• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [125 l][Azja pld - wsch][gurami czekoladowe]

#11
Witam, Gurami czekoladowe zawsze będą w obszarze moich zainteresowań.. Miałem kiedyś kilka szt. i nawet przez jakiś rok żyły z S.mapiritensis w 600L ..Smile Skubane były najlepsze w wyjadaniu narybku satanoperek ..  ale nie wiem czy kiedykolwiek sie u mnie wytarły, widziałem co prawda jak krążyły przy dnie ( pod korzeniem) ale nie pomietam czy składały ikre czy nie .. 
Miałem 2 samce i jedną samicę i goniły sie jak głupie w tym akwa. W końcu samica wyskoczyła i znalazłem ją na obudowie akwa ..Sad 
Tak więc nawet 600 L nie pomogło .. Ale wiem że z powodzeniem trzyma sie je w mniejszych akwariach .. 

Tak więc powodzenia i pamiętaj że to typowy gatunek z czarnych wód azji ...
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
(24-08-2016, 07:31 AM)galimedes napisał(a): Witam, Gurami czekoladowe zawsze będą w obszarze moich zainteresowań.. Miałem kiedyś kilka szt. i nawet przez jakiś rok żyły z S.mapiritensis w 600L ..Smile Skubane były najlepsze w wyjadaniu narybku satanoperek ..  ale nie wiem czy kiedykolwiek sie u mnie wytarły, widziałem co prawda jak krążyły przy dnie ( pod korzeniem) ale nie pomietam czy składały ikre czy nie .. 
Miałem 2 samce i jedną samicę i goniły sie jak głupie w tym akwa. W końcu samica wyskoczyła i znalazłem ją na obudowie akwa ..Sad 
Tak więc nawet 600 L nie pomogło .. Ale wiem że z powodzeniem trzyma sie je w mniejszych akwariach .. 

Tak więc powodzenia i pamiętaj że to typowy gatunek z czarnych wód azji ...

Dzieki. Wode mam miekka, a Ph 6,4, wiec chyb ok. Widze, ze w podpisie masz Paroski. Zastanawiam sie, czy nie wpuscic do gurami pary paroskow. Sa dostepne p. Deissneri obecnie (pytanie czy to faktycznie deissneri, czy tylko dystrybutor tak nazywa). Myslisz, ze to dobry pomysl, czy raczej powinienem trzymac osobno? Czyvto ryby trudniejsze w utrzymaniu niz czekoladowce?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Mysle ze zadne parasphromenusy nie beda w stanie zaprezentowac sie w akwa z rybami tak ruchliwymi i wiekszymi jak gurami.
d-_-b
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Witam, co do połączenia Gurami z Paroskami , to jak najbardziej .. tyle że pH  jeszcze  wysokie ... tak ok 5 było by dobrze .. 
Co do dostępności Parosphromenus - wiesz gdzie sa dostepne ..? - W Polsce czy gdzieś za granicą ... Daj znac proszę.

I na pewno to nie jest P.deissneri - to naprawde rzadko sprowadzany gatunek. Nawet w całej grupie Parosphromenus Project ( a sa tam osoby prawie regularnie odwiedzajace Azję) nie ma pary tych ryb - tylko jedna osoba raportowała posiadanie 5 młodych osobników , ale nie potwierdzono czy to na pewno P.deissneri .. 
Co do hodowli - to jedyna różnica między gurami a sumatrzakami to taka, że gurami jedzą mrożonki a sumatrzaki nie .. Wiec stały dostęp do (niewielkich ilości ) żywego pokarmu musi być zapewniony...

Pozdrawiam!
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
(24-08-2016, 12:26 PM)Qbek napisał(a): Mysle ze zadne parasphromenusy nie beda w stanie zaprezentowac sie w akwa z rybami tak ruchliwymi i wiekszymi jak gurami.
Hej, gurami nie są wcale tak ruchliwe i duże. Występują w tym samym biotopie i niektórzy trzymają je razem, ale osobistych doświadczeń tutaj nie mam.

(24-08-2016, 12:48 PM)galimedes napisał(a): Witam, co do połączenia Gurami z Paroskami , to jak najbardziej .. tyle że pH  jeszcze  wysokie ... tak ok 5 było by dobrze .. 
Co do dostępności Parosphromenus - wiesz gdzie sa dostepne ..? - W Polsce czy gdzieś za granicą ... Daj znac proszę.

I na pewno to nie jest P.deissneri - to naprawde rzadko sprowadzany gatunek. Nawet w całej grupie Parosphromenus Project ( a sa tam osoby prawie regularnie odwiedzajace Azję) nie ma pary tych ryb - tylko jedna osoba raportowała posiadanie 5 młodych osobników , ale nie potwierdzono czy to na pewno P.deissneri .. 
Co do hodowli - to jedyna różnica między gurami a sumatrzakami to taka, że gurami jedzą mrożonki a sumatrzaki nie .. Wiec stały dostęp do (niewielkich ilości ) żywego pokarmu musi być zapewniony...

Pozdrawiam!
Właśnie dlategoi napisałem, że nie wiem czy to Deissneri, bo czytałem o oznaczeniach przez importerów na stronie projektu.

Co do reszty odpisze Ci na PW.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Odswiezam temat. Po zejsciu z ph ponizej 6 i intensywnym karmieniu zywym pokarmem czekoladowce od razu nabraly kolorow i jedna samica zaczela inkubowac. Niestety znalazlem ja martwa na dnie. Zupelnie nie zdradzala, ze cos jest nie tak, a te ryby od razu bledna jak cos jest zle. 

Niestety sa strasznie agresywne wobec siebie. Dokupilem kilka nowych (troche mizernie wygladaja niestety) i juz jeden z nowych ma calkiem odgryziona pletwe tylnia.. Trzeba jednak im zapewniac duzo kryjowek. Ale jak sie zapewni odpowiednie warunki naprawde pieknie wygladaja, takze gra warta swieczki.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Wywaliłem trochę roślin, bo jednak za zielono było i dla porządku przesyłam kilka zdjęć. Labiryntowce obok pielęgnic to chyba najciekawsze ryby, a gurami czekoladowe do tego ma jeszcze niezaprzeczalny urokWink Wrażliwe ryby, ale warto.

   

   

   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Jedna samica znowu inkubuje. Chyba nie uda się w ogólnym odchować młodych ale widok fajny. Z telefonu niestety słabo robić zdjęcia, ale widać, że trochę w pysku jej się jednak zmieści.

   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Gratulacje ! - muszę  wrócić do tych ryb .. Smile
Pozdrawiam!
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
(01-12-2016, 16:39 PM)galimedes napisał(a): Gratulacje ! - muszę  wrócić do tych ryb .. Smile
Pozdrawiam!
Dzięki, teraz jest sezon na te ryby i znowu się pojawiły. W Warszawie są nawet gurami samuraj (s. vaillanti). Tylko parosków nigdzie nie ma, tylko u CiebieSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości