• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Projekt akwarium 1470l

#71
(03-02-2017, 18:52 PM)piotrK napisał(a): Na sumpach się nie znam ale na moje oko robienie tylu przegródek to proszenie się o zapychanie sumpa i spadek wydajności.

Chodzi o projekt z zdjecia czy moj? Moj bedzie mial 6 lub 8 przegrod wiec to chyba nie jest przesadzona ilosc? Mniejsze beda miec 10 albo 15cm z 3 cm przeplywu pod sciankami.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#72
Ja bym dał 4 ale tu się słuchaj tuptusia bo choć chłop nie ma akwarium to zna się na rzeczy Big Grin Wink
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#73
(03-02-2017, 19:38 PM)piotrK napisał(a): Ja bym dał 4 ale tu się słuchaj tuptusia bo choć chłop nie ma akwarium to zna się na rzeczy Big Grin Wink

Moj pomysl na sump wyglada nastepujaco;

Nie wiem, czy zrobic go na 50 czy na 60cm wysokosci. Tak samo nie wiem czy wystarcza dwie komory na bio czy lepiej zrobic wiecej kosztem miejsca na kraby?
Chcialbym tam tez znalezc miejsce na kraby Wink Co by ewentualna padlina sie nie marnowala Big Grin

Chcialbym najpozniej jutro zlozyc zamowienie na akwarium i sumpa, wiec szukam i czytam na potege ....i im wiecej czytam tym mniej wiem Sad


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#74
Nie rozumiem komory "kraby". U siebie mam 5 komór:
spływ: mech: mech: biolog: pompa
uważam to za optymalne rozwiązanie, akwarium wielkości połowy twojego. Żałúję tylko, że komorę spływu mam taką małą (10cm), bo często trafia tam jakiś narybek etc itd.

Zrób sobie sumpa na 5 komór, ale komorę spływu zrób na symetrii z komorą pompy (ta imo powinna być największa - tam regulujesz poziom wody w obiegu).
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#75
Information 
(03-02-2017, 21:56 PM)sbc napisał(a): Nie rozumiem komory "kraby". U siebie mam 5 komór:
spływ: mech: mech: biolog: pompa
uważam to za optymalne rozwiązanie, akwarium wielkości połowy twojego. Żałúję tylko, że komorę spływu mam taką małą (10cm), bo często trafia tam jakiś narybek etc itd.

Zrób sobie sumpa na 5 komór, ale komorę spływu zrób na symetrii z komorą pompy (ta imo powinna być największa - tam regulujesz poziom wody w obiegu).

Dzięki wielkie za radę!

Z racji tego, ze nie moge trzymac w moim akwarium krabów, chciałbym je wsadzić do jednej z komór sumpa. 25x60 powinna byc wystarczająca.

Spływ miałby, przy opcji 1szej 15x60x50h wiec raczej powinien wystarczyć. Komora z pompa to juz odpowiednio 25x60c50h. Można by 1sza i ostatnia komorę wyrównać i zrobic szerokie na 20cm. Tylko pytanie czy wtedy wystarczy biologa? Czy może jednak zrezygnować z krabów na rzecz opcji 2giej?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#76
Biologia zawsze starczy. Przy baniaku tej wielkości będziesz miał ze 150kg podłoża, to jest przeogromne złoże bio. To może zabrzmieć dziwnie, ale mając 150lg piachu nie musisz mieć żadnej bio komory w sumpie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#77
(04-02-2017, 00:12 AM)sbc napisał(a): Biologia zawsze starczy. Przy baniaku tej wielkości będziesz miał ze 150kg podłoża, to jest przeogromne złoże bio. To może zabrzmieć dziwnie, ale mając 150lg piachu nie musisz mieć żadnej bio komory w sumpie.

Dzięki wielkie za radę!!!
Podłoże planuje zrobic tak, jak w moich poprzednich baniakach; ziemia ogrodowa przykryta 5-10cm warstwa żwirku. Wychodzi po 140 kg jednego i drugiego. Jak do tej pory sie sprawdzało wiec może i teraz sie uda ?

Dzięki raz jeszcze za uwagę! Jutro zamawiam zbiornik z sumpem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#78
Jestem zwolennikiem dużych komór bez drobienia w takie kiszki. Zrobiłbym 2-3 komory+ pompa.
Jako że sump dość ma nietypowy wymiar może rozważysz sump ze złożem zraszanym. Nie musisz wyliczać objętości czynnej itp rzeczy a tego typu filtracja tlenowa jest jedną z najszybszych i najbardziej efektywnych! Więc jeśli masz trochę miejsca nad sumpem to śmiało buduj taką kolumnę filtracyjną.



(03-02-2017, 19:38 PM)piotrK napisał(a): Ja bym dał 4 ale tu się słuchaj tuptusia bo choć chłop nie ma akwarium to zna się na rzeczy Big Grin Wink
A właśnie że mam! Tylko nie pokarzę Paluszkiem
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#79
Mala aktualizacja. Akwarium, w koncu, sklejone! Oczywiscie nie obylo sie bez problemow i to nie malych! Ale koniec koncow, akwarium jest i czeka na dalszy rozwoj wypadkow Wink


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#80
Gratki. Wygląda imponująco. Co ostatecznie będzie tam pływało?
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości