik: 495 litrów. 
Odkupiony okazyjnie po likwidacji zbiornika morskiego...taki też chciałem spróbować założyć jednak z racji planu zmiany mieszkania na większe postanowiłem wstrzymać się jeszcze z morszczyzną a że nie mogłem już wytrzymać widoku pustego zbiornika wystartowałem baniak z wodą słodką z którego i tak nie mam zamiaru nigdy zrezygnować a nawet mam nadzieję...właściwie to jestem pewien, że będzie kiedyś większy litraż ;-)

Szkło 150 x 60 x 55 cm. ( przód, prawy bok, dno i wzmocnienia Optiwhite ) 
Szyby klejone bezbarwnym klejem bez fugi oraz szlifowane trapezowo. Komin na tylnej ścianie z lewej strony.
Szafka: stelaż z profili stalowych obity płytą meblową, regulowane nóżki.

OŚWIETLENIE:

DIY: obecnie świeci 1x80W T5 150cm wspomagane lampką LED GU10 [ze względu na posiadany statecznik jedna świetlówka oświetla akwarium a druga świeci niestety na ścianę żeby nie było za jasno ;-) ]

FILTRACJA:

filtr EHEIM classic 1500XL(wersja ogrodowa do oczek wodnych, nie pamiętam oznaczenia, obudowa filtra jak w 2260)
pompa: Eheim Compact+ 2000 
hydraulika: DIY
Wkład filtracyjny: 2 gąbki 30x5cm ( 10ppi i 20ppi ) , 14l wkładu biologicznego "Terraton". 

Dodatkowo, tymczasowo filtr wewnętrzny Aquael FAN 3 Plus z Seachem Purigen, który mam nadzieje pomoże trochę pozbyć się żółtego koloru wody...mimo mojej słabości do czarnych wód tym razem chciałbym mieć bardziej przejrzystą ;-)

PARAMETRY WODY:

ok 80% RO... podmiany już raczej z samej RO.
z testów paskowych JBL wychodzi:
pH - 6,8
GH - >7<14
KH - 6
temp. 26-27

UŻYTE DEKORACJE:

piasek kwarcowy 0,2-0,8mm
korzenie mangrowca
kokos ;-)

OBSADA AKWARIUM:

6x Geophagus "Red Head Tapasjos" WF 

Układ 1+5 ( regularne tarło samca z jedną z 2 wybranych samic... jednak przy tylu "zazdrośnicach" z odchowaniem narybku bywa na razie ciężko)

Wybór na "popularne" G. Tapajos padł ze względu na rozmiar akwarium i wielkość ryb (jedne z mniejszych ziemiojadów)
...zresztą zawsze chciałem zacząć swoją przygodę z moim jednym z ulubionych rodzajów ryb z grupy ziemiojadów właśnie od "Red Head Tapajos" ;-)

Ryby mam od Arsika, okazy zdrowia :-) to co mnie bardzo zaskoczyło to płochliwość ryb a raczej jej brak ;-) ryby skupione bardziej na tym co dzieje się w akwarium niż poza nim choć nawet nie stresowały się przemeblowaniem w akwarium tylko śmiało pływały sobie wzdłuż i wszerz , czekając na efekt końcowy, trochę nawet przeszkadzając ;-)

Odnośnie pozostałej obsady to z kilku opcji (m.in. Metynnis Fasciatus) zastanawiam się teraz czy nie zrobić biotopu (B2) skupiającego się na jednej rzece "Rio Tapajos" np.:

zbrojniki:
- seudacanthicus sp.            L273. "Titanicus Pleco"   x1-2
- Leporacanthicus joselimai  L264  "Sultan Pleco"      x1-2

z drobnicy np.
- Hyphessobrycon pulchripinnis    "Lemon Tetra"      x20-30

do tego można by dorzucić pielęgnice skośnopręgie - "Mesonauta festivus" choć nie jestem zbytnio przekonany do tych rybek ;-)

... i na koniec albo dorzucić jednego samca G. Tapajos lub zredukować do 3 szt. [z bólem serca] i dorzucić "Crenicichla Regani" Rio Tapajos ???

Akwarium jeszcze w trakcie rozwoju...na razie wklejam początkową (podglądowa) fotkę, wkrótce dalsze rozwinięcie tematu...myślę, że mimo łatwego dostępu do informacji w dzisiejszych czasach na temat ryb z grupy ziemiojadów jeszcze sporo można napisać i pokazać ... cdn... Pozdrawiam 

   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Witaj,

Akwarium fajne, zwłaszcza podobają mi się wymiary. Możesz dorzucić drewna, ale przesunąłbym je bardziej do tyłu, niech ziemki mają gdzie sobie kopać. Kokosa możesz wyrzucić chyba że masz do niego sentyment Wink Nie pchałbym tu dużych pseudacanthicusów, bo jak urosną będa wyglądały jak sardynki w puszce.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Fajny zbiornik. Niezłe masz te korzenie! Zbrojniki ja bym odpuścił, tylko pielęgnic dorzucił Smile te skośnopręgie to fajny wybór. Wdzięczne ryby.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
ja z kolei przytaknę na
- Hyphessobrycon pulchripinnis "Lemon Tetra" x20-30
naprawdę wdzięczna rybka, którą szczerze polecam, choć w tak jasnym akwarium może się nieco zgubić ten delikatny cytrynowy kolorek. ale to ewentualnie zaparzysz lekki czaj i będzie cacy Big Grin u mnie trzyma się znacznie wyższej partii niż inne drobnice, więc z ziemkami powinna współgrać świetnie
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Te dwa skrajne korzenie ułożyłbym razem, jeden po skosie oparty o tylny narożnik a drugi leżący obok niego. Może by fajnie wyglądały jak przełamane drzewo.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Video 
(25-09-2018, 08:01 AM)Xiao Lohan napisał(a): ja z kolei przytaknę na
- Hyphessobrycon pulchripinnis    "Lemon Tetra"      x20-30
naprawdę wdzięczna rybka, którą szczerze polecam, choć w tak jasnym akwarium może się nieco zgubić ten delikatny cytrynowy kolorek. ale to ewentualnie zaparzysz lekki czaj i będzie cacy Big Grin u mnie trzyma się znacznie wyższej partii niż inne drobnice, więc z ziemkami powinna współgrać świetnie

trochę drobnicy chyba się przyda żeby wypełnić przestrzeń w zbiorniku...dobrze wiedzieć, myślę że z moimi ziemkami na pewno nisko pływać nie będzie :-) ;-)

(25-09-2018, 23:53 PM)Sloma napisał(a): Te dwa skrajne korzenie ułożyłbym razem, jeden po skosie oparty o tylny narożnik a drugi leżący obok niego. Może by fajnie wyglądały jak przełamane drzewo.

dobra spostrzegawczość...te korzenie jakby z jednej partii ;-) ... jeszcze coś zapewne pokombinuje z wystrojem.

... chciałem dzisiaj pokazać 'młode' wypuszczone z pyska ale przy nagrywaniu imho świetnego filmu niestety pamięć się skończyła ;-( akurat dzisiaj miałem okazję zwiedzać oceanarium i muzeum w Straslund (Niemcy) i zżarło trochę MB ;-)

...za to wkleję chociaż wcześniejszy filmik jak samiczka 'pielęgnuje wykopany krater' nic specjalnego, ot 'kilka' sekund z życia codziennego akwarium  ;-)

...w przeciwnym rogu wpadło trochę pokarmu Tropical'a z linii soft - America [ opinie różne ale moje uwielbiają...pewnie ten zapach i konsystencja robią swoje ;-) ]

i kilka fot:
   
   
   
   

na razie jeszcze surowo ale powoli będzie się robić... w planach jest chociażby hydroponika ;-)

EDIT:
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Coś się zmieniło w akwarium? Kupiłeś jakieś ciekawe L'ki?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Ale wykopki...
Ryby fajne ale akwarium nie wykorzystany potencjał.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
niestety akwarium zakończyło swój żywot w lutym tego roku, po ponad roku czasu. Potencjał nie wykorzystany ze względu na plan zmiany mieszkania, który nadszedł tak nagle, że najprostszą, najbardziej opłacalną opcją była szybka likwidacja akwarium. Ryby wróciły z powrotem do Arsika, przez cały okres nie sprawiły najmniejszego problemu, szkoda mi było pozbywać się tak fajnych, zdrowych ryb ale pociesza mnie fakt, że teraz mam dużo większe możliwości i mogę na nowym M wykorzystując swoje dotychczas zdobyte doświadczenia postawić kolejny, WIĘKSZY baniak :-D ( czy nawet kilka ) co z pewnością nastąpi w tym roku :-)
na koniec wrzucam jeszcze kilka filmów:





 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości