• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Guianacara sp. Jatapu

Aparat

   
   
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
[-] Post Papja otrzymał 1 polubień od:
  • michal_j
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Piękne bysiory:-)Ikra już jest:-)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Cześć
Jako, że wróciłem do tego gatunku i mam od dzikiej kuny 10szt. Znów zaczęłem szukać wiadomości jak wygląda ich środowisko. Poprzednio wszystko co znalazłem o rio Jatapu nie pasowało mi do typowych siedlisk Guianacara. Pamietam że w opisach wyraźnie było napisane, że pod woda znajduje się duża ilość drewna i jest zupełny brak kamieni. Nawet gdzieś w sieci jest film z takiej części Rio Jatapu. Były to opisy z miejsc, gdzie jednak nie występowały tytułowe ryby. Bliżej ujścia rzeki, gdzie łapano dyski. Na szczęście przez przypadek szukając informacji o innych rybach, znalazłem mały artykuł o wyprawie i połowie zbrojników. Zdjęć nie ma dużo ale na tym jednym dokładnie widać że jak na Guianacara wypada, jest to raczej teren skalisty/kamienisty. Także potwierdzają się obserwacje kuny co do nie lubienia przez te ryby niskiego pH. Zresztą zobaczcie/przeczytajcie sami.
http://fr.1001mags.com/parution/l-aquari...e-integral
Guianacara sp. Jatapu, Aequidens metae, Apistogramma borellii, Stomatepia pindu, Limbochromis robertsi, Enigmatochromis lucanusi, Pelvicachromis sacrimontis, Lamprologus multifasciatus, Paretroplus kieneri, Amatitlania altoflava, Trichogaster trichopterus wf, Betta sp. Montoi, Erpetoichthys calabaricus, Dormitator lebretonis

[-] Post Zimna Zośka otrzymał 4 Lubię to od:
  • dzikakuna, michal_kov, piotrK, Ruki
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Ja również znalazłem kilka informacji o Rio Jatapu w artykule opisującym połów dysków. Nurt rzeki jest bardzo silny, (jest na niej kilka elektrowni wodnych) porywa całą materię organiczną. W korycie nie odkładają się liście ani drobne kawałki drewna. Autorzy podkreślali, że to największe i najsilniejsze dyskowce jakie łapali. 
Występowanie tych Guianacara nie ogranicza się prawdopodobnie tylko do tej rzeki a zasięg ich występowania jest znacznie większy. Podobno występuje też w okolicach Manaus w Rio Negro.
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Kontynuacja wątku o tych wspaniałych rybach….
Moje 10 szt rośnie całkiem dobrze. Są najbardziej żarłoczne i wiecznie grube z wszystkich Guianacara jakie wychowywałem. Na swoim koncie maja nawet 50 szt neona czerwonego w dobę. Powoli zaczynają się przepychanki, nic groźnego. Daje to mi tylko kopa do działania, aby docelowy zbiornik dla nich urządzić. Narazie pływają w przedszkolu, standardowych 375l.

   

   

   
Guianacara sp. Jatapu, Aequidens metae, Apistogramma borellii, Stomatepia pindu, Limbochromis robertsi, Enigmatochromis lucanusi, Pelvicachromis sacrimontis, Lamprologus multifasciatus, Paretroplus kieneri, Amatitlania altoflava, Trichogaster trichopterus wf, Betta sp. Montoi, Erpetoichthys calabaricus, Dormitator lebretonis

[-] Post Zimna Zośka otrzymał 4 Lubię to od:
  • dzikakuna, Goran, piotrK, Ruki
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
O! Pięknie rosną. Sam teraz widzisz, że nie łatwo utrzymać je by były fit ;P
Mimo, że przez 5 lat wypuściłem w Polskę z 800szt to nie za bardzo się przyjęły. Dziwne, bo to łatwe do mnożenia i nie wymagające ryby.
Takie wspomnienie tatuśka mi dziś wyskoczyło na FB Smile

   
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
[-] Post dzikakuna otrzymał 2 Lubię to od:
  • Ruki, Zimna Zośka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
(13-01-2022, 08:30 AM)dzikakuna napisał(a):  bo to łatwe do mnożenia i nie wymagające ryby.

Połączyłbyś 1 parę  Guianacara sp. Jatapu z  Mikrogeophagus altispinosus ewentualnie z  Biotodoma cupido?
Kto miałby w takim zestawie największy stres? Boliwijki dadzą sobie radę?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
(02-02-2022, 21:47 PM)Arlekin napisał(a):
(13-01-2022, 08:30 AM)dzikakuna napisał(a):  bo to łatwe do mnożenia i nie wymagające ryby.

Połączyłbyś 1 parę  Guianacara sp. Jatapu z  Mikrogeophagus altispinosus ewentualnie z  Biotodoma cupido?
Kto miałby w takim zestawie największy stres? Boliwijki dadzą sobie radę?

To zależy.
To zależy jak duże jest akwarium.
To zależy czy Gujanki to wyrośnięta czy młoda para.
Bitodoma też nie rosną małe i powinny dać sobie radę.
Boliwijki rosną mniejsze o Gujanek i już tego powodu będą miały ciężko.
@Papja  moją starą parę trzyma teraz w przerybieniu. Pewnie szykują się z do tarła. Może się wypowie.
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Są już po tarle. Guianacara sp. Jatapu to agresywne ryby względem swojego gatunku oraz ryb o podobnej morfologii. Heros czy Pterophyllum mają z nimi zupełny spokój, ale inne ziemiojady już są traktowane jako wróg. Boliwijki zostaną zamęczone fizycznie (a jak z jakiegoś powodu nie to psychicznie), Biotodoma cupido w akwarium 150cm o dużym zagęszczeniu innych pielęgnic sobie z nimi powinny poradzić.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
(03-02-2022, 18:01 PM)Papja napisał(a): Są już po tarle. Guianacara sp. Jatapu to agresywne ryby względem swojego gatunku oraz ryb o podobnej morfologii. Heros czy Pterophyllum mają z nimi zupełny spokój, ale inne ziemiojady już są traktowane jako wróg. Boliwijki zostaną zamęczone fizycznie (a jak z jakiegoś powodu nie to psychicznie), Biotodoma cupido w akwarium 150cm o dużym zagęszczeniu innych pielęgnic sobie z nimi powinny poradzić.

Ryby pokroju "crenicichla" też działają na nie jak płachta na byka Wink
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości