• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Pielęgniczka Ramireza - BW czy CW?

#1
Witam.
Planuję założyć akwarium 77 l (62x31x40) dla którejś z tytułowych pielęgniczek.

Pierwsze pytanie - czy nie będzie za małe dla Ramirezek? 
Drugie pytanie - czy te 2 wymienione gatunki żyją w czarnych wodach, czy przejrzystych? Bo widziałem już różne sprzeczne informacje i chciałbym to jednoznacznie wyjaśnić.
Trzecie pytanie - czy oprócz tych gatunków, jakieś inne nadają się do tak małego akwarium?
I ostatnie pytanie - które kąsaczowate będą najbardziej biotopowe do pielęgniczek Ramireza, a które do żółtych?

Dzięki z góry za pomoc.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
CW, zatem nie ma co schodzić zbytnio z pH i dawać za dużo garbników.

Jaki jest ten drugi gatunek? Bo w tytule jest tylko jeden. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Drugie to chyba borelli. (żółte)
Si taajabuni,waana Adanu,mambo yalio duniani.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Fakt w tytule nie ma drugiej nazwy ale w poscie przejawia sie pielegniczka zolta czyli domniewam ze chodzi o borelli. Jesli tak to pozostan przy Ramirezach bo na pewno beda lagodniejsze w okresie tarla. Mozesz tez pomyslec o kiryskach na uzupelnienie dna
d-_-b
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Tak, chodzi o borelli. 2 razy pisałem posta, bo mi się skasował, i za drugim razem nie wpisałem jej w tytuł.

Dzięki za odpowiedzi. Czyli rozumiem, że oba te gatunki wymagają podobnych parametrów wody? W kranie mam wodę zasadową, którą leje do Malawi, natomiast w studni mam wodę o pH ok. 6,5-7,0, kH 4, gH 7. Czy taka może być dla obu tych pielęgniczek, czy lepiej coś modyfikować?

Co do kirysków, to też się nad nimi zastanawiałem, ale mam wrażenie, że będzie bardzo tłoczno przy dnie. Chciałbym wpuścić stadko kąsaczowatych. Tylko zastanawiam się, który gatunek. Na forum pojawiały się Hyphessobrycon amandae, Nannostomus marginatus. A czy Hyphessobrycon herbertaxelrodi lub Pristella maxilaris będą ok? A może Paracheirodon axelrodi?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Te kąsacze to ja bym dał najwyżej do ramirezek.Do borelek wpuściłbym Żwawiki paragwajskie lub ew.amandy Wink
Si taajabuni,waana Adanu,mambo yalio duniani.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Zdecyduję się prawdopodobnie na Mikrogeophagus ramirezi. Czy mógłby ktoś podesłać listę gatunków, które współwystępują z nimi w naturze w jednym siedlisku? Zależy mi, żeby współtowarzysz był w 100% biotopowy, jednak na wszystkich stronach informacje są bardzo różne. Na przykład Paracheirodon axelrodi jest podawany jako ryba, która żyje razem z M. ramirezi, no ale skoro M. ramirezi to nie BW, a P. axelrodi to BW, to raczej nie powinny razem współwystępować. No chyba że granica między BW a nie BW jest bardziej płynna.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Neon czerwony występuje i w czarnych i w przejrzystych wodach. Zdaję się że nie występuje za to razem z M. ramirezi geograficznie choć źródła mogą podawać rożnie. Jak wpuścisz je razem to jakiejś strasznej zbrodni nie będzie. Wink
Aktualnie…
- 300l ameryko-afryka
- 240l Azja
- 202l Nowa Gwinea
- 156l Azja
- 60l Ameryka Południowa
- 50l przedszkole




 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Możesz sobie porównać:
http://www.gbif.org/species/2373104
http://www.gbif.org/species/2353911
Jak widać lokalizacje raczej się nie pokrywają, w zasadzie tylko pojedyncze osobniki neonów, złowione na Llanos. Na pewno nie jest to ich typowe siedlisko, z drugiej strony to raczej pewne, bo nie ma tam z czym ich pomylić.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Chyba lepszym rozwiązaniem będzie ławica N. eques http://www.gbif.org/species/2355643
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości