• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Satanoperca lilith

#11
(02-06-2016, 12:15 PM)galimedes napisał(a): Witam, 
Rysiek - zamiast pisti mam rogatka - co jakiś czas ( krótki) wywalam całe wiaderko tej roslinki ... i nie stosuje żadnych nawozów ..Wink

MatB - co moge powiedzieć aby nie mówić "największe jakie tylko możliwe"... Mam u siebie dorosłą parę S.daemon w akwarium o wymiarach 160x65x60 wys.  I wydaje się że żadnych innych satanoperek nie moge już do nich wpuścić. Oczywiscie nie chodzi tu o przestrzeń do pływania i nawet nie o obciażenie biologiczne... Jeszcze pół roku temu w tym akwarium pływało dodatkowo5 szt. S.jurupari - taki układ wydawał mi się wówczas idealny ... do pierwszego tarła S.jurupari... Tarło odbyło się z problemami ( przeszkadzające i ciekawskie S.daemon) ale sie odbyło. Samica donosiła ikre i larwy a następnie .... nie miała możliwości wypuszczenia młodych - albo była przeganiana i atakowana przez pozostałe osobniki swojego gat.  - albo wpływała w rewir pary S.daemon i tam też obrywała. mlodych nigdy nie widziałem po za jej pyskiem i po pewnym czasie ciągłego stresu je zjadała...  podobna sytuacje miałem z tą sama parą S.daemon i kilkoma szt. S. mapiritensis. dlatego moim zdaniem w "standardowych" akwariach ( powiedzmy do 1000L) najlepiej sprawdzaja sie układy gdzie jednogatunkowa grupa satanoperek łączy się z innymi rybami ( skalary, paletki, kasacze ...) co do pomysłu S.lilith i S.acuticeps  w jednym akwarium - to chcialbym go uskutecznić ale obawiam się ,że w przypadku ewentualnych tareł ( daj bóg...Smile Bedzie problem z przestrzenią.. dodam tylko, że planuje akwarium o wymiarach 260x80x90  wys. ale zalane na wysokosc ok. 70 cm.. - z częścia roślinną nadwodną
Dlatego na razie , sklaniam się ku zestawieniu S.lilith z paletkami  ale zobaczymy... S.acuticeps też chciałbym gdzieś wcisnąć ale na razie nia mam tylu zbiorników...
Reasumując. trzymać je razem można  - myśle juz od 200 cm długosci akwa ( docelowo). Szerokosc powinna oscylowac w granicach od 60 cm w górę. I dobrze by było aby zbiornik nie był za niski - mam takie odczucie, że duża ilośc wody nad głowami ryb wpływa na nie uspokajająco Wink najlepiej jakby też zaczynała sie od 60 cm. I przede wszystkim  urozmaicony wystrój. 

Na tym zdjęciu z ksiażki Blehera o którym mówiłem widać jak S.lilith i S.acuticeps walczą ze sobą a dookoła nich znajduja, sie hektolitry wody ... Fajnie widać tam właśnie tą przestrzeń ... W naturze ryby odpływają i byc może juz wiecej się nie spotkają - w akwarium chodzby najwiekszym, nie maja takiej możliwosci i dlatego nawet wydawało by się naturalne połączenia ryb nie zawsze się sprawdzają...

Pozdrawiam!
Klarownie sprawę opisałeś. Dzięki!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Galimedes, mógłbyś wziąć tę książkę Blehera na PCW?
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Jakieś newsy, nowe zdjęcia? Smile Proponuję przenieść temat do działu prezentacji, co Ty na to Marcin?
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Nie wiedziałem czy zakładać temat czy napisać w tym, mianowicie moje pytanie brzmi czy Lilith może się krzyżować z Daemon? Jak to by wyglądało trzymając te ryby razem?

Wysłane z mojego E6653 przy użyciu Tapatalka
[5120L] Moja mała natura ClearWater (w trakcie tworzenia) Smile
Przeszłość ....
[1080L] Moja mała natura BlackWater ( https://www.facebook.com/1080Lmojamalanaturablackwater )
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Myślę że na pewno. Skoro wszelakie geoohagusy się krzyżują (wstawie foty krzyżówki mirabilis-red head tapajos jak tylko młode się wybarwia) to imo satanki również mogą ;D
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Najpierw to ktoś musiałby lilith rozmnożyć, a nie wiem czy komukolwiek to się już udało.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Witam, nie plamiaste ... Wątpie czy mogę się krzyżować .. Jak już to nie naturalnie.. Może i mają podobne ubarwienie ale różnią się budową ciała i to znacznie ... Cały rytułał godowy też jest bardzo skąplikowany i nawet lekkie różnice mogą powodować brak zapłodnienia ikry..

Różnice w genotype sa jednaj już znaczne dla S.lilith i S.daemon ...
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Czyli trzymanie tych ryb razem jest możliwe i nie powinny też dobrać się na "krzyż", chciałbym zrobić takie połączenie stąd moje pytanie

Wysłane z mojego E6653 przy użyciu Tapatalka
[5120L] Moja mała natura ClearWater (w trakcie tworzenia) Smile
Przeszłość ....
[1080L] Moja mała natura BlackWater ( https://www.facebook.com/1080Lmojamalanaturablackwater )
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Witam, ja trzymam teraz S.daemon z S.acuticeps ( ale tylko jedną szt.) Z tego co widzę - takie połączenie może się sprawdzić
Ale .. tylko do czasu aż będziemy chcieli rozmnożyć któryć z gat. Ryby po prostu będą sobie przeszkadzały...  Ta sama nisza, podobne zachowanie.. lepiej łączyć ryby o skrajnie różnych niszach ale z tego samego biotopu .. ( S.daemon + P.altum  , S.jurupari + S. aequifasciatus, S.mapiritensis + M.insignis , S.leucosticta + M.festivum)

Zresztę akwarium dla grupy S.daeamon + S.lilith musiało by być ogromne ... Te ryby dorastają do ponad 30 cm.. ! ( chyba ,że mowimy o młodych rybach .. wówczas, smiało polecam taki zestaw - podobna woda +podobne jedzenie ... tylko przestrzeń do wzrostu potrzebna..)

Chyba ,że mamy np. po dorosłej, dobranej parze z każdego gat. Wówczas myślę ,że w odpowiednio dużym akwa udało by się je połączyć...

Pozdrawiam!
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Wiedziałem że na Ciebie można liczyć Marcin! Taki miałem właśnie plan po parze tych ryb u siebie w baniaku, spróbuję i się przekonam jak będzie to współpracować Wink narazie mam podrostki S. Daemon więc kawałek czasu przed nimi zanim coś mi się dobierze a z S. Lilith zobaczymy co udało by mi się załatwić

Wysłane z mojego E6653 przy użyciu Tapatalka
[5120L] Moja mała natura ClearWater (w trakcie tworzenia) Smile
Przeszłość ....
[1080L] Moja mała natura BlackWater ( https://www.facebook.com/1080Lmojamalanaturablackwater )
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości