• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: kaldness vs siporax

#31
Nowy materiał Joey'ego na ten temat. Od około połowy filmu.
Ja kaldnes mam jako wypełniacz do kubełka bo miałem wolne miejsce a nie chciałem pakować waty.

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#32
W kubełku to bez sensu.. Bo raz, ile go tam zmieściłeś? Dwa, co nim buja? Sam ruch wody to chyba za mało, żeby swobodnie i intensywnie krążył.

Dla mnie już za późno na zmianę, 25l kaldnes kosztowało swoje. Mam nadzieję, że przy tej ilości wszystko będzie ok. W końcu to nie filterek z butelki w 100l akwa.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#33
I jak pomogło?
Zastanawiam się na ruchomym złożem ale na pewno bedzie też siporax. Czy ma to sens stosować oba?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#34
Ja zrezygnowałem z tego całkowicie, bo akwarium stoi w salonie. Trzeba naprawdę sporo powietrza w to tłoczyć, aby odpowiednio się bujało i z tego robił się drażniący mnie szum. Jak chcesz to mogę Ci odsprzedać około 20 litrów, mogę też wymienić za coś akwarystycznego.


Stosowanie obu na pewno nie zaszkodzi, kaldness jednak wymaga osobnej, pustej komory bo kuleczki lubia sie zaczepiac o cokolwiek, a w tedy moze sie utworzyc taki nieruchachwy "zlep".

Kaldness jest spoko pod warunkiem, że nie spędzasz w pomieszczeniu z filtrem większej części doby.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#35
Zrobiłem kaldnes i jest bezglośne, u mnie poruszane cyrkulatorem.
Możliwe że grubość szyby sumpa robi swoje 10mm
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#36
Cyrkulator za pewne. U mnie powietrze bujało.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#37
No właśnie powietrze. Według opisu znalezionego w necie jak poniżej:

"Technologia pływającego złoża „moving bed" jest coraz bardziej popularną metodą filtracji w oparciu o medium filtracyjne jakim jest Kaldnes. Są to niewielkie kształtki plastikowe o ciężarze właściwym zbliżonym do wody, unoszące się swobodnie w toni wodnej i o bardzo dużej powierzchni biologicznie czynnej. Woda w komorze filtra wprawiana jest stale w ruch powietrzem podawanym od dołu tak, aby cała masa Kaldnes była w ruchu i nie tworzyły się martwe strefy. W wodzie nasyconej tlenem, na kształtkach Kaldnes błona biologicznie czynna pracuje znacznie intensywniej niż na innych statycznych mediach filtracyjnych. Proces nitryfikacji przebiega pełniej i bez niebezpieczeństwa wytworzenia się stref beztlenowych. Medium filtracyjne Kaldnes nie wymaga czyszczenia, można jednak usuwać zanieczyszczenia z odstojnika tak jak w przypadku innych wkładów filtracyjnych."


Domniemam, że sprawność takiego złoża będzie większa przy napowietrzaniu niż przy ruchu wywołanym tylko cyrkulatorem?
Dodatkowo mamy rozwiązane napowietrzanie wody i nie trzeba by już nic do akwarium wstawiać?
Mam rację?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#38
Zależy jak są zrobione przegrody w sumpie. Jeśli są zrobione w sposób gdzie do każdej komory woda wpływa od góry to jest przy okazji napowietrzana i to nie w jakiś sztuczny sposób a całkiem konkretnie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#39
Może macie jakieś nowinki, opinie użytkowania "ruchomych" mediów? Zastanawia mnie czy zostać przy standardowych wkładach (ceramika, keramzyt), czy może jedną komorę sumpa przeznaczyć na kaldness.
1200 litrów SA- G. abalios, P. altum
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości