• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Aparaciki fotograficzne... :)

A jakich funkcji szukać w ustawieniach aparatu w smartfonie i jak je ustawić, żeby robić dobre zdjęcia rybom? Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Światło w akwarium ma być, aparat da sobie radę jak będzie wystarczająco jasno.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
No to pozamiatane... U mnie jest zbyt ciemno chyba i niestety (albo i stety) nie będę tego zmieniał jak na razie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
No właśnie:-) A gdy np na czas robienia zdjęć zwiększamy/zmieniany oświetlenie w akwarium to ryby przecież mogą się zestresować i lipa:-(Reasumując wiemy już ,że dobry smartfon nadaje się do fotografowania ryb a ja jednak upieram się i proszę o dalsze sugestie dotyczące aparatu i modeli smartfonów:-)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Przede wszystkim łatwo zdjęcia to można sobie zrobić w zasolarowanym rośliniaku, ale jak sobie zaplanuję światło tak, żeby rybom było dobrze to bez sprzętu z kosmosu nic nie wychodzi Sad  Jakieś patenty na to jak skutecznie cykać przy słabym świetle?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
(21-02-2017, 01:08 AM)Greek napisał(a): Przede wszystkim łatwo zdjęcia to można sobie zrobić w zasolarowanym rośliniaku, ale jak sobie zaplanuję światło tak, żeby rybom było dobrze to bez sprzętu z kosmosu nic nie wychodzi Sad  Jakieś patenty na to jak skutecznie cykać przy słabym świetle?
Poczytaj co Vanilka podpowiada Smile
https://cichlidae.pl/showthread.php?tid=...8#pid93538
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
(21-02-2017, 01:08 AM)Greek napisał(a): Przede wszystkim łatwo zdjęcia to można sobie zrobić w zasolarowanym rośliniaku, ale jak sobie zaplanuję światło tak, żeby rybom było dobrze to bez sprzętu z kosmosu nic nie wychodzi Sad  Jakieś patenty na to jak skutecznie cykać przy słabym świetle?
Żeby zrobić zdjęcie w słabym świetle potrzeba większego ISO i szerzej otwartej przysłony, ewentualnie dłuższego czasu naświetlania. Wszystko ma swoje drugie strony oczywiście (za wysokie iso - ziarnistość, szeroko otwarta przysłona - mała głębia ostrości, dłuższe naświetlanie - poruszenie obrazu). To tak w dużym uproszczeniu. Nie wiem czy telefony dają możliwość ustawienia tych parametrów.

Ja strzelam fleszem, ryby wydają się nie poruszone tym.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
(21-02-2017, 12:00 PM)sbc napisał(a):
(21-02-2017, 01:08 AM)Greek napisał(a): Przede wszystkim łatwo zdjęcia to można sobie zrobić w zasolarowanym rośliniaku, ale jak sobie zaplanuję światło tak, żeby rybom było dobrze to bez sprzętu z kosmosu nic nie wychodzi Sad  Jakieś patenty na to jak skutecznie cykać przy słabym świetle?
Żeby zrobić zdjęcie w słabym świetle potrzeba większego ISO i szerzej otwartej przysłony, ewentualnie dłuższego czasu naświetlania. Wszystko ma swoje drugie strony oczywiście (za wysokie iso - ziarnistość, szeroko otwarta przysłona - mała głębia ostrości, dłuższe naświetlanie - poruszenie obrazu). To tak w dużym uproszczeniu. Nie wiem czy telefony dają możliwość ustawienia tych parametrów.

Ja strzelam fleszem, ryby wydają się nie poruszone tym.
Potwierdzę to co kolega napisał. Strzelanie flashem nie ma wpływu na ryby. Nawet dyski nic sobie z tego nie robią. Prędzej widok człowieka z dziwnym sprzętem przy szybie jest bardziej stresujący.
Z ilością światła w akwarium też bym nie przesadzał. 35w 6500K na 470 litrowe akwarium wystarcza do odstawienia lampy w kąt.

Co do fotografowania smartfonem mam takie przemyślenia. Smartfon z dobrym aparatem gdzie mamy choć minimalna możliwość ingerowania w ustawienia (ISO, korekcja naświetlenia itp) kosztuje okrągłą sumę. Nie idąc w skrajności ok 1200-1500 pln. Za tą kasę możemy kupić bardzo dobrą używana lustrzankę z obiektywem. Aparat który ma 7 lat jest nadal dobry a 7 letni smartfon to już zabytek. Wiem, że smartfon ma już prawie każdy ale warto tą sprawę przemyśleć jeżeli chce się jakoś bardziej poważnie fotografią w akwarium zająć.

Trzy rady dla tych co jednak będą próbować smartfonem:
1. Telefon na płasko przy szybie akwarium. Unikamy odblasków i możemy użyć lampy błyskowej (to samo dotyczy każdego aparatu z wbudowana lampą). Nie odbije nam się w szybie. Pokój za nami powinien być całkowicie zaciemniony. Światło w akwarium nie powinno podać na przednią szybę, zmniejsza to kontrast.
2. Aparaty w telefonach bardzo wolną łapią ostrość. Więc lepiej poczekać aż ryba sama wpłynie w obszar fotografowania niż ganiać za nią w akwarium.
3. Róbcie zdjęcia do skutku, eksperymentujcie, uzbrójcie się w cierpliwość. Wszyscy znamy swoje ryby, wiemy gdzie lubią przebywać jakie mają zachowania o różnych porach dnia itd. Wykorzystajmy to do naszych celów. 

I ostatnie, pamięć w aparacie jest za darmo. Warto zrobić 100 zdjęć za dużo niż jedno za małoSmile. Pamięć w aparacie jest cierpliwa można pstrykać i kasować do woli.

W sumie to możemy zrobić jakiś wątek zbiorczy dla zdjęć ze smartfonów. Taki dla inspiracji i nauki. Ktoś wrzuca fotkę reszta chwali i krytykuje. Bez osobistych wycieczek, dyskusji o sprzęcie itd. Tylko to tyczy się pokazanego obrazka. Ktoś byłby chętny?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Pomysł z wątkiem "smartfoto" jest bardzo dobry. Chętnie coś niecoś wrzucę Smile

Zgadzam się co do jakości foto ze smartfonów choć są wyjątki (ja np. z Nokii Lumia 735 byłem pod tym względem zachwycony - oczywiście w dobrych warunkach). Z lustrzankami jest też ten plus że robią się coraz tańsze - ze względu na ostrą konkurencję z wielu stron, nie tylko smartfonów. Czasem warto zapolować na starszy sprzęt, ale o dobrych parametrach. Pod tym względem dobrym wyborem są wszelkie lustrzanki pentaxa, zwłaszcza K-5, K-7. Tego pierwszego znalazłem np. na alledrogo za 2000 zł z uchwytem na dodatkowe baterie.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
No to trzeba będzie pokombinować. Choć z tym ISO też próbowałem i raczej bez efektów Confused  Z fleszem też zauważyłem, że ryb to nie rusza, tylko jak sobie wtedy poradzić z refleksami.
No i do tego wszystkiego dochodzi taka kwestia, że w akwarium ciemno, a z kolei z akwarium spod pokrywy sporo światła się wydostaje i nawet jak całe pomieszczenie zaizoluję od światła to w ten sposób się do niego światło dostaje. I aparat głupieje Zly
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości