• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Crenicichla notophthalmus

#1
Przyjmijmy, że ryby sprzedawane pod nazwą handlową jako Crenicichla regani od mpaw to C sp. aff. notophtalmus lub sp. Orinoco Dwarf, ponieważ samce nie mają przedłużonych pierwszych promieni na płetwie grzbietowej. Płetwa grzbietowa samca jest raczej pomarańczowa. Samice mają po jednej czarnej kropce i czerwoną łunę. Płetwa ogonowa jest czerwono obramowana, górna część podwójnie.
Nie udało mi się zrobić zdjęcia samcowi w postawie imponującej. (Moze Papja cyknie swojego Smile ) Na zdjęciach największa samica i największy samiec. Naprawdę ciężko je złapać w obiektywie :/


Załączone pliki Miniatury
                       
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Piękne rybki
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Postaram się coś zrobić, ale nic nie obiecuję. Mam zerowego skilla w fotografowaniu, a do tego mój telefon nie potrafi nawet złapać focusu Bezradny.
Nie mówiąc nawet o tym że póki co moja parka nie wyściubia nosa spoza kryjówek, chyba że po karmę Tongue.

Powiem szczerze że robią wrażenie, chociaż "napuszyły" się na moich oczach dopiero kilka razy.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Jak duży masz zbiornik dla nich? To są rybki z odłowu? Jakie parametry?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(11-01-2016, 21:35 PM)mfryga napisał(a): Jak duży masz zbiornik dla nich? To są rybki z odłowu? Jakie parametry?
Pływają w [375l][SA] Old school classic Parametry wody się nie zmieniły. Akar cętkowanych już nie ma Tongue Pływają z skalarami.
Jest to kontynuacja wątku o c.regani, ponieważ okazało się, że to inny gatunek. W pierwszym poście napisałem skąd je mam Tongue : od mpaw, to ryby z odłowu. Paweł nie wie dokładnie z jakiej rzeki.
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Odłów. Akwarium 100x50x30. Twardości zerowe, pH 6- ostatecznie będę zbijał do 5,5 a może nawet więcej Wink.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Zagmatwałem się już totalnie.

Przy dzisiejszym karmieniu samiec pokazał się w całej okazałości i okazało się że ma lekko wyróżnione pierwsze promienie płetwy grzbietowej O maj gat... Są one rozłączone od siebie przy końcach, oraz czarne.

Wyglądało to na coś takiego jak u tej samicy:
[Obrazek: Crenicichla%20notophthalmus%20vrouw%203.JPG](nie wrzucam jako załączniki, bo nie moje zdjęcia)
Czy u tego samca notophthalmusa:
[Obrazek: Crenicichla_notophthalmus_0003.jpg]
Kształtem pierwszych promieni najbardziej przypomina mi tego młodego samca, drugiej od góry po prawej:
[Obrazek: crenicichla5.jpg]




Żeby było jeszcze śmieszniej, samiec oraz samica posiadają żółte pokrywy skrzelowe, z czego u samca jest ono wyraźniejsze. A u obydwu płci pasek jest ledwie widoczny.
Płetwa grzbietowa u samca jest przezroczysta, ale żółtawa, a on sam ma wzorek jedynie na jej obrzeżu. Jego ogon jest przezroczysty, a wzorek jest widoczny jedynie na górnej części. Wygląda to generalnie bardzo podobnie jak u samca Dzikiejkuny na 5 zdjęciu.

Tylko to udało mi się nagrać, a na zdjęciach nic nie widać :/.





Czy takie lekkie wyróżnienie pierwszych promieni płetwy grzbietowej u samców może zdarzyć się u sp. Orinoco Dwarf?
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Też znalazłem te zdjęcia.
U mnie ciemne pierwsze promienie płetwy grzbietowej mają tylko samice. Pierwsze promienie samców są od siebie oddzielone, u jednych mniej u innych bardziej wydłużone, ale bez przesady. Na 5 zdjęciu w poprzednim poście widnieje samica Tongue
Moim zdaniem intensywność paska na ciele zależy od samopoczucia ryby i oznacza stan neutralny. Pas zanika gdy ryba się podnieci lub przestraszy.
Najsilniejsze osobniki obrały terytoria nie pod korzeniami, ale tam gdzie jest najwięcej liści. Papja, dorzuć swoim trochę liści dębu i buku, na pewno się ośmielą. Ja nie mam problemu z obserwacją, ryby śmiało pływają jak jakieś mieczyki Wink

Samiec:

   

I drugi samiec:

   

I samica pręży muskuły (nie wszystkie mają tak wyraźną czerwoną łunę):

   
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Dzisiaj dostały full dębowych liści oraz wywar z szyszek olchy Big Grin. Nie powiedziałbym jednak, że wcześniej były zestresowane- prawie gryzły łapy bo myślały że to karma Big Grin. Tylko że poza karmieniem siedziały praktycznie tylko w korzeniach, a na widok telefonu uciekały :/.

Mój samiec ma prawie identyczne promienie jak Twój z drugiej fotki, tylko czarne.

Aha, podstawiłem wczoraj samcu lusterko i w jakieś 30 sekund dostał wyraźnego paska. Sam już nie wiem od czego to zależy Tongue.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Udało mi się nagrać stroszące się Crenicichle, jakimś cudem zachowywały się tak jakbym nie trzymał telefonu Big Grin.

Niestety, jakość filmu jak to zwykle u mnie beznadziejna, a do tego nie chciałem stresować ich wyłączaniem wszystkich świateł więc odbija się inne akwarium i kaloryfer, za co przepraszam Tongue. Co ciekawe- woda ma kolor lekkiej herbaty, a na filmiku na to nie wygląda Mysl.

W pierwszych sekundach widać czarne promienie samca, niestety nie udało mi się nagrać od boku i na jasnym tle jak się wdzięczył :/. Obecnie jestem coraz bliższy stwierdzenia, że to bardzo kolorowe notophtalmusy. Pierwsze promienie płetwy grzbietowej samca są bardzo wydłużone(wcześniej nie stroszył się całkowicie, albo jeszcze trochę podrosły), co nie powinno się zdarzyć u Orinoco dwarf oraz sp. aff. notophtalmus. Piotrze, co o tym myślisz?


"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości