• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Przymiarka do Malawi

#21
(28-07-2016, 16:36 PM)pudło napisał(a): tom77 - właśnie ku "mbunie" się skłaniam , i tu prośba o podpowiedzi w sprawie obsady (jakie ryby , w jakich ilościach ) , jeśli chodzi o równomienność zastanawiam się nad posadowieniem niektórych skał na wyższej podstawie tak aby te skranje były wyższe (nawet sięgające tafli ) nie wiem tyko z czego taką podstawę wykonać??
Jeśli mbuna, to IMHO przy 280cm długości:
1/ gatunek terytorialny, raczej bliżej dna - Metriaclima sp."msobo" Magunga - samce granatowe+niebieskie o indywidualnym dla każdego osobnika trochę innym rysunku obu kolorów, samice o bardzo intensywnym żółtym kolorze - koniecznie kilkusamcowo (wykorzystanie długości zbiornika) - 12szt (mimo dużego szkła, ryby być może same się trochę zredukują).
2/ gatunek stadny, toniowy - Pseudotropheus sp."acei" - samce i samice podobne do siebie, niebieskie (tak jakby w stronę fioletu) z żółtymi (a raczej żółtawymi płetwami), bardzo ładnie wyglądające w grupie, nie aż tak bardzo popularne, bo by ładnie się prezentować potrzebują dużego akwarium (a jak ktoś ma duży zbiornik to najczęściej "przerobił" już wcześniej w mniejszych mbunę i skupia się na non-mbunie - to tylko moje prywatne zdanieSmile) - 12szt (tyle zostanie)
3/ trzeci gatunek nie powinien być silnym agresorem (jak Zebra Chilumba - by nie wziął msobo pod but). Generalnie IMHO mniej gatunków a więcej osobników w ich obrębie (wykorzystanie możliwej wielosamcowości albo stadności w dużym baniaku)

Jeśli kamienie na jakiejś podstawie, to takiej by nie szpeciła jak będzie odkopywana przez ryby. Na przykład duży płaski kamień - ale chyba lepiej niższe kamienie, niż leżące "na tacy". Najlepiej wyższe "bez tacy".Smile

Wszystko powyżej to tylko moje zdanie.
Powodzenia!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
Nad "acei" właśnie się zastanawiałem (ciekawa propozycja) . "msobo" też ciekawe , jutro sobie więcej poczytam o tych rybach i poszukam coś do kompletu .
Czy zostać przy 3-ech gatunkach , czy dobrać coś jeszcze? Fajnie by było jakieś w ciemnej barwie - najlepiej czarne , pod warunkiem że by pasowały do tego zestawu?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
(28-07-2016, 22:54 PM)pudło napisał(a): Fajnie by było jakieś w ciemnej barwie - najlepiej czarne , pod warunkiem że by pasowały do tego zestawu?
Czarny kolor..... wśród mbuna przychodzi mi do głowy jedynie samiec neon spota, ale będąc rybą jednocześnie terytorialną i dość delikatną - przy msobo raczej by się optymalnie nie wybarwił. Przejściowo czarny bywa też crabro czyli "szerszeń".
Jak kiedyś robiłem zbiornik "pod msobo" to dałem im do towarzystwa Pseudotropheus (kiedyś Melanochromis) cyaneorhabdos, czyli popularne maingano oraz Cyrtocara  moorii - silna ale "rycerska" non-mbuna - żyjąc w swoim świecie, słabszych gatunków nie męczy. Pływał jeszcze Sciaenochromis fryeri - ale szkoda tej pięknej ryby do takiego towarzystwa - IMHO powinna pływać wśród non-mbuny.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
Godziny czytania i oglądania i dalej mętlik w głowie  , ale mam chociaż pewne "typy" (czyli mniej-więcej wiem co bym chciał)

-maylandia estherae red red - 8 sztuk
-metriaclima msobo magunga - 8 sztuk
-Melanochromis cyaneorhabdos - maingano - 8 sztuk
-metriaclima zebra chilumba maison reef - 8 sztuk
-metriaclima zebra gold kawanga - 8 sztuk
-pseudotropheus acei ngara - 10 sztuk
-melanochromis auratus - 8 sztuk 


Chciał bym jeszcze pseudotropheus sp. elongatus neon spot

Z tej propozycji planuję zostawić 5-6 haremów , jedynie w przypadku "msobo magunga" i "pseudotropheus acei" będzie więcej niż jeden samiec . Jeśli chodzi o "zebry" - będzie albo "maison reef" , albo "gold kwanga"
Docelowo w akwarium ok. 40 rybek czyli mniej więcej 1 sztuka na 20 litrów wody
Na razie tyle , jeśli Ktoś coś może podpowiedzieć to czekam na wpisy jaki układ będzie dobry?
 
Akwarium zalane od tygodnia , od razu mówię że rośliny będą (anubias, bolbitis i microsorium) mimo że nie wszystkim to się podoba , zostaną tak długo jak im na to rybki pozwoląSmile

                                           
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
Bardzo ładny aranżSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
no i komin nie rzuca się na pierwszy plan Smile a co do aranżu fajny, ale wszystkie duże kamloty na trzecim planie, co według mnie zmniejsza głębie. Po prostu spłaszcza.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
(06-08-2016, 00:48 AM)Pablito napisał(a): no i komin nie rzuca się na pierwszy plan Smile a co do aranżu fajny, ale wszystkie duże kamloty na trzecim planie, co według mnie zmniejsza głębie. Po prostu spłaszc 

Wiem że wygląda "płasko", przynajmniej na fotkach , alee na tą chwilę nie mogę wyciągnąć więcej, ( jak się żonka przyzwyczai dodam kamoli bo mam w zapasie sporoTongue. planow2ałem coś ala-aawatar kamienie z góry wiszące , co Wy na to?

(06-08-2016, 00:48 AM)Pablito napisał(a): no i komin nie rzuca się na pierwszy plan Smile a co do aranżu fajny, ale wszystkie duże kamloty na trzecim planie, co według mnie zmniejsza głębie. Po prostu spłaszc 

Wiem że wygląda "płasko", przynajmniej na fotkach , alee na tą chwilę nie mogę wyciągnąć więcej, ( jak się żonka przyzwyczai dodam kamoli bo mam w zapasie sporoTongue. planow2ałem coś ala-aawatar kamienie z góry wiszące , co Wy na to?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
Mała aktualka , wyleciało troche zielska , ale w zamian doszło małe "gruzowisko"                
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
super zbiornik, poza SA jeśli miałbym iść coś innego to właśnie to Smile
Przy takim litrażu jaki osprzęt pracuje i się sprawdza?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
(28-11-2016, 01:07 AM)Pablito napisał(a): super zbiornik, poza SA jeśli miałbym iść coś innego to właśnie to Smile
Przy takim litrażu jaki osprzęt pracuje i się sprawdza?

Jeśli chodzi o sprzęt :
2x grzałka jager 300w
filtracja sump 200l , pompa jebao 6000 (filtracja dawała spokojnie radę przy pawiookich)
oświetlenie 4belki po 27w (do zdjęć świeciły wszystkie , na codzień dwie)
Zdjęcia robiłem po grzebaniu w akwarium - lekkie mleko było (dzisiaj kryształ woda)
To tyle , planuje jeszcze jakiś falownik zapodać
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości