• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Satanoperca lilith

#1
Witam,  zakładam wątek w odpowiedzi na liczne pytania ( żartuje było tylko jedno ...). 

Satanoperca lilith - jeden z najrzadziej spotykanych przedstawicieli rodzaju Satanoperca w akwariach.. Mój  "Święty Graal" , ryba którą chciałem miec odkąd tylko zainteresowałem się ziemiojadami. 
I w końcu ją mam pływa sobie bestrosko w przejściowym akwa o wymiarach 200x65x40 wys.  Docelowo trafi do zbiornika który dopiero planuję postawić w salonie ( miejsce już jest, wszystkie potrzebne zezwolenia od żony także ..Wink )
Kupilem 8 szt młodych - 7-8 cm rybek. Mam je już chyba jakiś rok ( Arsik musisz mi przypomnieć..)
Woda w akwa nie jest specjalnie kwaśna ani miękka - pH ok 6.5 przewodnośc - 200us. Temperatura ok 28C. Jeżeli tylko dosyć regularnie ją wymieniam - jest ok. był taki moment w którym zaniechałem podmian na jakis miesiąc i od razu u wszystkich ryb pojawiły się "ogniska" dziurawicy - tak więc są wrażliwe na jakośc wody. Po kilku tygodniach dziureczki zmalały a teraz juz nie ma po nich śladu...  Nie sa one w tym akwarium same i pewnie dlatego woda tak szybko się" popsuła" Pływa tam również 6 szt. Satanoperca jurupari "Tocantins". One równiez czekaja na swoje akwa które będzie może już w czerwcu ... docelowo akwarium przeznaczone jest dla Retroculusów..Smile
Lilith'y wcinaja dosłownie wszystko co im dam i to w każdych ilościach.. Są bardzo ruchliwe i wydaje mi się że nawet pasuje im duży ruch wody który zapewnia pompa  z małym filtrem gąbkowym. Główna filtracja to Hamburg zamontowany na jednym z końców akwa - działa dobrze i nie zamierzam go zmieniać.. Gdyby nie ewidentne przerybienie hulał by aż miło .. Teraz jednak wspomagac go muszę 2 tyg. podmianami ok 150 L wody. 
Największa szt. ma już ok. 17-18 cm ale w porównaniu do S.jurupari tej samej wielkości , jest zdecydowanie niższa ( widac to na jednym ze zdjęć). czyli ciało jest raczej wydłuzone... S.daemon wydaje się być wyższy przy tej samej długości.. 
Po za tym kolorki dopiero sie ujawniają ale juz widać ,że bedą to cudeńka - te żółte brzuchy  ... 
Tyle na teraz , jak będzie się coś działo - dam wam znać..Smile
Pozdrawiam!
   
   
   
   
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Moje ulubione Satanoperki. Cieszę się że w końcu (od roku! a się nie pochwaliłeś Tongue ) je masz bo wiem że planowałeś je od dawien dawna.

Tak nawiasem - rozmnożył je ktoś w końcu?

Czy zauważyłeś by na zaniechanie podmian tak ostro zareagowały demony i acuticepsy?
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
No nareszcie Smile . Ale wyrosły od momentu kiedy byłem u Ciebie , wtedy jeszcze takie szaraczki a tu proszę ... Te żółte brzuszki faktycznie ładniusie Smile , one chyba z Rio Tapajos o ile dobrze pamiętam ... ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Witam,  Piotr - nie chwaliłem sie , bo rybki jeszcze młode a i akwarium przejściowe ...  Co do wrażliwosci - to faktycznie demony maja to samo a co do S.acuticeps - to osobna historia ... Jeszcze nie rozgryzłem tego gatunku..
Wnorus - rybki faktycznie z rio Tapajos   - w książce Blehera jest piękne zdjęcie jak S.acuticeps "walczy" z S.lilith  - ten sam biotop. Nawet Newman o tym wspominał... 
Poniżej jedna fotka zrobiona dzisiaj rano .. Zawsze nad ranem maja najlepsze kolorki, wówczas jest demonstracja siły i przepychanki chyba po to aby ustawic heirarchię na kolejny dzień..Smile
   

Pozdrawiam i do zoba już niedługo..Wink
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
galimedes napisał(a):w książce Blehera jest piękne zdjęcie jak S.acuticeps "walczy" z S.lilith  - ten sam biotop. Nawet Newman o tym wspominał...
Taki zbiornik byłby bajkowy ale żeby połączyć największą satanoperkę z chyba najmniejszą i najłagodniejszą (?) to akwarium musiałoby być gigantyczne...


galimedes napisał(a):Pozdrawiam i do zoba już niedługo..[Obrazek: wink.gif]

Aww yeaaah! Big Grin
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Piękne ryby. Ale wyrosły.
Gratulacje i powodzenia w hodowli.
Oczywiście na otwarcie nowego zbiornika się wpraszamSmile

Trochę mnie dziwi ta dziurawica i wpływ "złej wody" na jej powstawanie. Ja swoim satanoperkom robię rzadkie i małe podmiany i wszystko w porządku. Zastanawiam się czy nie ma wpływu na to co innego, choć mało o chorobach ryb wiem.
Sprawdzałeś parametry przed podmianą? i przy jakich już poziomach NO2 i NO3 robisz podmianki?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Na 100 % no3 , Marcin ma tam sporo juz dużych ryb , taka ich natura ... Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Przepiękne ryby Smile ale przy nich warto zabezpieczyć się w taką filtrację gdy następnym razem nie będziesz mógł
podmienić wody parametry azotu będą stałe....nie myślałeś o Pistia stratiotes  mi kiedyś dużo pomogła.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Piękne ryby! Mam pytanie, raczej z ciekawości. Jak były by wymiary idealnego akwarium? I nie chcę usłyszeć "największe jakie możesz". Chodzi o jakiś realny do realizacji wymiar. Przeczytałem o pomyśle połączenia ich z acuticeps i coś mi się w głowie przestawiło, że też bym widział takie połączenieWink. Chcę to "chciejstwo" urealnić i ewentualnie wybić sobie ten pomysł z głowy. Będę wdzięczny za opinie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Witam, 
Rysiek - zamiast pisti mam rogatka - co jakiś czas ( krótki) wywalam całe wiaderko tej roslinki ... i nie stosuje żadnych nawozów ..Wink

MatB - co moge powiedzieć aby nie mówić "największe jakie tylko możliwe"... Mam u siebie dorosłą parę S.daemon w akwarium o wymiarach 160x65x60 wys.  I wydaje się że żadnych innych satanoperek nie moge już do nich wpuścić. Oczywiscie nie chodzi tu o przestrzeń do pływania i nawet nie o obciażenie biologiczne... Jeszcze pół roku temu w tym akwarium pływało dodatkowo5 szt. S.jurupari - taki układ wydawał mi się wówczas idealny ... do pierwszego tarła S.jurupari... Tarło odbyło się z problemami ( przeszkadzające i ciekawskie S.daemon) ale sie odbyło. Samica donosiła ikre i larwy a następnie .... nie miała możliwości wypuszczenia młodych - albo była przeganiana i atakowana przez pozostałe osobniki swojego gat.  - albo wpływała w rewir pary S.daemon i tam też obrywała. mlodych nigdy nie widziałem po za jej pyskiem i po pewnym czasie ciągłego stresu je zjadała...  podobna sytuacje miałem z tą sama parą S.daemon i kilkoma szt. S. mapiritensis. dlatego moim zdaniem w "standardowych" akwariach ( powiedzmy do 1000L) najlepiej sprawdzaja sie układy gdzie jednogatunkowa grupa satanoperek łączy się z innymi rybami ( skalary, paletki, kasacze ...) co do pomysłu S.lilith i S.acuticeps  w jednym akwarium - to chcialbym go uskutecznić ale obawiam się ,że w przypadku ewentualnych tareł ( daj bóg...Smile Bedzie problem z przestrzenią.. dodam tylko, że planuje akwarium o wymiarach 260x80x90  wys. ale zalane na wysokosc ok. 70 cm.. - z częścia roślinną nadwodną
Dlatego na razie , sklaniam się ku zestawieniu S.lilith z paletkami  ale zobaczymy... S.acuticeps też chciałbym gdzieś wcisnąć ale na razie nia mam tylu zbiorników...
Reasumując. trzymać je razem można  - myśle juz od 200 cm długosci akwa ( docelowo). Szerokosc powinna oscylowac w granicach od 60 cm w górę. I dobrze by było aby zbiornik nie był za niski - mam takie odczucie, że duża ilośc wody nad głowami ryb wpływa na nie uspokajająco Wink najlepiej jakby też zaczynała sie od 60 cm. I przede wszystkim  urozmaicony wystrój. 

Na tym zdjęciu z ksiażki Blehera o którym mówiłem widać jak S.lilith i S.acuticeps walczą ze sobą a dookoła nich znajduja, sie hektolitry wody ... Fajnie widać tam właśnie tą przestrzeń ... W naturze ryby odpływają i byc może juz wiecej się nie spotkają - w akwarium chodzby najwiekszym, nie maja takiej możliwosci i dlatego nawet wydawało by się naturalne połączenia ryb nie zawsze się sprawdzają...

Pozdrawiam!
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości