• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Teleocichla proselytus "Tapajós"

#11
też myśle o tych rybkach. ale 3 rybki w tak duzym zbiorniku to troche za pusto
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Teleocichla to ryby żyjące w haremach, w naturze samce zajmują terytoria, na których mieszka 2-4 samic. W akwariach samce nie zawsze przejawiają zachowania haremowe, ale zazwyczaj ma to miejsce (Stawikowski i Werner, 2004).

Pamiętajcie, że to ryby mieszkające w skalistych bystrzach, więc spokojnie wystrój ich akwarium mogą stanowić łupki i inne kamienie tworzące ciasne (jak zaznaczył klawisz) groty.

I nie zapomnijcie o filmach i zdjęciach Wink
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
(19-11-2015, 21:42 PM)jarokol napisał(a): też myśle o tych rybkach. ale 3 rybki w tak duzym zbiorniku to troche za pusto


To wcale nie jest tak duże akwarium,tymbardziej że rybki są bardzo ruchliwe. A urządzone na wzór szybko płynącej rzeki (jak pisał piotrK )może być bardzo dekoracyjne. Ja mam układ 2+4 w zbiorniku 150x50x50 i powiem szczerze,że chwilami zdominowany samiec ma ciężko. Choć dzięki temu ,że mam dwa samce jest dużo ciekawiej.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Smile 
Pochwalę się swoim stadkiemWink. Z góry przepraszam za jakość zdjęć,robione telefonem,niestety lepszego aparatu nie posiadam.
Na początek parę słów o nich,jak pisałem posiadam haremik 2+4. U mnie poszczególne samice zajęły dołki wykopane przez siebie pod kamieniami,których bronią przed innymi samicami. Samce natomiast pływają po całym zbiorniku, z czego jeden rządzi i przegania drugiego z kąta w kąt,jedynie na czas karmienia wszelkie granice się zacierają i wszystkie zgodnie uwijają się w wyłapywaniu pożywienia. Co ciekawe pomimo iż zdominowany samiec nie ma swojego terytorium,to ma swoje samice ,które zdecydowanie wolą jego towarzystwo a są przeganiane przez drugiego samca,który z kolei ma swoje wybranki i tylko je toleruje na swoim terenie.
A teraz kilka zdjęć.


Załączone pliki Miniatury
                   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Te niebieskie plamki samic wyglądają odjazdowo. Ciekawe obserwacje - terytoria samic będących pod opieką samca beta są mniejsze niż tych od samca alfa? 

Jakie masz dla nich parametry wody?
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Włóż do akwarium kokosa z otworem max 12mm i ustaw go tak aby otwór znajdował się na poziomie podłoża, Będzie można zauważyć jak samiec z samica zakopują ten otwór po tarle. Jeszcze jedną rzecz bardzo mnie zafrapowała jak już młode wychodziły na spacer. to po powrocie do kokosa samiec w nocy blokował swoim ciałem otwór. Nie wiem czy podobnie zachowują się inne pielęgnice.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Witam,

Cieszę się, że ryby znalazły dobrych opiekunów ;-)
U mnie też składały ikrę, ale nigdy nie odchowałem potomstwa. Jak przyjechały miały 3-4cm, ale dość szybko urosły. Wydaje mi się, że jeszcze ciekawsze zachowania można byłoby zaobserwować w układzie 4-5 samców 8-10 samic. Akwarium niskie, max 30cm, duża powierzchnia dna ;-)
Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
(22-11-2015, 21:59 PM)piotrK napisał(a): Te niebieskie plamki samic wyglądają odjazdowo. Ciekawe obserwacje - terytoria samic będących pod opieką samca beta są mniejsze niż tych od samca alfa? 

Jakie masz dla nich parametry wody?


Generalnie każda samica broni kamienia i wykopanego pod nim dołka oraz najbliższe otoczenie czyli jakieś 15-20 cm2 i nie ma znaczenia czy jest samicą samca alfa czy beta. Bronią go tylko przed innymi samicami,wobec samców są bezsilne;poza jedną samicą która ma terytorium bezpośrednio przy dominującym samcu,ta ostro stawia się samcowi beta i czasem daje radęSmile. Ale generalnie nie są to jakieś agresywne rybki i najczęściej kończy się na stroszeniu oraz w skrajnych przypadkach rybki chwytają się pyszczkami i przepychają ,a przegrana zostaje odgoniona. Do tej pory nie było żadnych obrażeń.
Co do parametrów to aktualnie wyglądają następująco:
ph-6,5; gh- 13; kh-8 (z twardości powoli schodzę); temp. 27stopni; no3-20; no2 nie mierzalne.

(22-11-2015, 22:49 PM)klawisz napisał(a): Włóż do akwarium kokosa z otworem max 12mm i ustaw go tak aby otwór znajdował się na poziomie podłoża, Będzie można zauważyć jak samiec z samica zakopują ten otwór po tarle.

Kokos jakoś mi nie pasuje do akwarium wizualnie. U mnie rybki pokopały sobie norki pod kamieniami,reszta wygląda jak u Ciebie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Panowie proszę o poradę. Jakie ryby z Rio Tapajos mogę zaadoptować do mojego akwarium. Czy mogą to być jakieś ziemojady.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Ja tam bym nic aktywniejszego typu ziemiojady razem z Teleocichlami nie trzymał. Mogą mieć problemy pobieraniem pokarmu, albo ciebie będzie zalewała krew podczas karmienia Smile
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości