• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Rheoheros (Theraps) coeruleus "Rio Tulija"

#1
Wczoraj stałem się szczęśliwym posiadaczem tego gatunku. Ryby dostałem od Christiana Hofera w zamian za kilkanaście sztuk małych nourisatów. Jest to dorosła para odłowiona w Rio Tulija. Samiec prezentuje się wzorcowo natomiast samica ma ubytki w płetwach - prawdopodobnie od długiego czasu transportu po odłowie. Po za tym ryby są w doskonałej formie i zdrowe. Smile

Pływają u mnie w 1000 litrowym akwarium razem z parą Theraps nourissati i kilkoma Astatheros robertsoni. Docelowo pozostaną w akwarium z innym gatunkiem Therapsów. Smile

Ryby nie należą do łatwych w utrzymaniu gatunków, są wrażliwe na jakość wody. Mam nadzieję, że sprostam temu wyzwaniu i uda mi się rozpowszechnić ten gatunek w Polsce.

Przedstawię teraz kilka zdjęć z dnia dzisiejszego, nie jest łatwo z fotografowaniem, ryby są na razie stosunkowo płochliwe i muszę jakiś czas czekać w bezruchu po wejściu do pomieszczenia.

Samiec
   

Samica
   

Samica potrafi wybarwić się we wzór z charakterystycznym układem niebieskawych plamek wzdłuż boku ciała. Nie jest to jeszcze bardzo widoczne ale są momenty w których w ten sposób reaguje na widok samca Smile. Ponadto wyróżnia się ciemną plamką na płetwie grzbietowej, często spotykanej u gatunków z AC.
   

Ryby tworzą zgraną, dobraną parkę co już można zaobserwować w akwarium, sporo czasu pływają w swojej bliskości. Brak jakiejkolwiek
agresji ze strony samca. Mam nadzieję, że tak już zostanie.
   

Po jednym dniu moich obserwacji zauważyłem, że preferują miejsca kamieniste/skaliste i lubią przebywać w utworzonych z kamieni grotach. Są zdecydowanie mocno związane z dnem, to typowe ryby trzymające się strefy tuż przy podłożu.

To by było wszystko na tą chwilę. Mam nadzieję, że nic złego się nie wydarzy i będziemy mogli obserwować te ryby w Naszych akwariach Big Grin
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Piękne ryby. To kolejny gatunek który masz i mi się podoba Wink
Aczkolwiek chyba bardziej niż one podobała mi sie Twoja radość którą pokazałeś po ich odebraniu Zacieszacz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Piękne rybcie SilipBig Grin.
[b]1300 l - SA

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Samiec wygląda nieziemsko, oby zajęły się sobą jak już się uspokoi w twoich akwariach i gatunek rozpowszechni się w Polsce.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Filasowi trzeba zmienić rybkę w randze. Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Gratuluję i oby się zdrowo chowały Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Na razie są strasznie płochliwe, niestety jak większość w nowym akwarium. Mam nadzieję, że szybko im przejdzie.
Jeżeli sytuacja się nie zmieni to będę zmuszony wpuścić do akwarium jakieś rozpraszacze a nie miałem tego w planach Sad

To niestety efekt przenoszenia dorosłych pielęgnic.
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Ta ryba jest nawet nieśmiała z natury....tyle z teorii wiem. Dalej dopiszesz sam Smile tak więc będzie to dla Ciebie szczególnie wyzwanie.
I dobrze nie znudzisz się tak szybko....OBY Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
A nie jest to czasami pielęgnica nikaraguańska?! - żartowałem!!! SmilePiękne ryby! Dla mnie to jeden z najpiękniejszych Therapsów. Gratuluję nabytku i życzę powodzenia w ich hodowli !!!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
No właśnie jakoś mi umknęło napisać o tym - samiec na oko ma jakieś 14cm a samica 9-10, jest zdecydowanie drobniejsza.
Ten gatunek nie należy do dużych.
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości