• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Filtr narożny hamburski

Emm. Ale te gąbki nie wypływają. W szczególności przy wepchnięciu między szyny szklane.
Kolegom chodziło o wklejenie mocowań na gąbkę do szkła już zalanego tak, żeby nie było lewego obiegu przy szybie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Aaa, to przepraszam...Blush
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Siema,
Nigdy nie byłem jakoś zachwycony wydajnością rurek w filtrach typu HMF, poza tym głośność bulgotania, choć w fishroomie nie uciążliwa, mogła by być niższa.

Okazało się, że mój problem leży w... średnicy dziurek wywierconych w rurce. Mając do dyspozycji tylko wiertło o średnicy bodaj 3 mm, takie też otwory wywierciłem w moich hmf-ach. Ale żeby móc wykorzystać pełnię mocy pompy muszą być znacznie mniejsze.

Nie wpadłem na to sam - w Niemczech tatakuby zakupił robione tam rurki i bliższa inspekcja wykazała, że ich otwory mają średnicę co najwyżej 1 mm!

Musiałem to sprawdzić w swoich akwariach. Ponieważ nie dysponuję tak cieniutkim wiertłem, nowe otwory wykonałem podgrzewaną za pomocą świeczki szpilką Big Grin Różnicę przedstawia poniższe zdjęcie (od lewej: wcześniejsze i aktualnie stosowane przeze mnie otwory):

   

Natomiast różnicę w wydajności pokażę na krótkim filmiku:



Przykład jest dość drastyczny, bo w dolnych akwariach wydajność była szczególnie niska, zwłaszcza jeżeli wnętrze rurki było nieco zapchane kamieniem lub innymi śmieciami.

Może to dla niektórych z was oczywistość, ale ja od dobrych paru lat nie wpadłem, w czym może leżeć problem. Będę raportował, jeżeli tak małe dziurki będą się szybko zapychały.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Te rurki stosujesz bo masz napęd z powietrza i 0 miejsca za gąbką?

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Generalnie HMF zastosowałem, bo uznałem że to najsensowniejsze rozwiązanie, kiedyś miałem wszędzie za gąbkami głowice Aquael Turbo, ale to jest zdecydowanie bardziej bezobsługowa opcja Smile A teraz też niemal równie cicha co głowice.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
(23-09-2021, 20:09 PM)piotrK napisał(a): Siema,
Nigdy nie byłem jakoś zachwycony wydajnością rurek w filtrach typu HMF, poza tym głośność bulgotania, choć w fishroomie nie uciążliwa, mogła by być niższa.

Okazało się, że mój problem leży w... średnicy dziurek wywierconych w rurce. Mając do dyspozycji tylko wiertło o średnicy bodaj 3 mm, takie też otwory wywierciłem w moich hmf-ach. Ale żeby móc wykorzystać pełnię mocy pompy muszą być znacznie mniejsze.

Nie wpadłem na to sam - w Niemczech tatakuby zakupił robione tam rurki i bliższa inspekcja wykazała, że ich otwory mają średnicę co najwyżej 1 mm!

Musiałem to sprawdzić w swoich akwariach. Ponieważ nie dysponuję tak cieniutkim wiertłem, nowe otwory wykonałem podgrzewaną za pomocą świeczki szpilką Big Grin Różnicę przedstawia poniższe zdjęcie (od lewej: wcześniejsze i aktualnie stosowane przeze mnie otwory):



Natomiast różnicę w wydajności pokażę na krótkim filmiku:



Przykład jest dość drastyczny, bo w dolnych akwariach wydajność była szczególnie niska, zwłaszcza jeżeli wnętrze rurki było nieco zapchane kamieniem lub innymi śmieciami.

Może to dla niektórych z was oczywistość, ale ja od dobrych paru lat nie wpadłem, w czym może leżeć problem. Będę raportował, jeżeli tak małe dziurki będą się szybko zapychały.
Potwierdzam, z tym że ja zdiagnozowałem przyczynę samemu Smile Bez problemu kupiłem wiertło 1mm w mrówce Smile Wcześniej wierciłem małym gwoździkiem i na niektórych kominach występował efekt bulgotania.
540L - SA
540L - Malawi
540L - SA 
480L - Malawi 
480L - CA 
300L - CA - Amatitlania nanolutea F2
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Fakt, jakbym miał wiercić więcej rurek to na pewno zaopatrzył bym się w wiertło Big Grin
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Wymyśliłem sobie również, że warto wiercąc otwory w dwóch rzędach, robić to naprzemiennie, tak żeby otwory nie były jeden pod drugim, tylko się mijały. Mniejsze wtedy jest prawdopodobieństwo złączenia bąbelków w większe bąble. Z tym że nie wiem, czy nie przesadzam z tymi rozważaniami Smile i możliwe że nie ma to żadnego wpływu.
540L - SA
540L - Malawi
540L - SA 
480L - Malawi 
480L - CA 
300L - CA - Amatitlania nanolutea F2
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
(24-09-2021, 11:19 AM)darianus napisał(a): Wymyśliłem sobie również, że warto wiercąc otwory w dwóch rzędach, robić to naprzemiennie, tak żeby otwory nie były jeden pod drugim, tylko się mijały. Mniejsze wtedy jest prawdopodobieństwo złączenia bąbelków w większe bąble. Z tym że nie wiem, czy nie przesadzam z tymi rozważaniami Smile i możliwe że nie ma to żadnego wpływu.
Ciężko stwierdzić, chociaż ja te duże dziurki robiłem wcześniej właśnie naprzemiennie, i efekt był podobny, zwłaszcza gdy wnętrze tej komory napowietrzającej (czy jak ją zwał) zapychało się/zarastało kamieniem.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Chciałem zamówić mate filtracyjną o wymiarze 65x50x10 cm PPI20 do filtra ale jest mega problem. Wszędzie mają tylko standardowe wymiary 50x50. Wodatech chyba się zwinęła. Większe dostępne są tylko akrusze 125x200x5 cm :/
Ktoś wie gdzie mógłbym zamówić mate na wymiar?
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości