• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Test filtra modułowego Aquael Multikani

#1
Dzięki uprzejmości Pana Pawła Zarzyńskiego z firmy Aquael trafiła dzisiaj w moje łapki paczka zawierająca nowy filtr Aquael Multikani 800. Filtr dopiero trafi do sprzedaży, tak więc mamy okazję przyjrzeć mu się jako pierwsi.

Filtr jest nietypowy: Ma możliwość rozbudowy w razie potrzeb-na przykład przy zmianie akwa na większe. Kolejne moduły można dokupywać osobno i dobierać do własnych potrzeb. Może najpierw dane techniczne których nie ma za dużo
Moc: 6 wat
Przepływ: 800l/h
Przeznaczony do akwarium: 20-320l
Pojemność jednego modułu: 1l

Co producent pisze na stronie o tym filtrze:
Cytat:MULTIKANI to pierwszy na rynku filtr kanistrowy z możliwością jego rozbudowy. Początkujący adept akwarystyki kupuje z reguły stosunkowo niewielkie akwarium i – dopiero gdy już połknie na dobre akwarystycznego „bakcyla” – uświadamia sobie, że jest ono za małe dla jego potrzeb i ambicji. Kupuje wtedy większe akwarium, a później – w miarę rosnącego zapału i możliwości, jeszcze większe i jeszcze… Wraz z zakupem każdego okazalszego zbiornika staje – niestety – przed koniecznością skompletowania do niego nowego sprzętu w tym – przede wszystkim – filtra. Urządzenia te są bowiem dedykowane do określonego rozmiaru akwarium i – jak dotąd – nie było możliwości ich zaadaptowania do potrzeb większego zbiornika. Teraz taka możliwość już istnieje! Na rynku pojawił się filtr AQUAEL MULTIKANI– pierwszy na świecie filtr „skrojony” na miarę potrzeb każdego akwarysty i każdego zbiornika. Dzięki unikalnej konstrukcji może on rosnąć wraz ze wzrostem akwarium. Niemożliwe? A jednak! Filtr MULTIKANI ma postać cylindrycznego pojemnika wyposażonego w pokrywę z zaworami odcinającymi. Pojemnik ten wypełniony jest mediami filtracyjnymi (w zestawie są to gąbka i wkład ceramiczny) sprawnie oczyszczającymi wodę. Na tym jednak nie koniec. W ofercie AQUAEL znajduje się bowiem szeroki wybór gotowych do użycia pojemników dodatkowych wypełnionych różnorodnymi wkładami mechanicznymi, biologicznymi lub chemicznymi. Można je ze sobą łączyć liniowo (tworząc kolumny) i szeregowo (tworząc zespoły kolumn) sukcesywnie powiększając pojemność mediów filtracyjnych w filtrze. Maksymalnie można zintegrować ze sobą nawet 8 pojemników! W rezultacie – w zależności od ich ilości – urządzenie może współpracować równie dobrze z 20-litrowym (posiada płynną regulację wydajności) jak i nawet 300-litrowym akwarium! Urządzenie napędza niezależna pompa o wydajności 650 l/h, którą można instalować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz akwarium. Dzięki takiemu rozwiązaniu pojemniki filtracyjne można lokować nie tylko pod akwarium, ale również obok niego lub nawet powyżej poziomu wody. Czyszczenie filtra jest niezmiernie proste bowiem zawór odcinający z funkcją by-pass umożliwia swobodne odcięcie dopływy wody do pojemników filtracyjnych bez konieczności wyłączania pompy. Wymiana pojemników jest bardzo prosta dzięki specjalnym kluczom dołączonym do filtra. Filtr MULTIKANI jest doskonałym wyborem dla wszystkich akwarystów, którzy noszą się w przyszłości z zamiarem zamiany swojego zbiornika na większy. Dzięki możliwości swobodnej rozbudowy tego urządzenia mogą nie tylko oszczędzić pieniądze, ale również zapewnić w nowym akwarium ciągłość filtracji biologicznej wydatnie przyspieszając w ten sposób proces jego dojrzewania i zapewniając krystaliczną czystość wypełniającej go wody.

możliwość rozbudowy (do 8 modułów)
uniwersalny (do akwariów od 20 do ponad 300 l)
kompletna filtracja
niezależna pompa zewnętrzna
funkcja by-pass
łatwy w instalacji i obsłudze
szeroka gama akcesoriów dodatkowych

Pudełko jest solidne, utrzymane w kolorystyce firmy. Do mnie trafiła angielskojęzyczna wersja pudełka, w sklepach na terenie kraju będzie gościła polska wersja pudełeczka.

[Obrazek: p1130700v.jpg]

[Obrazek: p1130707p.jpg]

Zawartość pudełka:
W zestawie mamy:
Jeden moduł filtra (zwany dalej słoiczkiemWink
Pompkę/głowicę napędzającą całą konstrukcję
Węże 14/18 o długości 120cm
Rurki przelewowe
Dwa kolanka
Wylot
Zestaw przyssawek do głowicy.

[Obrazek: p1130682g.jpg]

Korpus filtra (nazwa producenta) Słoiczek (nazwa Sephera)

[Obrazek: p1130686.jpg]

Z góry wygląda jak normalny filtr. Posiada regulację mocy, możliwość wypięcia węży. Ciekawostką jest iż wypięcie węży nie powoduje zatrzymania przepływu, woda cyrkuluje po prostu w wężach(funkcja by-pass) . Regulacja chodzi dosyć płynnie, nie na tyle jednak aby spowodować samoistne lub przypadkowe przesunięcie się dźwigni.

[Obrazek: p1130687r.jpg]

Z boku już wygląd jest nietypowy. Zwraca uwagę przeźroczysta obudowa przez którą widać media jak i system otwierania filtra który jest podobny do wykręcania wiertła z wiertarki. Widać podobne jak w wiertarce listwy z zębami do których używa się specjalnego klucza.

[Obrazek: p1130689n.jpg]

Biorąc pod uwagę iż musi być zapewniona szczelność połączeń miedzy słoiczkami to rozwiązanie to wydaje się sensowne.
Na "wieczku słoiczka" jest specjalne miejsce gdzie można przypiąć klucz (chociaż jak znam życie i wiertarki to klucz będzie drugim po filtrze hitem sprzedażowym)

[Obrazek: p1130690b.jpg]

Widok z dołu:

[Obrazek: p1130688.jpg]


Do odkręcenia słoiczka przy pomocy klucza nie trzeba jakiejś specjalnej siły, jednakże nie da się go odkręcić ręką.
Jak widać filtr pracuje na standardowej zasadzie pobierania wody z dna filtra. Układ mediów jest dowolny, wedle uznania użytkownika. W filtrze który trafił do mnie zastosowano 2 gąbki o średniej strukturze oraz zeolit

[Obrazek: p1130692.jpg]

[Obrazek: p1130693.jpg]

[Obrazek: p1130694t.jpg]

Jak już napisał producent słoiczki można ze sobą łączyć dowolnie, maksymalnie do 8szt.

Pompka/Głowica
Głowica jest podobna do tej znanej z filtrów minikani jednakże ma zdecydowanie większą wydajność. Minikani dysponował przepływem 300l/h (wersja 80) i 350l/h (wersja 120) zaś multikani ma max przepływ 800l/h.
[Obrazek: p1130695.jpg]

Podobnie jak w głowicach minikani i ta może pracować wewnątrz i na zewnątrz akwarium. Producent gwarantuje zarówno jej wodoszczelność w przypadku używania wewnątrz jak i odpowiednie chłodzenie w przypadku używania na zewnątrz.

Dostęp do wirnika jest bardzo prosty, wręcz błyskawiczny.:
[Obrazek: p1130697q.jpg]

Instrukcja dołączona do filtra jest krótka ale treściwa. Wprawdzie nie dorównuje tym od filtrów unimax, jednak zawiera wszystko co potrzeba.

Tyle w temacie pierwszych oględzin filterka. Moje wnioski są takie iż może to być hit. Raz że brakuje porządnego filtra zewnętrznego do akwariów typu cube, dwa iż jest to w sumie pierwszy zewnętrzny filtr pozwalający na rozbudowę. Konstrukcja jest stosunkowo prosta, zobaczymy jak będzie z wydajnością. Brakuje mi trochę dołączenia deszczowni w zestawie (jest wyszczególniona w instrukcji jako dodatkowa opcja)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Czy możesz napisać jaka jest wysokość jednego "słoiczka" . Wydaje mi się , że przy połączeniu 5-8 modułów wysokość całości może być już problematyczna
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Oczywiście ciekawość nie pozwoliła mi zostawić filtra na późniejszy czas Wink
Jako iż mam tylko jeden słoiczek filtr trafił do świeżo zalanej kostki 30x30x30.
Dwie rzeczy mi się nie spodobały: Pierwsza to brak przyssawek do rurek przelewowych. Niestety Aquael nie dostarcza ich w komplecie co moim zdaniem nie powinno mieć miejsca: Nie jest to drogi element a ważny. Druga sprawa to same rurki przelewowe.

[Obrazek: przelewyb.jpg]

Są za długie do małych akwa... Multikani mógłby być idealnym uzupełnieniem luki na rynku filtrów do małych akwa (do tego chyba zresztą aspiruje gdyż na opakowaniu jest informacja że do akwarium od 20l) jednakże przy wysokości akwarium 30cm trzeba będzie ciąć rurki, nie mówiąc już o braku możliwości umieszczenia głowicy wg wskazań producenta na szybie akwarium.

Tyle czepiania się... Czas na sprawdzenie przepływu:
Pierwszy test to podniesienie wody z podłogi na wysokość 1,4m. I tutaj mamy dobry wg mnie wynik 1m 14s do napełnienia 10l wiaderka. Czyli przez 3600 sek (1h) możemy napełnić 48,5 wiaderek razy 10l to daje nam 485l/h.

[Obrazek: test1bi.jpg]

Drugi test został przeprowadzony już z poziomu na jakim stoi akwarium. Tym razem czas wyniósł 59s. 3600/59s=61*10l=610l/h
Węże cały czas w oryginalnym rozmiarze 120cm.

[Obrazek: test2j.jpg]

Jeszcze jedna ciekawostka wypatrzona w manualu: Filtra nie trzeba przy większej konfiguracji układać w wieżę liniowo, można je połączyć też szeregowo:
[Obrazek: asd444.jpg]

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Mnie po doświadczeniach z Minikani odrzuca na kilometr do filtrów z niewbudowanymi głowicami. Nieporęczne, nie ma gdzie tego dać, głowica buczy jak cholera. Firmowe węże i kolanka wywaliłem z miejsca, bo się do niczego nie nadawały. Potem ułamałem te plastikowe kraniki przy zdejmowaniu węża i moje doświadczenia z filtrami Aquaela zakończyłem. Big Grin
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Damian, a wiesz coś na temat oddzielnego kupna głowicy do filtra?
Jestem uzytkownikiem Minikani 120 i myśle, że zmiana głowicy nie stanowiłaby problemu (pod warunkiem, że jest możliwość jej kupna).

Różnica w przepływie jest niesamowita, a pobór prądu taki sam - głowica jest większa od tej w przypadku minikani 120?
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(18-11-2011, 22:09 PM)deleden napisał(a): Czy możesz napisać jaka jest wysokość jednego "słoiczka" . Wydaje mi się , że przy połączeniu 5-8 modułów wysokość całości może być już problematyczna

Wysokość filtra w obecnej konfiguracji to 15cm, sam słoiczek pewnie około 13cm

(19-11-2011, 14:27 PM)Pley napisał(a): Damian, a wiesz coś na temat oddzielnego kupna głowicy do filtra?
Jestem uzytkownikiem Minikani 120 i myśle, że zmiana głowicy nie stanowiłaby problemu (pod warunkiem, że jest możliwość jej kupna).

Różnica w przepływie jest niesamowita, a pobór prądu taki sam - głowica jest większa od tej w przypadku minikani 120?

Zapytam

Wracamy do testów więc.
Rozwiązaniem zbyt długich przelewów dla mnie okazały się dołączone kolanka. Są dobrze dopasowane i idealnie pasują jak i na przelewy tak i na węże.
[Obrazek: multi1.jpg]

Po ściągnięciu kaskady filtr zajął jej miejsce na tyłach akwa
[Obrazek: multi2t.jpg]

Głowica ma niewielkie wibracje, jednak są one dosyć dobrze wytłumiane przez dołączone przyssawki. Nie zmieniają się one też w przypadku skręcenia przepływu.

Generalnie na chwilę obecną moje odczucia to: Fajny filtr kubełkowy do małych akwa, w sumie jedyny sensowny. Wprawdzie miałem okazję posiadać wyrób chiński o nazwie cyclone cy-20 który w porównaniu z multikani był jakimś nieporozumieniem.
Cóż, poczekamy na odpowiedź Aquaela dotyczącą sugerowanych cen detalicznych, jeżeli nie trzasną ceny że klękajcie narody to mogą zmonopolizować rynek filtracji małych akwa.

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
jaka jest średnica tego sloika
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(20-11-2011, 11:38 AM)krzysztof napisał(a): jaka jest średnica tego sloika

Podobnie jak wysokość: mniej więcej 13cm, na razie upchałem filtr za akwa i ciężko dokonać pomiaru
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości