• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Projekt akwarium 1470l

#31
Swoje pierwsza dw duze zbiorniki - stawiane jednoczesnie- zrobilem wlasnie tak jak piszesz- duza hydro na calej dlugosci jako glowne medium filtracyjne. Pomysl jest kompletnie nieudany, tutaj moge cie zapewnic bo przerobilem to na wlasnej skorze. Zakladam ze uda ci sie pociagnac na tym biologie bo przy odpowiedniej budowie hydro mozna zatopic w niej naprawde sporo zloza ale pod wzgledem filtracji mechanicznej to sobie nie poradzi. Tak bylo w moim przypadku dlatego najpierw zaczalem z sama hydro a pozniej systematycznie dorzucalem po filtrze kubelkowym zeby ogarnac mechanike. Jezeli chodzi o rozwiazanie z pompa w kominie to widzialem juz tak zbiornik w ktorym pompa umieszczona w kominie pompowala wode do sumpa stojacego ponad akwa i do hydroponiki- "mechaniczna jakos wody" na poziomie jeziora. Powiem tak- masz swoja wizje, zrob jak uwazasz ALE wywierc dziury w kominie i albo zaslep je kawalkami szkla przyklejonego sylikonem albo wkrec przeloty i wklej w nie rurki z zaslepkami. Wtedy rozwiazesz filtracje po swojemu ale zawsze bedziesz mial droge odtwarta do postawienia sumpa- wystarczy ze dokleisz hydraulike do przelotow i bedzie tak jak powinno byc. Nie wiem dlaczego ludzie boja sie sumpow i uciekaja od nichSmile przeciez ten typ filtracji jest tak bajecznie prosty i daje tyle mozliwosci ze dla mnie jest to niepojete aby z niego zrezygnowac. Dlaczego prawie wszyscy posiadacze duzych zbiornikow jada na sumpach? Ile widziales duzych zbiornikow ktorych filtracja jest oparta tylko na hydro badz na pompie zanurzonej w kominie? Malo? A moze wogole sie z takimi nie spotkales? Pomysl czemu...Smile pisze to wszystko jako osoba ktora kiedys miala taki sam pomysl jak ty i ten pomysl nie wypalil
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#32
(23-08-2016, 08:16 AM)jaciek napisał(a): Swoje pierwsza dw duze zbiorniki - stawiane jednoczesnie- zrobilem wlasnie tak jak piszesz- duza hydro na calej dlugosci jako glowne medium filtracyjne. Pomysl jest kompletnie nieudany, tutaj moge cie zapewnic bo przerobilem to na wlasnej skorze. Zakladam ze uda ci sie pociagnac na tym biologie bo przy odpowiedniej budowie hydro mozna zatopic w niej naprawde sporo zloza ale pod wzgledem filtracji mechanicznej to sobie nie poradzi. Tak bylo w moim przypadku dlatego najpierw zaczalem z sama hydro a pozniej systematycznie dorzucalem po filtrze kubelkowym zeby ogarnac mechanike. Jezeli chodzi o rozwiazanie z pompa w kominie to widzialem juz tak zbiornik w ktorym pompa umieszczona w kominie pompowala wode do sumpa stojacego ponad akwa i do hydroponiki- "mechaniczna jakos wody" na poziomie jeziora. Powiem tak- masz swoja wizje, zrob jak uwazasz ALE wywierc dziury w kominie i albo zaslep je kawalkami szkla przyklejonego sylikonem albo wkrec przeloty i wklej w nie rurki z zaslepkami. Wtedy rozwiazesz filtracje po swojemu ale zawsze bedziesz mial droge odtwarta do postawienia sumpa- wystarczy ze dokleisz hydraulike do przelotow i bedzie tak jak powinno byc. Nie wiem dlaczego ludzie boja sie sumpow i uciekaja od nichSmile przeciez ten typ filtracji jest tak bajecznie prosty i daje tyle mozliwosci ze dla mnie jest to niepojete aby z niego zrezygnowac. Dlaczego prawie wszyscy posiadacze duzych zbiornikow jada na sumpach? Ile widziales duzych zbiornikow ktorych filtracja jest oparta tylko na hydro badz na pompie zanurzonej w kominie? Malo? A moze wogole sie z takimi nie spotkales? Pomysl czemu...Smile pisze to wszystko jako osoba ktora kiedys miala taki sam pomysl jak ty i ten pomysl nie wypalil
Dzieki wielkie za uwagi!
Co do sumpa to nie lękam sie go Wink nawet wziąłem go pod uwage projektując stojak i akwarium. Zn sie, stelaz jest o 10cm szerszy niz akwarium i z tylu bedzie wlasnie miejsce na roznego rodzaju weze, czy wlasnie podlaczenie do sumpa. Nie wiem dlaczego ale mam lek przed roznego rodzajami wiercen w szkle Wink wiec wolalem rurki tylem puścić. Wiem, ze to glupie, szczególnie w tych czasach i przy tej technice, ale boje sie ze takie zalepione dziury czy rury w nich beda cieknac czy cos podobnego Zawstydzony 
Sumpa chce uniknac w mysl zasady "im mniej kombinowania tym lepiej". Co do mechaniki, to myslalem, ze przy mojej obsadze, hydroponika i sama obsada sobie z tym poradzi. Moja obsada to mikro drobnica w porownaniu do Twoich potworow! Chyba, ze w tych zbiornikach trzymales cos mniejszego niz teraz. 
Największy, o jakim czytalem, ktory ciagnal tylko na hydroponice to bylo ok 500l. Tylko tam obsada raczej nie wymagała kto wie jak czystej wody (sumy itp). Na zywo nie mialem okazji widziec nic większego niz swoje 450 Wink W tym roku mialem jechac z zona do Lizbony, zobaczyc akwarium Amano, to 40m...ale corka mi sie urodziła i caly misterny plan w pi... Wink
 
jaciek a co myslisz o szybie 12 na takie akwarium? Bedzie wystarczajaca czy jednak 15?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#33
Jezeli 60 to wysokosc to smialo, ja mialem z 12mm najwieksze 280x100x65h i teraz ktore sprzedalem mialo 180x70x80h (!) a jak wiadomo cisnienie zalezy od wysokosci slupa wody wie przy twojej 12bedzie git. Mozesz ewentualnie wrzycic przy gornej krawedzi wzmocnienia dookola tj nie tylko wzdluzne na przedniej i tylnej szybie ale rowniez na bocznych- czyli taki kolnierz dookola.
Wiercenie w szkle w dzisieszych czasach to jak smarowanie chleba maslemSmile  Pamietaj tylko o tym co pisalem- "dzis" masz w planach "drobna" obsade a  po kilku latach moze bedziesz chcial pojsc w plaszczki, moze jakies cichle, sumy? Nawet stado plaskobokow (np red hookow) potrafi niezle zasrac dno. Kurde widze ze nie miales nigdy stycznosci z sumpem skoro piszesz ze chcesz uniknac "kombinowania" bo wlasnie sump to w zasadzie najbezpieczniejszy sposob filtracjiSmile Przeraza mnie ta wizja kominowej pompy oblozonej gabkami- juz widze te wachniecia poziomu wody w kominie, spadki wydajnosci z powodu zapchanie gabki na pompie, ogolnie syf w kominje ktory normalnie wpadlby do pierwsze komory sumpa i zostal wywalony z np "cotygodniowa" wymiana wlokniny z pierwszej komory- splywowej. Moze byc pasztet, przemysl sprawe jeszcze raz- co do tych cieknacych rurek to sie nie martw. Kup np w erybce przeloty, wkrec, wklej rurki i na koncu przyklej zaslepki- nie ma prawa sie nic stac
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#34
Cześć

Tak czytam ten Twój wątek i widzę siebie 2 lata temu jak stawiałem zbiornik. Może nie tak duży ale też nie mały.
To wszystko co pisze Jaciek to święta prawda i nie ma mowy żebyś obleciał to bez sumpa no chyba że z 2-3 kubełkami ale wtedy prąd Cię będzie ssał pięknie.
Tylko dodam od siebie - jak sobie wyobrażasz np awarie tej pompy w kominie?????
W sumpie będziesz miał do niej łatwy dostęp i pole jakiegokolwiek manewru jeśli by trzeba było ją wymienić na inną.
Chyba że będziesz miał komin 50cmX50 cm to oki ale to zabieranie miejsca do pływania.
A co w sytuacji gdy będziesz miał zanik prądu????
W tej hydro trochę wody się pomieści pompa przestanie pracować woda wróci do akwarium głównego i ???????????? nie przeleje się?????
Powodzenia w projekcie i czekam na relacje Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#35
(24-08-2016, 22:21 PM)jaciek napisał(a): Jezeli 60 to wysokosc to smialo, ja mialem z 12mm najwieksze 280x100x65h i teraz ktore sprzedalem mialo 180x70x80h (!) a jak wiadomo cisnienie zalezy od wysokosci slupa wody wie przy twojej 12bedzie git. Mozesz ewentualnie wrzycic przy gornej krawedzi wzmocnienia dookola tj nie tylko wzdluzne na przedniej i tylnej szybie ale rowniez na bocznych- czyli taki kolnierz dookola.
Wiercenie w szkle w dzisieszych czasach to jak smarowanie chleba maslemSmile  Pamietaj tylko o tym co pisalem- "dzis" masz w planach "drobna" obsade a  po kilku latach moze bedziesz chcial pojsc w plaszczki, moze jakies cichle, sumy? Nawet stado plaskobokow (np red hookow) potrafi niezle zasrac dno. Kurde widze ze nie miales nigdy stycznosci z sumpem skoro piszesz ze chcesz uniknac "kombinowania" bo wlasnie sump to w zasadzie najbezpieczniejszy sposob filtracjiSmile Przeraza mnie ta wizja kominowej pompy oblozonej gabkami- juz widze te wachniecia poziomu wody w kominie, spadki wydajnosci z powodu zapchanie gabki na pompie, ogolnie syf w kominje ktory normalnie wpadlby do pierwsze komory sumpa i zostal wywalony z np "cotygodniowa" wymiana wlokniny z pierwszej komory- splywowej. Moze byc pasztet, przemysl sprawe jeszcze raz- co do tych cieknacych rurek to sie nie martw. Kup np w erybce przeloty, wkrec, wklej rurki i na koncu przyklej zaslepki- nie ma prawa sie nic stac

"Sila ... doswiadczenia na jednego" Wink Przekonaliscie mnie! Sami tego chcieliscie Wink :
- jakiej wielkosci sump? Mozna to jakos wyliczyc czy sa jakies "normy"? Nie czytalem raczej o tym wiec jak ma ktos jakis link to poglebie wiedze z mila checia Wink
- czy w takim wypadku, gdy bede mial sumpa, montowac hydroponike czy jednak nie bedzie potrzebna?
- rozumiem, ze bedzie potrzebna mocniejsza pompa?

Co do wiekszej obsady, to raczej sie nie zdecyduje. "Jeden lubi ogorki, drugi ogrodnika córki"Wink
Tesciu jest zapalonym wedkarzem, wiec przy zlej pogodzie, zamiast wychodzic to pewnie zaczaił by mi sie przy akwarium wiec wole nie ryzykowac Big Grin
Odkad pamietam bylem fanem malych pielegniczek. Ich charakteru, ubarwienia, zachowania wiec nie wydaje mi sie, ze sie to kiedys zmieni. Spotkalem sie juz z twierdzeniem, ze takie pielegniczki nie potrzebuja takich rozmiarow zbiornika. Moja odp jest taka; jeszcze nie widzialem zeby jakis doplyw Amazonki czy Orinoko mial 100-200 L. Chce zobaczyc jak beda sie zachowywac w takim litrażu.

(25-08-2016, 07:27 AM)matti1982 napisał(a): Cześć

Tak czytam ten Twój wątek i widzę siebie 2 lata temu jak stawiałem zbiornik. Może nie tak duży ale też nie mały.
To wszystko co pisze Jaciek to święta prawda i nie ma mowy żebyś obleciał to bez sumpa no chyba że z 2-3 kubełkami ale wtedy prąd Cię będzie ssał pięknie.
Tylko dodam od siebie - jak sobie wyobrażasz np awarie tej pompy w kominie?????
W sumpie będziesz miał do niej łatwy dostęp i pole jakiegokolwiek manewru jeśli by trzeba było ją wymienić na inną.
Chyba że będziesz miał komin 50cmX50 cm to oki ale to zabieranie miejsca do pływania.
A co w sytuacji gdy będziesz miał zanik prądu????
W tej hydro trochę wody się pomieści pompa przestanie pracować woda wróci do akwarium głównego i ???????????? nie przeleje się?????
Powodzenia w projekcie i czekam na relacje Smile

Co do awarii pradu, to planuje kupic agregat pradotworczy. Zn nie specjalnie do akwarium ale przy okazji moze i rybkom sie przydac Wink 
Akwarium bedzie mialo ok 3-4cm tasmy/ koloru, pomalowanej od gornej krawedzi, wlasnie po to by nie bylo widac wachan wody. Taki jest plan .... Cool

Dzieki wielkie za kazda uwage i sugestie !
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#36
Co prawda jestem wlasnie w drodze na weekendowy wypad ale napisz mi jaka masz/planujesz wysokosc stelaza, z jakiego profila bedzie wyspawany i jaki "najwiekszy gabaryt" jestes w stanie wsadzic pod stelaz- kwestia czy musisz np odkrecac slupki i wsadzac od przodu czy mozesz wjechac pod stelaz od boku dzieki czemu sump moze byc "tak dlugi jak stelaz". Wszystko ci rozrysuje, pozniej pykne filmik jak sumpy dzialaja u mnie i wrzuce zebys wiedzial z czym to sie jje. co do hydro to po ponad 5latach stosowania poprostu z niej zrezygnowalem (a mialem ja nad wszystkimi zbiornikami). Dla mnie hydro po za efektem wizualnym nie ma zadnego znaczenia pod warunkiem ze ktos rzetelnie i uczciwie podmienia wode raz w tygodniu i karmi w normalnych ilosciach- no i co najwazniejsze posiada nieprzerybiony zbiornik. W moim przypadku hydro bardzo zbijala mi ph (nawet do 5 w ciagu tyg) ale to ze wzgledu na wode o bardzo niskich (bliskich 0) twardosciach w kranie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#37
Moje 1400 obsługuje sump 300L wiec nie przesadzajcie bo zaraz sump będziecie robić tak samo duże jak akwaria Wink
Pompa NCM6500 albo dc6000 i będzie super zestaw.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#38
(26-08-2016, 07:00 AM)jaciek napisał(a): Co prawda jestem wlasnie w drodze na weekendowy wypad ale napisz mi jaka masz/planujesz wysokosc stelaza, z jakiego profila bedzie wyspawany i jaki "najwiekszy gabaryt" jestes w stanie wsadzic pod stelaz- kwestia czy musisz np odkrecac slupki i wsadzac od przodu czy mozesz wjechac pod stelaz od boku dzieki czemu sump moze byc "tak dlugi jak stelaz". Wszystko ci rozrysuje, pozniej pykne filmik jak sumpy dzialaja u mnie i wrzuce zebys wiedzial z czym to sie jje. co do hydro to po ponad 5latach stosowania poprostu z niej zrezygnowalem (a mialem ja nad wszystkimi zbiornikami). Dla mnie hydro po za efektem wizualnym nie ma zadnego znaczenia pod warunkiem ze ktos rzetelnie i uczciwie podmienia wode raz w tygodniu i karmi w normalnych ilosciach- no i co najwazniejsze posiada nieprzerybiony zbiornik. W moim przypadku hydro bardzo zbijala mi ph (nawet do 5 w ciagu tyg) ale to ze wzgledu na wode o bardzo niskich (bliskich 0) twardosciach w kranie.

Jaciek nie ma pośpiechu! Stelaż facet ma mi dopiero zacząć robić w październiku wiec mozesz sie spokojnie zając przygotowaniem do wypoczynku Wink 
Myślałem, zeby akwarium usadzić na 80-90cm, zeby dobrze była je ogladac stojąc i siedząc. 
Co do pH to planuje mieć butle co2. Ze względu na rośliny i możliwość regulowania pH. 
"Twardoac wody bliska 0" - O maj gat ile ja bym dał za taka wodę Wink 
Jeżeli chodzi o cotygodniowe podmiany to raczej chyba zainwestuje w hydroponika, tak dla pewności. Aktualnie mam na to czas ale nie wiadomo co bedzie za rok,dwa, piec. Lepiej sie wiec przygotować na każda ewentualność . 

Udanego wypoczynku jaciek, tak przy okazji! 

(26-08-2016, 08:01 AM)tuptuś napisał(a): Moje 1400 obsługuje sump 300L wiec nie przesadzajcie bo zaraz sump będziecie robić tak samo duże jak akwaria Wink
Pompa NCM6500 albo dc6000 i będzie super zestaw.

Chce tylko powiedzieć, ze bedzie tam pływała drobnica i akwarium bedzie zazielenienie wiec kto wie jak wielkich filtrów- sumpow chyba nie wymaga.
Tera biorę sie za czytanie, zeby zrozumieć co piszecie na temat sumpow Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#39
Przy sumpie juz pomijajac ilosc zloza ktorego tu nie bedzie potrzebna nie wiadomo w jakich ilosciah bo tak jak piszesz raz ze beda rosliny a dwa hydro (bedziesz musial grubo nawozic zeby utrzymac rosliny w akwa bo hydro wyssie z niego wszystko co potrzebne do ich wzrostu) masz ten nasz magiczny komin ktory ja zawsze proponuje robic jak najwiekszy- tj o jak najdluzszej krawedzi (u mnie kominy maja ok 50x15cm) dzieki temu masz duza powierzchnie jaka splywa ci woda do akwa (u mnie 65cm) a co za tym idzie szybciej wszelki syf trafia do komina. A juz w sumpie "hulaj dusza"- mozna wsadzic wszystko poczawszy od kilkunastu warst waty (owata tapicerska z allegro) ktora nie przepusci zadnego syfu i zapewni mechanicznie krystaliczna wode, poprzez wklady (ceramika, lawa, kaldnes, biobale, gabki, keramzyt itp) az po grzalki, napowietrzanie, w dodatkowych komorach mozna trzymac ryby, rosliny (tu trzeba doswietlic), wszelkie torfowe wklady zbijajace ph czy inne wynalazki- od taki wodny magazyn pod akwarium gdzie mozesz wcisnac wszystko i dodatkowo dostajesz gratis kilkaset dodatkowych litrow wody w obiegu akwarium co robi potezna roznice dla ryb i biologii bo duza woda wybacza wiecej ewentualnych bledow i pozwala utworzyc stabilniejszy "ekosystem". Tylko pomysl- w akwa masz 1500l a dzieki sumpowi dodatkowe np 500l co razem daje juz 2000l netto w obiegu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#40
(26-08-2016, 10:25 AM) jaciek napisał(a): Przy sumpie juz pomijajac ilosc zloza ktorego tu nie bedzie potrzebna nie wiadomo w jakich ilosciah bo tak jak piszesz raz ze beda rosliny a dwa hydro (bedziesz musial grubo nawozic zeby utrzymac rosliny w akwa bo hydro wyssie z niego wszystko co potrzebne do ich wzrostu) masz ten nasz magiczny komin ktory ja zawsze proponuje robic jak najwiekszy- tj o jak najdluzszej krawedzi (u mnie kominy maja ok 50x15cm) dzieki temu masz duza powierzchnie jaka splywa ci woda do akwa (u mnie 65cm) a co za tym idzie szybciej wszelki syf trafia do komina. A juz w sumpie "hulaj dusza"- mozna wsadzic wszystko poczawszy od kilkunastu warst waty (owata tapicerska z allegro) ktora nie przepusci zadnego syfu i zapewni mechanicznie krystaliczna wode, poprzez wklady (ceramika, lawa, kaldnes, biobale, gabki, keramzyt itp) az po grzalki, napowietrzanie, w dodatkowych komorach mozna trzymac ryby, rosliny (tu trzeba doswietlic), wszelkie torfowe wklady zbijajace ph czy inne wynalazki- od taki wodny magazyn pod akwarium gdzie mozesz wcisnac wszystko i dodatkowo dostajesz gratis kilkaset dodatkowych litrow wody w obiegu akwarium co robi potezna roznice dla ryb i biologii bo duza woda wybacza wiecej ewentualnych bledow i pozwala utworzyc stabilniejszy "ekosystem". Tylko pomysl- w akwa masz 1500l a dzieki sumpowi dodatkowe np 500l co razem daje juz 2000l netto w obiegu.

No wlasnie myśle i ta myśl mnie przeraża Wink Przy 1500 myślałem, ze bede musiał bieg rzeki zmienić a przy 2000 to pasuje studnie wykopać Big Grin 
U siebie w kominach masz zamontowane jakies grzebienie? Czy jest, w wypadku posiadania sympa, wkładać do komina rożnego rodzaju kulki plastikowe czy cos podobnego? Czy zostawić go pustego? Ile komin musi byc niższy od akwarium? Zn sie, jeżeli różnica miedzy kominem a tafla wody bedzie  wynosić 1cm to pojemność sympa musi mieć ok 300l. Tylko czy ten 1cm jest wystarczający, czy jednak trzeba dać więcej? Sump jest lepszy gdy jest wyższy czy dłuższy? 
Tak sobie myśle, ze do sympa mógłbym kraby włożyć. Przynajmniej żadna martwa ryba juz by sie nie zmarnowała Wink 

Może masz jakis link do poczytania, żebym nie musiał Cie zasypywać pytaniami? Nie chce Ci cennego czasu marnować, który mógłbyś spożytkować na odpoczynek Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 3 gości