• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Akumulator - regeneracja

#1
Może komuś akurat się przyda ten temat aby padnięty aku samochodowy (tzn po kilku dniach nie odpala) zregenerować. Taka regeneracja winna na pół roku dodać zycia aku , a w lepszych modelach i dłużej.
Chodzi o to, że obecnie robią aku tzw bezobsługowe co znaczy, że nie można ich ratować przez wymianę kwasu - niby jak zwykle dla naszego dobra (bezpieczeństwa), ale to ściema-chodzi o kasę.
Nie wiem dlaczego, ale nawet dobrej klasy ładowarki samochodowe nie mają funkcji regeneracji/odświeżania jak ma miejsce z małymi ładowarkami dla paluszków aku.
Tam funkcja regeneracji najpierw rozładowuje aku małym prądem do bezpiecznego momentu (w aku sam. to ok. 10,5V) a nastepnie ładuje również małym prądem - im prąd niższy (np 1A) tym lepiej. I powtarzamy taką procedurę 2-3 razy.
Na rozładowanie użyłem sam. przetwornicy napięcia 12V->230V do niej podpięty wył.czasowy - zwykły nie elektroniczny (chodzi aby pokazał nam czas do rozładowania aku, a znając prąd (pomiar miernikiem) obliczymy jaką mamy teraz pojemność aku.
Do wyłącznika podłaczyłem zwykłą lampkę nocną na Led - w sumie pobiera ok.1A.
Ale do rozł. można użyć żarówki świateł mijania np.
Rozładowywanie idzie przez układ, który odcina pobór pradu gdy V spadnie do 10.5v, ale mozna też sobie to wstępnie wyliczyć - czas (np nasz aku ma ok 1/3-1/2 pojemnosci nowego) i sprawdzać napiecie rozładowywanego aku i jak spadnie do 11,5v lub troche mniej to odłączyć - potem V spada dość szybko.
Następnie ładujemy aku również możliwie małym prądem- u mnie robi to ładowarka ok. 2A.
Dodam że taka funkcja niby regeneracji ładowarki sam. CTEK prawie nic nie daje.

ps. kiedy wreszcie ta wiosna zawita? bo to ani zimy nie było ani wiosny teraz...
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości