• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Moje czysta ;)

#41
Krótki chill z bystrzykami i panamkami Big Grin
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
[-] Post Martinezio otrzymał 10 Lubię to od:
  • dzikakuna, LukaszW85, mimo12, piotrK, schmeichel, stefan212020, takro, tazat, wet-aqua, Łuka$z
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#42
Hmm... Się tak przyglądam tym moim panamkom i chyba jednak mam układ 2m+3f :/ 3 z nich mają teraz tę ciemną plamę na boku (te dwie małe, które były od początku "podejrzane" o bycie kobietą i jedna z tych większych). Dwie pozostałe sztuki są bez plamy i nabierają intensywniejszego bordo...
Cóż, muszę jeszcze je poobserwować, chociaż wciąż się skubane chowają po grotach i jakoś tak niechętnie wypływają (poza tymi małymi samiczkami - te jakoś chętniej się pokazują)...

Tu jest fotka z dwoma osobnikami, które miały być samcami, ale jak widać, jedna ma wyraźną plamę, podczas gdy druga ma pasy. Sorki, ale w ostatnim momencie ryba uciekła nieco z kadru, ale bok jest widoczny. Głowami praktycznie się nie różnią, choć ja tam lajkonik jestem w tej kwestii - może czegoś nie widzę.
Natomiast wydaje mi się, że te dwa osobniki zaczynają kręcić ze sobą, jakby chciały zaanektować ten kamyk na swoje potrzeby...
   
Edit 2: lepsze foto tego samego osobnika z powyższego zdjęcia, z lewej mańki.
   

Edit: to chyba ten, co go ucięło na poprzednim foto Wink
   
Co myślicie?
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#43
U tych ryb chyba bardziej chodzi o plamkę na p. grzbietowej, niż na boku ciała. Ale też nie daje 100% pewności. Poczekaj jeszcze trochę, zaczną się rozmnażać to od razu będziesz pewny czego ile masz Smile
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
[-] Post piotrK otrzymał 1 polubień od:
  • Martinezio
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#44
Ok, spróbuję przyobserwować ich płetwy grzbietowe. Czasami uznają za stosowne jej postawienie, ale zwykle jest złożona Wink
Szukałem info o dymorfizmie, ale mało jest opisów szczegółowych. Ot, samiczka mniejsza, pełniejsza w kształcie (cokolwiek to znaczy Wink), samczyk bardziej wybarwiony, plamka na płetwie grzbietowej (o czym właśnie wspomniałeś) i głowa bardziej strona (aczkolwiek tu są niekiedy rozbieżności i to samiczki wg niektórych opisów mają bardziej stromą głowę)... Trudny temat Wink
Przy tarle to wiadomo, że wszystko się wyjaśni. Poczekamy - zobaczymy Smile
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#45
Z moich krótkich obserwacji wynika również, że samiczki dostają dość późno tej plamki na płetwie grzbietowej.
[-] Post schmeichel otrzymał 1 polubień od:
  • Martinezio
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#46
U mnie niektóre samice mają plamę na pół płetwy grzbietowej Smile

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
[-] Post Goran otrzymał 1 polubień od:
  • Martinezio
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#47
Mowa o tej plamie, tak?
   

Póki co, to u mnie tylko jedna ma taką. Drugi osobnik ma z kolei taki czarny punkcik na końcu płetwy grzbietowej... Jak mi się uda, to złapie na foto. Ostatnio częściej i chętniej wypływają z jaskiń Wink Zaczęły nawet przekopywać miejsce, gdzie opada pokarm zwykle...
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#48
(19-03-2023, 15:09 PM)Martinezio napisał(a): Mowa o tej plamie, tak?


Póki co, to u mnie tylko jedna ma taką. Drugi osobnik ma z kolei taki czarny punkcik na końcu płetwy grzbietowej... Jak mi się uda, to złapie na foto. Ostatnio częściej i chętniej wypływają z jaskiń Wink Zaczęły nawet przekopywać miejsce, gdzie opada pokarm zwykle...
Tak to znacznik płci, może być na dużej części płetwy. Pojedyncze kropki, póki co, to kropki Haha . W okresie opieki znacznik jest niewidoczny ( przynajmniej u moich dwóch mamusiek) i zakładają ciemną maskę na dolnej części głowy po skrzela.
[-] Post stefan212020 otrzymał 1 polubień od:
  • Martinezio
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#49
Kilka fotek moich panienek panamek. Samic jest minimum 6. 5 pływa w barwach godowych. U jednej ( 6 fotka ) faktycznie plamki znikły, bo wcześniej były. Na pierwszej fotce samiec. Też zmienił ubranko ostatnio. I bardziej niż zwykle odgania wszystko z okolic dziury pod kamieniami, w której siedzi samica. Co wcale nie przeszkadza mu zaglądać do pozostałych panienek. Smile jak by ci kiedyś brakowalobsamic to zrobimy machniom Smile
   
   
   
   
   
   

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
[-] Post Goran otrzymał 4 Lubię to od:
  • Martinezio, matheo, piotrK, schmeichel
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#50
Dzięki za potwierdzenie Smile

@Goran - będę miał w pamięci Smile Na razie za wcześnie na jakiekolwiek ruchy. Niech się ujawnią te niebinarne obecnie, to pomyślimy.
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości