• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Zmiennosc osobnicza u Pelvicachromis signatus

#1
Hej,

hmm czy wiadomo moze komus w jak szerokim zakresie poszczegolne osobniki w tym gatunku moga sie od siebie roznic? Generalnie to wiekszosc samic i samcow wygladaja identycznie. Jak kiedys pisalem, znalazlem kilka osobnikow Pelvicachromis humilis w grupie. Ale nim dluzej na ryby patrze tym wiecej drobnych szczegolow dostrzegam. Jak np. brak kropki u nasady pletwy ogonowej u samic, czy zamiast dwoch kropek to jedna na pletwie grzebietowej, czy wreszcie inny ksztalt i barwy plamy na brzuszku czy dodatkowy poziomy pas biegnacy od nasad pletw brzusznych az do ogona. Zastanawiam sie czy to jest normalne czy moze mam doczynienia z jeszcze jakimis gatunkami. Trzeba tez zaznaczyc, ze o ile te z rozna iloscia kropek maja ksztalt ciala taki jak standardowe "signatusy" o tyle te samice z poziomym pasem na brzuchu wygladaja juz kapke inaczej. Samcow tez jest kilka rodzajow.
www.hassar.eu - importy prosto z gorącej zachodniej Afryki - tanio, drogo, konkretnie Smile
www.sumiki.pl - pierwszy polski portal o sumach (wykasowałem bazę niechcący ale mam backup - niedługo będzie śmigał)

Proud member of ACSI
http://silurus.acnatsci.org/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Kropki na płetwach to cecha indywidualna, każda ryba ma inną(albo nie ma). To tak jak z ludźmi i liniami papilarnymi czy znamionami.
Aczkolwiek pasy innego ubarwienia to będzie co najmniej inna odmiana. Porobiłbyś foty rybom i nam je tu pokazał. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Hola hola Panowie.
Z tego co mi wiadomo, samice P. signatus mają plamkę na miękkich promieniach płetwy grzbietowej oraz u podstawy płetwy ogonowej. Natomiast samice P. rubrolabiatus mają plamkę tylko na płetwie grzbietowej, brak im tej u podstawy ogona.
Oba gatunki pochodzą z dorzecza tej samej rzeki (Kolente) więc może widziałeś miks tych dwóch gatunków w jednym akwarium?

Pojawiające się poziome pasy mogą oznaczać gorsze samopoczucie, niższą rangę, czy, jak wspomniał Ruki, inną odmianę. Jednak z tego co kojarzę to z grupy wielkich Pelvicachromis tylko P. humilis wyróżnia się znaczną ilością form, bo ma największy obszar występowania.

(07-11-2011, 14:58 PM)Ruki napisał(a): Porobiłbyś foty rybom i nam je tu pokazał. Wink
x2 Smile
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Hejka,

rubrolabiatus to to nie jest bankowo. Rubrolabiatusy to takie byczki, swiniaki w porownaniu z signatusami. Sa duzo bardziej masywnie zbudowane niz nawet humilisy, mimo mniejszych rozmiarow. Sa duzo bardziej krepe. Te wygladaja jak signatus z tym, ze roznia sie liczba plamek. A te z pasem wygladaja zupelnie inaczej. Sa takie zupelnie smukle, cylindryczne, cygarowate - cos jak telmatochromis vittatus z tangi. Fotek nie porobie Panowie, chcecie to zapraszam na weekend. Jestem umowiony z Sue i Przemkiem ale ciagle czekam na Kamerun zeby im dwa razy dupy nie zawracac Smile.

www.hassar.eu - importy prosto z gorącej zachodniej Afryki - tanio, drogo, konkretnie Smile
www.sumiki.pl - pierwszy polski portal o sumach (wykasowałem bazę niechcący ale mam backup - niedługo będzie śmigał)

Proud member of ACSI
http://silurus.acnatsci.org/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości