• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: pielęgnice CA w słonawowodnym. Prawda to?

#1
źródło: http://www.wetwebmedia.com/ca/volume_6/v...entral.htm


Some Central American cichlids inhabit brackish water habitats and could be kept in a brackish water system. One benefit of keeping these fish in brackish water conditions is that the marine salt mix will automatically adjust pH and hardness to appropriate levels.
Examples of species found in slightly brackish water include Amphilophus hogaboomorumHerichthys carpintisHerichthys pearseiParachromis friedrichsthaliiParachromis motaguensisRocio octofasciata and Vieja synspila. These will do well at specific gravity levels up to around SG 1.005. A few species are able to live and breed in fully marine conditions. These include Cichlasoma urophthalmusNandopsis haitiensisNandopsis tetracanthus and Vieja maculicauda.

None of these fish needs brackish water conditions to do well, and all could be kept in a plain freshwater aquarium without problems.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Prawda, tylko zwróć uwagę, ze to woda słonawa, a nie słona. I zdarza się je właśnie w słonawych wodach dość często spotykać
To tak jak nasz Bałtyk, jest akwenem słonawym, a nie słonym. Różnica między słonawym , a słonym to zasolenie i tak średnie zasolenie Bałtyku w porównaniu do oceanicznego jest...trochę mniejsze:

Bałtyk 7,5 PSU
Wody oceaniczne 36,6 PSU

Gdzie PSU to zasolenie praktyczne.
pozdrawiam
Marcin!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Prawda to. Niektóre gatunki wykorzystują wody słonawe jako droga rozprzestrzeniana (V. maculicauda - dzięki temu przystosowaniu ma tak duży areał występowania), inne wykorzystują słonawe cenotes na Jukatanie, gdzie nie ma innych ryb (exCichlasoma urophthalmus). Generalnie rzecz ujmując to ta tolerancja dla słonej wody jest powodem, dla którego mamy w CA tyle pielęgnic i Poecilidae, które wg obecnej wiedzy przywędrowały tu z SA "skacząc" z wyspy na wyspę. Smile
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Marcin, ale tu chyba ważny jest ciężar właściwy i czy w Bałtyku czy w Atlantyku jest on identyko z tego co wiem (a nie wiem dużo)
PS Mam zbiornik "brackish" Smile

PiotrK ma to sens co piszesz, fajne to Smile

Ale co się dziwić, po tym tsunami na Alasce jakiś gatunek ryby słonowodnej, uwięzionej w słodkiej w ciągu 50 lat przeszedł błyskawiczną ewolucję w rybę typowo słodkowodną (zmiany fizyczne poważne itd.), podobno gatunek miał uśpiony genom "słodkowodny", który się uaktywnił. taka ewolucja "instant" Wink
o znalazłem źródło:

http://www.scientificamerican.com/podcas...ion-track/

Matka Natura jest cool
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Tak, to o ciernikach. Te to dopiero są euryhalinowe cwaniaki Big Grin
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(10-01-2016, 22:12 PM)kocur napisał(a): Marcin, ale tu chyba ważny jest ciężar właściwy i czy w Bałtyku czy w Atlantyku jest on identyko z tego co wiem (a nie wiem dużo)
PS Mam zbiornik "brackish" Smile


Ja nie wiem wcale , ale podałem to jako przykład i pewnego rodzaju odniesienie Smile I nasze pielęgnice w typowej słonej wodzie niekoniecznie by sobie poradziły

P.S.
Mam zbiornik z rybami z CA i niewiele wiem o słonych Smile
pozdrawiam
Marcin!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(12-01-2016, 23:26 PM)Marcin napisał(a):
(10-01-2016, 22:12 PM)kocur napisał(a): Marcin, ale tu chyba ważny jest ciężar właściwy i czy w Bałtyku czy w Atlantyku jest on identyko z tego co wiem (a nie wiem dużo)
PS Mam zbiornik "brackish" Smile


Ja nie wiem wcale , ale podałem to jako przykład i pewnego rodzaju odniesienie Smile 

Ciężar właściwy jest zależny od zasolenia- im większe zasolenie tym ciężar jest większy. Jest to logiczne- im więcej rozpuszczonych soli zawiera woda tym większy stosunek ciężaru do objętości.

Zatem ciężar właściwy wody z Bałtyku jest mniejszy niż Atlantyku z "pełnego oceanu".
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości