• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Guianacara sp. Jatapu

Moje gujanki są już u mnie rok i miesiąc, pamietam jakie brzdące przywiozłem od @dzikakuna Teraz koło się zamknęło, największa para złożyła ikrę pod korzeniami. Druga samica też wykopała coś z boku, ale z kim tam kombinuje nie wiem. Bardzo fajnie narazie to funkcjonuje, oczywiście wiem że to się za chwile zmieni. Wciąż w 375l, ale już nie długo….

Jumpeveryone
[-] Post Zimna Zośka otrzymał 3 Lubię to od:
  • dzikakuna, Papja, piotrK
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Cieszę sie że Ci się podobają.
Będzie co oglądać Wink
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
(16-08-2022, 17:14 PM)dzikakuna napisał(a): Cieszę sie że Ci się podobają.
Będzie co oglądać Wink

Jednak Guianacara to nadal moje ulubione ziemiojady, fajnie je obserwować.
Właśnie zrobiły coś czego jeszcze nie widziałem u żadnych Guianacara. Może ktoś już miał takie obserwacje i się też nimi podzieli. Wszystkie gatunki, które miałem u siebie, przeważnie rozmnażały się w kokosach, grotach lub pod kamieniami. Tam też trzymały larwy, wypływały dopiero z pływającym narybkiem na otwarte przestrzenie.
W tym wypadku, trochę z mojej winy, bo nie chciałem żeby się jeszcze rozmnożyły. Nie dodawałem zbytnich kryjówek. Wytarły się pod korzeniem i w tym nie ma nic dziwnego. Tylko że larwy przeniosły do wykopanego „krateru” na otwartej przestrzeni. Przykryły je zerwanymi z korzeni glonami, samica co jakiś czas je przerzuca i układa na nowo. Ciekawa sytuacja, szyby brudne bo nie chce im tam łap pchać.

Jumpeveryone
[-] Post Zimna Zośka otrzymał 3 Lubię to od:
  • dzikakuna, mimo12, Ruki
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Bardzo ciekawe. U mnie się tak nigdy nie zachowywały. Myślę że to z powodu lekkiego przerybienia. U mnie niemal w jednym czasie dobrały się trzy pary. Każda para satarała się ukrywać lawrwy. Akwarium zostało podzielone na niesprawiedliwej wielkości 3 części. Ryby wycierały się w dołkach między kamieniami i korzeniami. Też nie miały żadnych "domków" z kokosów, doniczek czy rurek. Trzymałem te ryby przez ponad 5 lat i nigdy nie widziałem ikry ani ruszających się larw, tak zawsze były skitrane.
Z obserwacji innych pielęgnic, zauważyłem że gdy jest dużo potencjalnych zagrożeń dla narybku, para woli trzymać się otwartych przestrzeni, żeby widzieć z daleka niebezpieczeństwo. Gdy zagrożeniem jest konkurencyjna para, lub kilka większych ryb, para woli przebywać z narybkiem między liśćmi i korzeniami. Raczej w ukryciu.


Taki tam stary filmik z przed 4 lat. Gdzie 3 pary na raz wyprowadziły młode. 

I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
[-] Post dzikakuna otrzymał 1 polubień od:
  • Zimna Zośka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
W tym wypadku miało to by sens, ryb faktycznie trochę jest. Wcześniej poprostu nigdy nie miałem takich obserwacji. Nawet G. sphenozona tego nie robiła pomimo przerobionego akwarium. Tak czy siak obserwuje dalej, dawno już nie rozmnażałem Guianacara, tym bardziej cieszę się jak dziecko.
Jumpeveryone
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Jeśli będziesz je kiedyś przenosił do większego baniaka, to pozwolę sobie coś zainputować co do wystroju.
Daj tam kilka skupisk większych kamieni. Tak po 2-3 koło siebie. Wokół nich pary wyznaczą terytoria (znacznie mniejsze niż na otwartej przestrzeni) i między nimi będą kopać mega głębokie jamy.
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
(20-08-2022, 18:34 PM)dzikakuna napisał(a): Jeśli będziesz je kiedyś przenosił do większego baniaka, to pozwolę sobie coś zainputować co do wystroju.
Daj tam kilka skupisk większych kamieni. Tak po 2-3 koło siebie. Wokół nich pary wyznaczą terytoria (znacznie mniejsze niż na otwartej przestrzeni) i między nimi będą kopać mega głębokie jamy.

Taki właśnie mam plan, Guianacara to ryby w większości żyjące właśnie wśród skał/kamieni przede wszystkim.
Jumpeveryone
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Młode coraz bardziej przypominają nie tylko ryby ale i Guianacara.
Samica z młodymi i samiec na straży terytorium

   

   
Jumpeveryone
[-] Post Zimna Zośka otrzymał 5 Lubię to od:
  • dzikakuna, LukaszW85, piotrK, Ruki, wet-aqua
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Rampampam gujanocarospam Rotfl

   

   

   
Jumpeveryone
[-] Post Zimna Zośka otrzymał 11 Lubię to od:
  • adams2121, dzikakuna, el_polako, matheo, mimo12, Papja, piotrK, Ruki, schmeichel, wet-aqua, Łuka$z
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Z młodych coś odchowałeś? Nie żebym znowu chciał Tongue Tak tylko pytam Big Grin
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości