• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Hasło "szkło"

#21
(15-01-2016, 09:25 AM)kocur napisał(a): no ja mam na świeżo porównanie w podobnych baniakach przy 10mm i "przejrzystość" "opti" jest o niebo lepsza, i niebo to więcej niż kilka % Smile
do tego w słonawym zbiorniku przy "jasnym" oświetleniu ta różnica staje się jeszcze bardziej widoczna
Bo tu nie chodzi o samą przejrzystość szkła ale też o jego zabarwienie. Przepuszczalność może i być bardzo podobna ale światło po przejściu przez szkoło ma już inną składową i to potęguje efekt. Gdyby najlepsze "opti" przyciemnić o kilka procent, nie barwiąc go, efekt byłby prawie niewidoczny.
Normalnie szkło float wpływa na postrzegany przez nas obraz trochę jak filtr zielony, z uwagi na barwę szkła, w forografii (oczywiście na mniejszą skalę). 
Filtr zielony zatrzymuje promienie fioletowe, częściowo niebieskie oraz pomarańczowe, silnie tłumi czerwone, przepuszcza natomiast żółte i zielone.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
MatB, bardzo dobrze to opisałeś. Ja chciałem jednak zaakcentować, że robienie całego akwarium z Opti nie ma sensu, te zielonkawe zabarwienie nie będzie miało znaczenia jeżeli będzie występować na szybach tylnej czy bocznej przez które nie oglądamy akwarium. To niepotrzebne. Na prawdę wystarczy zrobić tylko front z odbarwionego. Tym bardziej, ze tak jak piszecie szklarze to wykorzystują i liczą sobie sporo za te szyby.
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
Zrobienie tylnej szyby z opti może mieć sens, gdy planujemy po kilku latach 'odwrócić' akwarium, przewidując porysowanie przedniej szyby. Przy restarcie swojego akwarium musiałem zrobić taki manewr, bo tył okazał się pozostawać w dużo lepszym stanie, niż dotychczasowy przód.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
(15-01-2016, 10:10 AM)mfryga napisał(a): Czyli przy grubości 10mm akwarium "reprezentacyjne" ? 70x70x60 zrobić lepiej w szkle o wyższej przejrzystości? Oświetlenie nad nim to będzie HQI 70W 6500k

Ja mam w salonie akwarium "reprezentacyjne" właśnie z opti o wymiarach 100x50x50 i szybach 10mm. Uważam że było warto, ale ja kupowałem używane, za połowę kwoty nowego.
Tomek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
W akwa morskim efekt jest bardziej widoczny bo masz dużo mocniejsze światło. Przy moim 1400L i 3x20w led nie zrobi żadnej różnicy czy opti czy float.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości