• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Filtracja - pomoc w wyborze

#1
Dylemat finansowo-filtracyjny. Szukam opcji optymalnej pod względem finansowym, ale ma także spełniać swoje zadanie. Poniżej dwie rozważane przeze mnie opcje. Gorąca prośba o wskazanie, która Waszym zdaniem jest właściwsza. Akwarium standardowe 375 l.  Potrzebna zdecydowanie nadfiltracja – pawiookie.

  1. JBL e1901 + Aquael Circulator 2000
    Mój koszt: ok 700 zł za JBL bo pompę posiadam.
    Zużycie energii: 36W + 27W = 63W
  2. HW304B + prefiltr HW + falownik
    Mój koszt: 325 zł filtr + 61 zł prefiltr + 33 zł falownik = 419 zł
    Zużycie energii: 55W + 3W = 58W
Zdecydowanie taniej na start jak i w użytkowaniu wychodzi „chiński zestaw”. Pytanie czy przepływ rzeczywiście HW jest te 2000l/h po wypełnieniu oczywiście – tak samo jak i przepływ JBL zresztą. Pytanie kolejne czy wystarczy jako mechanik prefiltr HW i jak bardzo osłabi pracę pompy i czy potrzebuje silnej pracy pompy lub na ile jej potrzebuję.
No i najważniejsze – czy wartości zużycia energii w obu przypadkach są podane zgodnie z prawda.
Zaczynam się mocno skłaniać w stronę chińczyka, ale pod jednym warunkiem – że będę mogła usunąć circulatora jako mechanika a ruch wody zastąpić 3W  falownikiem.

Doradźcie proszę.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Do jakiej obsady? I czemu 1901 a nie 1501?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
3 pawiookie + gibek - dlatego 1901.
Do tego przygarnęłam niebieskołuską ze sklepu z 54 litrowego czegoś. Docelowo wiem, że co najmniej Rocio nie powinno się tam znaleźć, ale musi się wykurować zanim poszukam mu innego domu. Pawie mają ok 12-15 cm. Znasz mnie z pawiookie.pl, ale mam tak inny nick - Monika (tutaj sie niestety nie dało Sad ).
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Zeby nie stawiac nowego tematu podpinam sie z moimi dywagacjami tutaj Smile 
Planowany restart akwa troche sie opoznia, ale jest to kwestia najblizszych 2 tygodni wiec powoli zaczynam kompletowac materialy i inne pierdoly.
I tu pojawia sie pytanie odnosnie filtracji a w zasadzie prefiltra - czy na rurke zasysajaca do kubelka nawdziac dosc gesta gabke zeby zatrzymac drobinki? Czy moze postawic hamburga i za nim schowac grzalke i rure zasysajaca ? 

Akwa: 112 profil
Filtracja: fluval 204 (obecnie napedza filtr denny, po restarcie bedzie bez podzwirowki) na wylocie deszczownica
Podloze: aktualnie aqua sand nature czarny, po restarcie piasek
Oswietlenie: t5 2x24W
d-_-b
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Z tego co mierzono i podawano na forach wychodzi u JBL 1100-1200l/h przy około 40w. Co jest typowym wynikiem bo sam JBL podaje w swoich lekturach, że prawidłowo robią 50-60%. Tego hw nie znam ale z testów pomp 1000l/h wychodzi około połowa w rzeczywistości. ALe w sumie skoro masz 700zł na JBL to ja bym wolał unimax700 za te same pieniądze.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Eheim 2260.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
A ja polecam używane filtry.
Poza tym czy nowy filtr czy używany, UBEZPIECZENIE od zalaniaSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
A nie lepiej do mechanicznego czyszczenia wody użyć jakiegoś typowego mechanika (turbina + gęsta gąbka)? Jak nałożyć prefiltr na wlot kubła, to raz, że mocno spadnie wydajność a dwa - co chwila będzie się zapychać (wydajność 0).
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Jeśli musi byc nowe to 2x E901 równolegle. jeśli używki wchodzą w grę to Eheim 2250 lub 2260.
Zawsze bezpieczniej miec dwa filtry niezależne niż jeden duży, w razie awarii jednego akwarium przez jakiś czas pojedzie na drugim.
375 litrow to szklanka i te ryby nie powinny się w niej znaleźć.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Ponad  unimaxa - wolę jbl lub stary eheim .
Z autopsji .
Turbina z gąbka też da radę , a może i lepiej nawet.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości