• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Fishroom - mój własny zakątek akwarystyczny

#1
Czołem Wink
za namową łojca, chciałem pokazać mój "pleasure room" Smile
roboty trwały od początku marca, do końca kwietnia, pracy było sporo. Poniżej(proszę się nie obrażać Tongue) pozwalam sobie wkleić relacje "krok po kroku" no i trochę zdjęć. Dodam tylko że spełnia się jedno z moich akwarystycznych marzeń Smile

Trochę "danych", co gdzie i jak... pomieszczenie znajduje się w piwnicy, nieco ponad metr w ziemi. Wymiary to 3,5m x 2,7m oraz 2,1m wysokości. Tylko jedna ze ścian jest ścianą zewnętrzną(2,7m), kolejne trzy olejno graniczą z dwoma kotłowniami oraz warsztatem. Takie położenie pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość jeśli chodzi o samo ogrzewanie pomieszczenia, w kotłowni zazwyczaj jest ciepło, warsztat również co jakiś czas jest dogrzewany. Do obecnej chwili pomieszczenie służyło jako rupieciarnia... samo sprzątanie zajęło kilka dni - uff czego ja tam nie znalazłem [Obrazek: icon_biggrin.gif] od leżaków z lat 70siatych po spawarkę... Całe lokum, jak się domyślam, w celu ocieplenia, izolacji zostało od środka wymurowane cegłą. Początkowo myślałem o dociepleniu styropianem, jednak dość szybko ten pomysł został mi wybity z głowy ze względu na grzyba, który może pomiędzy styropianem a "oddychającą" scianą powstawać. Druga sprawa, że ciepło nie powinno uciekać. Przez pomieszczenie jak widać na zdjęciach idą rury centralnego ogrzewania, więc padło na podpięcie do obiegu kaloryfera, ogrzewanie więc będzie z centralnego. Na tą chwilę z takich ogólników to tyle, poniżej wypunktuje jeszcze mały plan działania, oraz kilka fotek. 

1) pogłębienie o 20 cm (najcięższa robota chyba za mną) - w celu wykonania wylewki 
2) wylewka będzie składała się z trzech warstw, "chudziak" [Obrazek: icon_smile.gif] - około 3 cm, następnie styrodur 5cm oraz właściwa wylewka wzmocniona siatką, oraz oczywiście folia. Takie rozwiązanie, żeby nie "ciągało" od gleby. 
3) ściany - tutaj zastanawiałem się nad tynkowaniem lub rigips, skończyło na tym drugim, zielone rigipsy tzw. łazienkowe. Wentylacja w pomieszczeniu będzie bardzo dobra, wentylator na zewnątrz, oraz dwa otwory wentylacyjne do kominów. 
4) wymiana okna, połączenia ogrzewania, wstawienie drzwi 
5) prawdopodobnie płytki na podłogę z małym cokołem 

całe szczęście mogłem liczyć na pomoc kilku osób [Obrazek: icon_smile.gif] 

   
   
   
   
   
   

Wylewka składa się można powiedzieć z trzech warstw. Pierwsza warstwa wyrównanie terenu - 3 cm beton, na to styropian 5 cm(do podłóg, wysoka twardość), i na wierzch 5-7 cm wylewki właściwej, wzmocnionej siatką zbrojeniową do wylewek.  Zmieniła się koncepcja ogrzewania, grzejnik miał być podpięty do głównego zasilania centralnego na dom - w takim wypadku ogrzewanie było by tylko w sezonie grzewczym. Problem dość szybko został rozwiązany, ogrzewanie tego pomieszczenia będzie razem z podłogówką, którą można grzać cały rok(osobny obieg, również do podgrzewania wody). 

   
   
   
   
   
   

Co było dalej...
1) wprawione okno i drzwi 
2) zakończona zabudowa ścian oraz rurek 
3) pierwsze szpachlowanie

   
   
   
   
   

Następnie:
1)malowanie
2)płytowanie
3)elektryka

   
   
   
   
   
   
   

To tyle z części budowlanej Smile 
Na koniec wstawienie pierwszego regału, dedykowanego dla Xenotilapii. Akwaria mają wymiary 130x70x40 w ilości jak widać trzech sztuk.

   
   
   
   

Na obecną chwilę zalanych jest 7 zbiorników, 3x 130x70x40, 2x 92x50x35, 2x 50x40x30. Trzy szkła czekają na regał (160x65x50, 130x60x40 oraz 100x50x50. Postaram się na dniach trochę pofocić i przedstawię jeden po drugim wraz z obsadami Smile
Pozdrawiam Kuba
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Hurra! Ten temat będę śledził na bieżące bo jak wiesz mam podobną sytuację"lokalową". Filtracja napędzana powietrzem?
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Gratulacje , kawał dobrej roboty odwaliłeś , super...Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(16-07-2016, 11:22 AM)piotrK napisał(a): Hurra! Ten temat będę śledził na bieżące bo jak wiesz mam podobną sytuację"lokalową". Filtracja napędzana powietrzem?

Tak wiem, pamiętam Smile
Owszem, taka filtracje zastosowałem. Jedynie w akwarium z roślinożercami, działa dodatkowo kubełek.
Pozdrawiam Kuba
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
U mnie dwie ściany są zewnętrzne: z oknem oraz jedna z dwóch, wzdłuż których będą stały akwaria. Ocieplałbyś tylko akwaria, które przy niej staną, czy całą ścianę? Około połowa wysokości ściany jest pod ziemią.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(16-07-2016, 12:07 PM)piotrK napisał(a):
U mnie dwie ściany są zewnętrzne: z oknem oraz jedna z dwóch, wzdłuż których będą stały akwaria. Ocieplałbyś tylko akwaria, które przy niej staną, czy całą ścianę? Około połowa wysokości ściany jest pod ziemią.

Piotrek, bardzo bałem się o temperaturę w pomieszczeniu, normalna temperatura u mnie w piwnicy to 16 stopni. Obecnie temperatura to 24-25 stopni. Grzejnik jest zakręcony, odkręce na jesień. Nic nie ocieplałem i jest git. Jedynie za tylnymi szybami zbiorników dałem 5 cm styropian. Podobnie jak u Ciebie, mniej wiecej połowa piwnicy jest w ziemi. Jeśli chcesz ocieplać, to jedynie od zewnątrz. 
Jakie planujesz ogrzewanie ?
Pozdrawiam Kuba
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Wow, jestem pod wrażeniem, piękna robota. Oklasky
375 l (panamensis, nanolutea, septemfasciata)
160 l (amatitlania nanolutea)
96 l (Apistogramma ortegai, ex. sp. "Papagei")
96 l (Apistogramma erythrura)
96 l (Apistogramma cf. ortegai ex. sp. "Pebas")
63 l (Apistogramma sp. alto tapiche)
63 l (Xiphophorus variatus La Laguna)

 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Super rzecz. Zazdroszczę.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(16-07-2016, 12:20 PM)leju18 napisał(a): Piotrek, bardzo bałem się o temperaturę w pomieszczeniu, normalna temperatura u mnie w piwnicy to 16 stopni. Obecnie temperatura to 24-25 stopni. Grzejnik jest zakręcony, odkręce na jesień. Nic nie ocieplałem i jest git. Jedynie za tylnymi szybami zbiorników dałem 5 cm styropian. Podobnie jak u Ciebie, mniej wiecej połowa piwnicy jest w ziemi. Jeśli chcesz ocieplać, to jedynie od zewnątrz. 
Jakie planujesz ogrzewanie ?
Dzięki za info.

Albo nie doczytałem, albo nie widzę odpływu - jak będziesz wylewał wodę?
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
marzenia się spełniają super! pogratulować warunków lokalowych, choć pracy był ogrom.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości