• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: pH podnoszone przez media filtracyjne

#1
Jakiś czas temu startowałem akwarium, filtr biologiczny załadowałem mediami polecanymi z różnych stron - Sera Siporax oraz Seachem Matrix. Po jakimś czasie zorientowałem się, że pH w akwarium jest wyższe od tego z kranu (nawet mimo podawanego CO2 i KH=4). Na pierwszy ogień do testów poszły media filtracyjne, jako że w akwarium nie ma na razie nic poza korzeniami i piaskiem (którego znaczna część pochodzi z poprzedniego zbiornika i jestem jego pewien; dosypka piasku była tego samego producenta).

Najpierw polewałem obydwa media filtracyjne octem - ciężko było mówić o pienieniu, z Siporaxu wypływały jedynie drobne bąbelki, ale tak jakby jedynie z tych widocznych większych porów. Przy Matrixie zupełny brak reakcji.

Przystąpiłem do kolejnego testu. Do 3 szklanek rozlałem wodę destylowaną, do dwóch z nich włozyłem po kilka granulek każdego medium. Po dobie przystąpiłem do porównania.

Co się okazało:
-próbka bez mediów (sama woda destylowana) pH ok. 6,6
-próbka z Matrixem - pH ok. 6,8
-próbka z Siporaxem - pH na moje oko poza skalą testu JBL (czyli wyższe od 7,6). Na zdjęciu może nie wygląda to tak dobrze, jako że aparat w komórce nieco zniekształcił kolory.Ale jest ono na pewno znacząco wyższe.

       

Dla pewności powtórzyłem test w nowych (innych) naczyniach - wyniki były identyczne (już po 8 godzinach). Jeszcze dla pewności zaraz po zalaniu szklanki z Siporaxem sprawdziłem pH i było ono takie samo jak wody destylowanej.

Pomyślałem aby do testów wziać jeszcze ceramikę Aquaela BIOCERAMAX 1600.

Pierwsza próba - octowa - widać drobne bąbelki gazu (ale nie uwalniają się jakby ze wszystkich kulek).

   

Następnie test pH - niestety wynik podobny jak w przypadku Sera Siporax (czyli 7,6 lub wyższy)

Też macie podobne doświadcznia?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Bardzo ciekawe doswiadczenie. Ja mam dwa zbiorniki z filtracja oparta o Aquael bioceramax 1600. Oba 125 l i Aquael unimax 250 prawie w calosci wypelnione wlasnie Aquael bioceramax 1600. Przewodnosc w zbiornikach to odpowiednio 80 i 90 mikrosiemensow. Podmiany robie na wode z osmozy i ph mam 6,4 i 6,5. Woda z osmozy ma pewnie nieco ponizej ph 7. Byc moze cos buforuje ph, bo teoretycznie przy takich twardosciach mogloby byc nieco nizsze? Ale u mnie buforowac moga np. Rosliny. Bioceramax to niby szklo wiec teoretycznie nie powinno wplywac na ph. Plukales wklady przed pomiarem?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Tak, płukałem - ale w zwykłej kranówce. Zobacz może jeszcze jakie masz dokładniej pH tej osmozy ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(22-08-2016, 07:23 AM)_esox_ napisał(a): Tak, płukałem - ale w zwykłej kranówce. Zobacz może jeszcze jakie masz dokładniej pH tej osmozy ?

Wyglada, ze ph osmozy to 6,8. To w sumie chyba u mnie by sie zgadzalo.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Mała aktulizacja - niestety okazało się że piasek który miałem w akwarium (EBI) rówież podnosi pH. Nie tak gwałtownie jak siporax, ale jednak (w po tygodniu woda demineralizowana pH 6,6, a ta sama woda z piaskiem wyciągniętym z akwarium i wysuszonym pH ok. 7.2). Podjechałem do OBI po piasek do piaskownic (chwalony na różnych forach), póki co garść wypłukałem, wysuszę, zaleję wodą demineralizowaną i zrobię podobny test.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(02-10-2016, 16:01 PM)_esox_ napisał(a): Mała aktulizacja - niestety okazało się że piasek który miałem w akwarium (EBI) rówież podnosi pH. Nie tak gwałtownie jak siporax, ale jednak (w po tygodniu woda demineralizowana pH 6,6, a ta sama woda z piaskiem wyciągniętym z akwarium i wysuszonym pH ok. 7.2). Podjechałem do OBI po piasek do piaskownic (chwalony na różnych forach), póki co garść wypłukałem, wysuszę, zaleję wodą demineralizowaną i zrobię podobny test.

To bardzo ciekawe. Ja tez mam piasek ebi we wszystkich zbiornikach ale nie zwrocilem uwagi zeby zatwardzal. W akwarium gdzie mam wode o twardosci ok 3 - 4 stopni trzyma mi sie ok ph 6,8. To chyba w sumie normalne. Niczym nie zmiekczam, ale jest sporo roslin.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(02-10-2016, 17:48 PM)bpiotrow13 napisał(a):
(02-10-2016, 16:01 PM)_esox_ napisał(a): Mała aktulizacja - niestety okazało się że piasek który miałem w akwarium (EBI) rówież podnosi pH. Nie tak gwałtownie jak siporax, ale jednak (w po tygodniu woda demineralizowana pH 6,6, a ta sama woda z piaskiem wyciągniętym z akwarium i wysuszonym pH ok. 7.2). Podjechałem do OBI po piasek do piaskownic (chwalony na różnych forach), póki co garść wypłukałem, wysuszę, zaleję wodą demineralizowaną i zrobię podobny test.

To bardzo ciekawe. Ja tez mam piasek ebi we wszystkich zbiornikach ale nie zwrocilem uwagi zeby zatwardzal. W akwarium gdzie mam wode o twardosci ok 3 - 4 stopni trzyma mi sie ok ph 6,8. To chyba w sumie normalne. Niczym nie zmiekczam, ale jest sporo roslin.
No właśnie w poprzednim akwarium też go miałem i nie zauważyłem żeby zatwardzał czy podnosił jakoś znacznie pH, ale faktycznie miałem w nim też trochę roślin. Teraz mam w zbiorniku tylko piach, korzenie i pH z kranu 7,0 podnosi się do około 7,2. Bawiłem się trochę kwasem solnym (bardzo ostrożnie) i nawet po spadku do 7,0 następował potem ponowny wzrost. Niedługo kupię filtr RO i wtedy zobaczę czy wymiana podłoża będzie wchodzić w grę.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(02-10-2016, 17:57 PM)_esox_ napisał(a): No właśnie w poprzednim akwarium też go miałem i nie zauważyłem żeby zatwardzał czy podnosił jakoś znacznie pH, ale faktycznie miałem w nim też trochę roślin. Teraz mam w zbiorniku tylko piach, korzenie i pH z kranu 7,0 podnosi się do około 7,2. Bawiłem się trochę kwasem solnym (bardzo ostrożnie) i nawet po spadku do 7,0 następował potem ponowny wzrost. Niedługo kupię filtr RO i wtedy zobaczę czy wymiana podłoża będzie wchodzić w grę.

pH kranówki Ci wzrasta, bo ta jest pod ciśnieniem i przez to ma więcej rozpuszczonego CO[sub]2[/sub]. Gdy ten się ulatnia, pH wzrasta. Tak czy siak jest to wyjątkowo niskie pH jak na kranówę - domyślam się, że KH musi być na bardzo niskim poziomie.
Kwas dawał chwilowe rezultaty, bo lałeś go na tyle, że CO2 powstały w reakcji skutecznie to pH zbijał, ale nie na tyle, żeby zbić KH wystarczająco do wyraźnej stałej zmiany pH.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(05-10-2016, 18:12 PM)Greek napisał(a):
(02-10-2016, 17:57 PM)_esox_ napisał(a): No właśnie w poprzednim akwarium też go miałem i nie zauważyłem żeby zatwardzał czy podnosił jakoś znacznie pH, ale faktycznie miałem w nim też trochę roślin. Teraz mam w zbiorniku tylko piach, korzenie i pH z kranu 7,0 podnosi się do około 7,2. Bawiłem się trochę kwasem solnym (bardzo ostrożnie) i nawet po spadku do 7,0 następował potem ponowny wzrost. Niedługo kupię filtr RO i wtedy zobaczę czy wymiana podłoża będzie wchodzić w grę.

pH kranówki Ci wzrasta, bo ta jest pod ciśnieniem i przez to ma więcej rozpuszczonego CO[sub]2[/sub]. Gdy ten się ulatnia, pH wzrasta. Tak czy siak jest to wyjątkowo niskie pH jak na kranówę - domyślam się, że KH musi być na bardzo niskim poziomie.
Kwas dawał chwilowe rezultaty, bo lałeś go na tyle, że CO2 powstały w reakcji skutecznie to pH zbijał, ale nie na tyle, żeby zbić KH wystarczająco do wyraźnej stałej zmiany pH.
No tak - wszystko się zgadza. KH kranówki to ok. 4. Planuję zbić pH do 6-6,5 w jak najmniej inwazyjny sposób. Póki co staram się wyeliminować wszystko (no może prawie) co może mi go podnosić. Więc został mi piasek, ale już widzę że nie podnosi go tak gwałtownie jak siporax. Będe musiał obadać czy lejąc RO do podmian bedę w stanie dojść do zamierzonego celu (i czy piasek który mam nie będzie mi go podnosił).
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Mając "czystą" wodę (czytaj: bez dodatku np. torfianki), musisz dążyć do KH<1, aby osiągnąć żądane pH. Czyli rzeczywiście albo to RO, albo jeśli nie jest to pod bardziej wymagające ryby - dalej próbować kwasem. Generalnie to się sprawdza właśnie wtedy, gdy spadek KH jaki potrzebujemy jest niewielki - tutaj tak jest, ale trzeba też pamiętać, że lejąc kwas podbijamy TDS - stąd moja uwaga o wymagających rybach.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości