• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Karmienie tropheusów

#1
Pytanie o doświadczonych hodowców tych właśnie ryb. 

O co chodzi z pokarmami balastowymi w diecie tropheusów? Google podpowiadają, że są to takie pokarmy, które de facto nie są trawione przez organizm, ale w jakimś tam stopniu pobudzają układ trawienny. Tak więc czy pokarmem balastowym w tym przypadku będą mrożonki typy wodzień? Czy przy ciągłym karmieniu 3 różnymi pokarmami spirulinowymi, raz w tygodniu podanie mrożonki będzie wystarczające? 

Zadałem ww. pytanie z moją interpretacją dwóm hodowcom, to dostałem odpowiedź: "Tak, takie karmienie jest super, ale pamiętaj jeszcze o pokarmie balastowym" - zgłupiałem. To chyba jest takie tajemnicze sformułowanie, że nikt go nie rozumiem ale laikom wciska się jaka to jest magia i trudność przy hodowaniu tropheusów.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Doskonałym balastem jest chityna zawarta w skorupach np rozwielitek, kryli, oczlika. Nie wiem czy larwa wodzienia posiada pancerzyk chitynowy. Funkcje balastową pełni też popiół zawarty w suchych pokarmach. Zainteresuj się też innymi pokarmami roślinnymi, nie tylko spiruliną. Dietę trofci można śmiało wzbogać szpinakiem, mniszkiem, groszkiem zielonym i ugotowanym. Co do częstotliwości podawania mrożonek.  Ich dieta powinna być regularnie wzbogacana planktonem (w małych ilościach). Karmienie trofeusów nie jest trudne jeśli pamięta się o podstawie - to roślinożercy. Tylko jak każda ryba - zje wszystko co się nawinie i zmieści do pyska, czy to małą rybkę, czy jakiś plankton. Ty musisz jedynie uważać co im pod pysk podsuwasz.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Co oznacza żeby regularnie wzbogacać dietę planktonem? Raz w tygodniu? Dwa razy? Co drugi dzień?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Tak dwa do trzech razy w tygodniu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
W wielu źródłach piszą żeby nie częściej niż raz na tydzień...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Wodzień prawie w ogóle nie ma chityny.

W diecie tropheusów podstawą balastu powinien być shrimp mix, gdzie dostarczamy chitynę od krewetek oraz błonnik od groszku. Dużo błonnika posiada też spirulina.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Moim trofciom podawałem jako pokarm balastowy raz w tygodniu szpinak mieszany z mysis.
Pozdrawiam, Krzysiek

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
http://klub-tanganika.pl/index.php?optio...Itemid=105

wejdź na stronę zaloguj się i poczytaj. będziesz miał duzo informacji o rybach z tanganiki. 
zapraszam również na forum: 
http://klub-tanganika.pl/forum/index.php

jest tam napisane czym i jak karmić: w skrócie pokarm balastowy ma za zadanie poprawic prace przewodu pokarmowego roslinozerców(długi w porównaniu do mięsożernych ryb) czyli mrożonki dafni(rozwielitka) lub oczlika(cyklop) ok 2 razy w tygodniu małe porcie.
nie podajemy tropheusom ochotki wodzienia i czarny komar...

proponuje przeczytać cały artykuł
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Pokarm balastowy to taki, który zawiera chitynę i celulozę. Ryby w naturze pobieraja duże ilości naturalnego pokarmu wraz z piaskiem, który czyści ich jelita i nie powoduje zalegania pokarmu. Sztuczne pokarmy są wysoce przetworzone i nie zawieraja elementów balastowych, dlatego tak wazne jest uzupełnianie diety o takie jak shrimp mix, cyklop + szpinak czy inne.

Marta
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
odkopię temat i zapytam: czy artemia to też pokarm balastowy?czy nie podawać?tylko rozwielitka i suche?moje suche zawierają popiół i troche właśnie krewetki...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości