• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: pseudocrenilabrus zakup

#1
Czy wie ktoś może czy da się gdziekolwiek zakupić ryby z tego rodzaju, chodzi mi jednak nie o te typowe nicholsi, multicolor, czy philander, tylko te pseudocrenilabrus sp.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Pseudocrenilabrus sam w sobie nie jest typowy Wink (no może poza najczęściej obecnie spotykanymi P. multicolor victoriae). O gatunkach opisanych np. z jeziora Mweru nawet nie ma co marzyć, ale rzadkie philandery czy omawiany ostatnio na forum gatunek prawdopodobnie z Ruaha można czasami dorwać. Ten ostatni jest dalej dostępny przez OLX. Ja mam obecnie dorastającą grupkę P. sp. Lufubu, ale to naprawdę rzadkie w hobby ryby i nie ruszam grupy dopóki nie będzie od nich narybku. Załączam zdjęcie moich maluchów.

   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Czy wiadomo może coś o warunkach w jakich żyją te odmiany? Czy mógłbym wiedzieć skąd zakupił pan ryby ( interesują mnie również oferty z zagranicy)?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Pseudocrenilabrus zamieszkuje zazwyczaj płytkie, wolno płynące lub stojące wody porośnięte roślinnością o piaszczystym lub mulistym dnie. 
Tak wygląda typowe siedlisko Pseudocrenilabrus (tu z delty Okavango autorstwa mojego kolegi). 

   

Te z Lufubu zamieszkują jednak trochę odmienne warunki - rzeka Lufubu w górnym biegu, dość płytka o stosunkowo niskiej temperaturze. 

Poniżej wrzucam filmik z moimi maluchami z Lufubu (oprócz nich pływa tam grupka Haplochromis sp. F0, które przywiozłem ze sobą z okolic Musomy). 


Te pseudocrenilabrusy ryby trafiły do mnie od Antona Lamboja. Wszystkie obecnie spotykane w Europie i Kanadzie ryby pochodzą od grupy którą rozmnażał Anton.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
coś takiego wpadło mi w ręce. http://www.cichlidae.com/article.php?id=47
a tak na marginesie mam młode na sprzedaż P. multicolor victoriae a narybek P.nicholsi juz ma miesiac
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Co do nicholsi to mam wątpliwości bo na niektórych zdjęciach są ładnymi rybami, na innych tracą swój urok i nie wiem którym fotografiom wierzyć.
Czy moglibyście  mi napisać jeszcze jak to rzeczywiście jest z twardością wody w jeziorze Wiktorii, bo jest to bardzo interesujący biotop i czy są jakieś ryby z  rodzaju haplochromis czy astatotilapia które żyją gdzieś poza jeziorem, a ich wielkość nie przekracza 10cm?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Ryby z Wiktorii wymagają twardej wody. Co masz na myśli pisząc "poza jeziorem"? Część gatunków pod etykietą Jezioro Wiktorii występuje właściwie tylko w jeziorach wokół Wiktorii (np. w jeziorach Edwarda, Alberta, Kyoga, Nawampassa itd.) a także w rzekach. Są wśród nich tez takie dorastające do 8-10 cm, chociażby Astatotilapia nubila, czy Haplochromis aeneocolor.
--------
"Money is a thing that will be there when asked for. A good man is not so easily found." - Hagakure
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Panowie trzymajcie te ryby jak najdłużej, bo gdy wszystko się poukłada po mojej myśli to na przełomie sierpnia i września będę poszukiwał   ryb z Wiktorii.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
dempsey  te moje to maja dożywocie u mnie i jeszcze chce sprowadzić te o których wspominał Sendog
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Co do wody w J. Wiktorii, to przeszukując Internet można znaleźć informacje, że w jeziorze tym wodą jest dość miękka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości