• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Cięcie szkła , rozklejanie akwarium , klejenie.

#1
Hej wszystkim.
Jako że ostatnio zakupiłem uszkodzone akwarium od Filasa musiałem sprostać kilku zadaniom ale i mam kilka pytań do osób które kleiły akwaria.

Otóż akwarium o wymiarach 178x58x47 (chyba) musiałem rozkleić na czynniki pierwsze , oraz pociąć wszystkie szyby oraz zamówić szybę frontową.
Problem w tym że szyby miały grubość 10mm a tych już się tak prosto nie tnie.
Rozklejanie akwarium to też nie lada wyzwanie , tym bardziej że to akwarium miało dodatkowo wzmocnienia wzdłużne na całym dnie. Sylikon między ściankami połączeń ma grubość około 0.2~0.1mm. i wyciąć go jest naprawdę ciężko. Lecz wytrwałość dała efekt i wyciąłem wszystkie szyby.
Następnie szukałem szklarza który mi utnie wszystkie szyby na wymiar , ponieważ akwarium musiałem obniżyć do 40cm oraz skrócić do 170-ciu centymetrów. Ale okazało się że nikt nie chciał podjąć się cięcia szkła o grubości 10mm oraz tym bardziej że to szyby z odzysku! Poszukałem "tatowego" nożyka z czasów PRL i wziąłem się sam za robotę. Nożyk zwyczajny do cięcia szkła go grubości 6mm. Pierwsza szyba na długości 58cm ucięta z sukcesem. Następna niestety pękła ale raczej z mojej winy . ponieważ nie przyłożyłem się w to aby nożyk odpowiednio mocno zanurzyć w tafli szkła.
Dzisiaj ciąłem pozostałe szyby i to nawet te długie na 170cm. Wszystkie ucięte z sukcesem. Ale trzeba pamiętać o trzech bardzo ważnych rzeczach.

1) Prowadzenie nożyka musi być idealne . Ja użyłem do tego ścisków stolarskich , a jako prowadzenie przykręciłem prostą deskę.

2) Na linii po której będzie poruszało się ostrze należy nałożyć cienką warstwę oleju. Ja użyłem oleju do smarowania łańcucha firmy Shimano Big Grin

3) Po mocnym dokładnym cięciu należy taką szybę solidnie puknąć od spody czymś metalowym , ja użyłem do tego końcówki od odkręconego ścisku.

A teraz pytania moje do Was.

Jakiego sylikonu używaliście (firma) ?

Czy mogę nakładać sylikon dwa razy? T.j pierwsza warstwa do połączenia szyb każdą z każdą , a następnie po wyschnięciu nałożyć druga grubsza warstwę , podobna do tej którą nakłada płytkarz w narożnikach łazienkowych?

Pytam co to akwarium miało właśnie dwa takie klejenia. Dwie szyby , czyli frontowa oraz plecy miały tylko sylikon na połączeniu tych szyb , a nie było w ogóle tak zwanej spoiny na narożniku. I powiem Wam ze to trzymało solidnie!

Do odtłuszczenia używać czego? Aceton? Denaturat? Rozpuszczalnik?

Czy kiedy łączy sie szyby to trzeba to ściskać jakimiś ściskami?

Mam pare zdjęć zrobionych na szybko telefonem z cięcia.
   

   

   

   



To tyle na razie ... wiem wiem i tak się rozpisałem , ale ryby czekają a baniak sam się nie sklei Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Po pierwsze brawo za odwagę podjęcia się cięcia szyb. Szklarzom się nie opłacało więc nie podjęli się tematu i tyle. Przy szkle zawsze jest ryzyko.

Poprzednie akwarium, które rozklejałeś Smile kleił jakiś przypadkowy szklarz nie mający pojęcia o klejeniu akwariów, tak jakoś wyszło wtedy i faktycznie spoiny miały miejscami 0,1 mm tak jak pisałeś - nie jeden pukał by sie po głowie a akwarium stało u mnie kilka lat i nic się nie wydarzyło Tongue. Jednak nie jest to przykład do naśladowania.

Teraz technicznie - do odtłuszczania kup denaturat, do klejenia kup silikon - nie sylikon Wink, kleić na dwa razy nie musisz bo przy szkle grubości 10mm i akwarium wysokości 40cm to masz tak duży zapas, ze nie potrzebujesz tej pachwiny na styku szyb. Jak będziesz nakładał silikon to zrób otwór około 10mm i jak wyciśniesz taki pasek kleju to po dociśnięciu szyby nadmiar się wyciśnie, wtedy przygotuj sobie kawałek rurki i uciągnij klej. Nie potrzebujesz grubej rurki, w tym przypadku wystarczyła by taka o średnicy około 10-15mm i powstanie malutka pachwinka Smile. Szyb nie ściskamy ściskami, dociskamy je z wyczuciem rękoma Smile to jest proste i dojdziesz do wprawy. Silikon jest na tyle lepki i stabilny, że dociśnięte szyby utrzymuja się na miejscu. Możesz profilaktycznie posiłkować się taśmą malarską i zaasekurować poklejone szyby.

Nie wiem co jeszcze, to tyle co ja sam "doznałem" i przekazuję.
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Czyli operacja powiodła się choć pofalowana kreska na ostatnim zdjęciu pokazuje, że strasznie Ci ręka drgała ;-) ale to kwestia wprawy ;-)
Co do 3 pkt Twoich zaleceń to osobiście nie polecam. Stukanie metalem w szybę może ją wyszczerbić albo powstaje nierówna linia rozcięcia itp. Testowałem to.

Co do silikonu to polecam Soudal Silirub AQ. 
Klejenie to jak napisał przedmówca. Ja czasem używam dodatkowo ścisków kątowych na przeciwległych rogach.
Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Arsik jakbym nie stuknął porządnie , to nici z tego by były. Nożyk za mało wchodził w szkło i nie dałbym rady złamać takich kawałków.
A taki sylikon mogłby być?
[Obrazek: soudal-silikon-do-akwarium-tp_7170854640851244409f.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Kleiłem (a raczej, przeklejałem poszczególne szyby i uszczelniałem) tym SOUDALEM oraz Den Bravenem i obydwa dają radę, nic mnie jeszcze nie zalało Tongue.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Ja tym nigdy nie kleiłem, ale jak jest napisane do akwarium to może być. Z tego co pamiętam ten silirub AQ ma nieco podwyższoną wytrzymałość, a ten w kiełbaskach silirub AQ SE jeszcze większą ;-)
Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Kupilem niedawno cieknące 150x40x50 (szyba 10mm) na sump do mojego akwa. Porozcinałem, poczyściłem i sklejałem SOUDAL silirub AQ.
Zalane 3 dni później, trzyma jak beton Big Grin
tym soudalem do gablot to przegrody bym wklejał w sumpie, cały baniak zwłaszcza znacznych rozmiarów bałbym się.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Orientuje sie ktoś ile silikonu idzie na baniak 200x60x45h ?Smile
Nie wiem ile zamówić tubek a mam dwa baniaki, 5-6 tub po 310ml starczy żeby skleić oba?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Gratuluję odwagi, przy cięciu podstawa to dobrze docisnąć i dokładnie pociągnąć jednorazowo diament.
A do smarowania też często stosowana jest ropaSmile
Teścia mam szklarzaSmile Ale akwarium nie chce mi zrobić;(
[Obrazek: baneria.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Niedobry ten teść Tongue
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości