• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Szaleństwo! 10 nowych rodzajów pielęgnic z CA i SA!

#1
Exclamation 
No to nam się naukowcy rozpędzili Smile

Zespół Oldřicha Říčana właśnie opublikował pracę ustanawiającą dziesięć nowych rodzajów pielęgnic z Plemienia heroini (czyli z całej Ameryki Centralnej i trochę z SA). Link poniżej:



Żeby darować wam czytanie tego (sam dopiero trafiłem na tę informację), to w skrócie, co się zmienia - a zmienia się SPORO.
  • Chocoheros - nowy rodzaj dla niemal nieznanego gatunku microlepis, pochodzącego z rejonu Choco (stąd nazwa, odnosząca się również do plemienia indian). Blisko spokrewniony z festae i spółką (czyli rodzajem Mesoheros...).

  • Chortiheros - czarno-białe wesseli z karaibskiego stoku Hondurasu dostają nowy rodzaj. Wcześniej zaliczane do Theraps. Nazwa wzięta od Indian Chorti (wł. Ch’orti’).

  • Cribroheros - nowy rodzaj dla ziemków z CA, czyli m.in. rostratus, alfari, rhytisma, longimanus etc. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "cribum", czyli sito. Łatwo zrozumieć, dlaczego autorzy wybrali tę nazwę. Oczywiście wcześniej zaliczane do rodzaju Astatheros.

  • Darienheros - nowy rodzaj dla calobrensis, niezbyt popularnego ziemiojada z okolic półwyspu Darien w południowo-wschodniej Panamie. Wcześniej zaliczany do rodzaju Astatheros.

  • Isthmoheros - nowy rodzaj dla tuyrensis, wygrzbieconej pielęgnicy która bywała zaliczana do rodzaju Vieja. Pochodzi ze wschodniej Panamy (m.in. okolic Przesmyku Panamskiego - isthmus oznacza przesmyk właśnie), jej pacyficznego stoku.

  • Kronoheros - umbrifera w końcu dostaje własny rodzaj, i zostaje oddzielona od Caquetaia, z którymi jest spokrewniona. Nazwa wzięta od Kronosa, tytana z mitologii greckiej, na podstawie wielkości osiąganej przez Umbee - jest największym gatunkiem w całym plemieniu Heroini.

  • Mayaheros - nowy rodzaj dla urophthalmus oraz, co ciekawe dla beani. Ciekawe ile ta druga "pobędzie" w tym rodzaju.

  • Talamancaheros - nowy rodzaj dla sieboldii, smukłej pielęgnicy z bystrzy pacyficznego stoku Panamy i Kostaryki. Wcześniej zaliczana do rodzaju Tomocichla, aczkolwiek po badaniach molekularnych "wypadła" bardzo daleko od dwóch przedstawicielek tego rodzaju. Nazwa wzięta od gór Talamanka w południowej części Ameryki Środkowej.

  • Wajpamheros - nowy rodzaj dla nourissati, który w ciągu paru lat przywędrował od Astatheros poprzez Theraps (obecnie monotypowy rodzaj dla irregularis) aż do teraz.

To "tylko" dziewięć rodzajów, dziesiąty jest Panamius, który, czego można było się spodziewać, został podniesiony z rangi podrodzaju. Obejmuje on panamensis.

Ale to nie wszystko.

- Do rodzaju Rocio został dołączony, poza niebieskołuskimi, spinosissimus. Wcześniej długo zaliczany do rodzaju Archocentrus, którego jedynym przedstawicielem jest odtąd centrarchus.

- Jedynym przedstawicielem rodzaju Astatheros jest od teraz macracanthus.

- !!! Jedynymi przedstawicielami rodzaju Cryptoheros są od teraz cutteri, spilurus i chetumalensis, bo...

- reszta (zebry, nano, myrnae, septemfasciatum, sajiki, HRP etc.) wylądowały w rodzaju... Amatitlania, od Cryptoheros odróżnia się je głównie wzorem ubarwienia i występowaniem, poza tym o ile pamiętam to w badaniach molekularnych znalazły się na osobnych odgałęzieniach plemienia. Nie zdziwię się, jak Amatitlania zostanie w przyszłości rozbita na kolejne rodzaje.

- Do rodzaju Amphilophus została włączona istlanum ale jej umiejscowienie jest na tyle dziwne (tak jak beani), że proponuję nie przyzwyczajać się do tej decyzji.

- No i na koniec… moja wcześniejsza ostrożność w umieszczaniu bartoni, labridens i spółki w nowym rodzaju Nosferatu była uzasadniona – w nowym artykule badacze nie uznają różnic w uzębieniu i innych pomniejszych za wystarczające, dla uznania go za ważny. Dlatego gatunki te wracają do Herichthys Haha Rotfl

Tym razem nie będę śpieszył się ze zmienianiem nazewnictwa w dziale prezentacji, ale jedno jest pewne - teraz już praktycznie wszystkie gatunki z Ameryki Środkowej dostały swoje rodzaje. Oznacza to definitywny koniec tymczasowego określenia exCichlasoma, choć możemy się spodziewać, że beani i istlanum zostaną umieszczone w nowym (nowych?) rodzaju.

I co wy na to?
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Nie bardzo się orientuję w tych "dziwacznych i egzotycznych stworzeniach" Smile ale wnioskuję, że był tam do tej pory spory bałagan. Pytanie jak jednoznaczna i klarowna jest nowa systematyka? Jeśli są tam niejasności to myślę, że pewny jest jeden efekt nowego podziału. Powstaną dwie frakcje badaczy i miłośników CA i SA: jedna przyjmie nowy podział zaś druga będzie go negować.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Ciekawe jak dlugo nowy podział będzie obowiązywał  Tongue
Dobrze że nasze ryby nic o tych zmianach nie wiedzą Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(04-04-2016, 15:12 PM)Sendog napisał(a): Nie bardzo się orientuję w tych "dziwacznych i egzotycznych stworzeniach" Smile ale wnioskuję, że był tam do tej pory spory bałagan. Pytanie jak jednoznaczna i klarowna jest nowa systematyka? Jeśli są tam niejasności to myślę, że pewny jest jeden efekt nowego podziału. Powstaną dwie frakcje badaczy i miłośników CA i SA: jedna przyjmie nowy podział zaś druga będzie go negować.

Wyniki badań naukowych zawsze są przez kogoś negowane, a najbardziej przez akwarystów, bo zmiany w nazewnictwie nie pomagają. Zwłaszcza, że niektórzy (np. ja) zdążyli się już przyzwyczaić do Nosferatu.

Wcześniej połowa centralsów nie miała swojego rodzaju (stąd exCichlasoma) albo była "przyklejana" do rodzajów wyłącznie na podstawie budowy ciała, a przy pielęgnicach - sam wiesz jak jest u Haplochromini - budowa ciała jest często bardzo słabym wyznacznikiem przynależności do rodzaju. Dopiero coraz to bardziej szczegółowe badania genomu ujawniły, jak błędnie były przydzielane konkretne gatunki.

Mimo wszystko nie sądzę, aby to był koniec tej telenoweli Wink
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Ciągle zmiany nazewnictwa są kłopotliwe. Rozumiem jednak dlaczego tak się dzieje - trzeba usystematyzować nazewnictwo w jak najbardziej właściwy sposób. Nie rozumiem jednak takich dziwnych ruchów jak w przypadku istlanum i beani :/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Dla mnie to wszystko i tak jest słabe Tongue Prawidłowo to powinny być wykonane badania genetyczne i wtedy dopiero poukładane rodzaje i gatunki. Nie przekonują mnie takie ruchy i przypuszczam, że niebawem znowu coś pozamieniają. Biedny Lee chyba nigdy nie wyda swojej książki Big Grin

Czyli co ja teraz mam? Wajpamheros nourissati ??? - co za żenada Sad czekam dalej na kolejne zmiany, nie podoba mi się Tongue

PiotreK a co oznacza ta nowa nazwa?
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(04-04-2016, 17:03 PM)filas napisał(a): Dla mnie to wszystko i tak jest słabe Tongue Prawidłowo to powinny być wykonane badania genetyczne i wtedy dopiero poukładane rodzaje i gatunki. Nie przekonują mnie takie ruchy i przypuszczam, że niebawem znowu coś pozamieniają. Biedny Lee chyba nigdy nie wyda swojej książki Big Grin

Czyli co ja teraz mam? Wajpamheros nourissati ??? - co za żenada Sad czekam dalej na kolejne zmiany, nie podoba mi się Tongue

PiotreK a co oznacza ta nowa nazwa?
Musimy brać to co mamy. Jeszcze do niedawna nikt nie zajmował się tymi rybami pod względem systematycznym, więc i tak jest to mega postęp. Ciekawe co przyniosą dalsze badania.

Nazwa dla nouri faktycznie brzmi słabo, ale ma ciekawą etymologię: pochodzi od słowa wajpam w dialekcie Maya Chol, które znaczy tyle co "mieć błoto na twarzy" Big Grin Resztę możesz dopowiedzieć sobie sam patrząc jak samiec przekopuje dno. Wink
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Smile muszę w takim razie zrobić akwarium z błotem Tongue
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Szkoda, że nie opublikowali tego 1 kwietnia
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Łeb boli od tego wszystkiego. Piotrek jestem pod wrażeniem twojej wiedzy i ogarnięcia tematu.
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości