• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: "Czarne wody" Jakie światło dla pielęgnic?

#11
Wszystko zależy od wysokości słupa wody i herbatki. W moim przypadku najlepiej sprawdziły się żarówki ledowe z diodą COB o kącie padania światła 36 stopni (GU10), 6500 K . Pozostałe rodzaje światła nie przebijały się do dna, a te o koncie 120 stopni to totalna pomyłka ( przy moim słupie wody ok 60 cm i intensywnej herbatce). Światło o koncie 25 - 35 stopni ma to do siebie że przebija się do dna punktowo, co daje możliwość imitacji promieni słonecznych. Przy odpowiednim ustawieniu można stworzyć strefy półcienia jak i wyeksponować światłem korzenie, rośliny czy kamienie.

Przy lekkim ruchu tafli wody tworzy się niesamowity spektakl tańczących promieni.

 http://www.ledlumen.pl/produkt-1767-gu10.html

To tyle z mych skromnych doświadczeń.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Jak na złość nie mogę się doszukać zdjęć z starej Azji.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Video 
W tym zbiorniku mam 6 żarówek GU10 5W, 6500K, kąt padania światła 120 stopni. Wysokość od lustra wody 1m. Wysokość słupa wody 20 cm. Przy takich żarówkach nie osiągniemy efektu "promieni".

Przy Twojej wysokości słupa wody żarówki pewnie będą musiały być tuż nad lustrem wody.

Wszystko będzie zależeć od tego co chcesz uzyskać.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
A ja nadal nie doczekałem się odpowiedzi Tongue Ktoś poleci jakiś zestaw świetlówek t8 do akwarium 120cm dla pielęgniczek?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Zestaw świecących świetlówek. Big Grin Bo nie ma co polecać konkretnych, ważne by świeciły. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Szymszon
Kupiłeś już świetlówki?
Jeżeli robisz lekką harbatkę to kup światło białe ciepłe, a dla mocniejszej herbatki to białe zimne. Jeżeli chcesz trzymać rośliny w lekko Bursztynowej wodzie to kup po jednej z w/w.
Ja miałem jedną ciepła i jedną białą oraz doświetlałem aqua glo firmy hagen. Był też cAs że świecilem tylko tą ostatnią ale muszę zaznaczyć że nie daje mocnego światła ale pięknie wybarwiała mi zwinniki jarzeńca.
===============
Pozdrawiam
damian
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Ja mam trochę inne pytanie,ale też z dziedziny oświetlenia. Czy kładzenie naświetlaczy led na szybach nakrywkowych uważacie za bezpieczne ? :-p
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Mi nigdy szyba nie strzeliła, więc jest to raczej bezpieczne. Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Wiele razy widziałem takie rozwiązanie, ale mam jakieś obawy przed zastosowaniem tego u siebie...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
(02-05-2016, 22:01 PM)arribada napisał(a): Szymszon
Kupiłeś już świetlówki?
Jeżeli robisz lekką harbatkę to kup światło białe ciepłe, a dla mocniejszej herbatki to białe zimne. Jeżeli chcesz trzymać rośliny w lekko Bursztynowej wodzie to kup po jednej z w/w.
Ja miałem jedną ciepła i jedną białą oraz doświetlałem aqua glo firmy hagen. Był też cAs że świecilem tylko tą ostatnią ale muszę zaznaczyć że nie daje mocnego światła ale pięknie wybarwiała mi zwinniki jarzeńca.
ja też mam 2 - ciepła + zimna. Ze względu na wysoki baniak (60cm) szukałem jakiś mocnych źródeł, a zależało mi na oświetleniu całości na nie punktowo - stąd wybór padł na T5. Naprawdę dają dużo więcej światłą niż T8 (taki był stary zestaw do tego akwa). Ciężko mi określić czy mam lekką czy mocną herbatkę.
Wiem jedno 2 x 28W przy słupie wody 60cm daje ładny, jednolity bursztyn. W weekend po podmianie jest trochę jaśniej, ale po 2-3 dniach wszystko wraca do bursztynowej normy.
Zresztą kolor wody można wzmacniać np. naparem z kory dębu - ale tutaj trzeba być bardzo ostrożnym, bo to mocny specyfik.

(03-05-2016, 09:54 AM)sensej napisał(a): Ja mam trochę inne pytanie,ale też z dziedziny oświetlenia. Czy kładzenie naświetlaczy led na szybach nakrywkowych uważacie za bezpieczne ? :-p

wszystko zależy od wydzielanego ciepła i grubości szkła. ja mam szklaną pokrywę i do niej zamontowane świetlówki i jak dotyka z góry to czuję ciepło, ale nie gorąco, więc aż tak się nie grzeje.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości