• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Fishroom w "piewce"

#21
Co to znaczy "stracić 100-200W" ? Jeżeli uważasz, że zamontowanie grzałki 100-200W w pomieszczeniu i ta grzałka ma zapewnić Tobie ciepłotę w akwariach przy stratach wentylacji i innych będzie mniejsza niż 100W w każdym akwarium to się mylisz Tongue Boisz się cyferek Smile ale w ogólnym rozrachunku okaże się, że te kilkanaście grzałek po 100W będzie na tyle krótko się załączać, że w ogólnym rozrachunku wyszło by mniej niż w przypadku 200W ogrzewających całe pomieszczenie i akwaria.
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
łojtam łojatam wiatrak na dach bloku kabelek do piwnicy i bedzie eko prad
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
Ważne są czyny odważne Smile

Tak czy siak Ja kibicuję projektowi i liczę na kolejne u Naszych forumowiczów.
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
(14-11-2015, 22:03 PM)filas napisał(a): I tutaj się nie zgodzę z teorią, że lepiej ogrzać tak małą ilość powietrza w piwnicy niż ogrzewać akwaria !!!

Od razu zwracam uwagę, że nie należy tego porównywać z sytuacją w mieszkaniu, to jest zupełnie inny przypadek. W mieszkaniu "akumulatorem" Naszego ciepła są ściany (ocieplone od zewnątrz) meble, posadzka itd. Po za tym kubatura mieszkania jest wiele razy większa od piwniczki. To ważne !!! Teraz powiem o co mi chodzi Smile Moim zdaniem korzystniej jest ogrzewać wodę w akwariach, która jest kilkukrotnie lepszym "akumulatorem" ciepła niż ta niewielka ilość powietrza w piwnicy. Co jeszcze i bardzo ważne - piwnica ocieplona od wewnątrz nie ma żadnych elementów kumulujących ciepło !!! W mojej ocenie nawet jeżeli sumarycznie grzałki w akwariach będą miały większą ilość watów to i tak ogrzanie całego "układu" słabszą grzałką w pomieszczeniu okaże się nieekonomiczne. Straty będą o wiele większe/szybsze niż straty ogrzanej wody w akwariach. Wystarczy otworzyć drzwi w piwnicy i momentalnie mamy stratę ciepła, które nie jest skumulowane ani w ścianach ani w innych przedmiotach jak to mam miejsce w domu.
Nie wiem czy potrafię to zobrazować ale Ja osobiście poszedł bym w kierunku grzałek w akwariach a nie ogrzewaniu pomieszczenia w takim stopniu, żeby to ogrzało akwaria.
Wentylacja również szybciej wyssa ciepło z pomieszczenia niż z akwariów Tongue
Filas, zapominasz o jednym- stosunku powietrza do litrażu w tym pomieszczeniu. Tam wody będzie niewiele mniej niż powietrza. Ilość ciepła zakumulowanego w wodzie będzie wystarczająco duża, by utrzymać w miarę stabilną temperaturę pomieszczenia. Zbiorniki będą przykryte, więc największa utrata ciepła(nadmierne parowanie) w przypadku wody odpada. Dlatego taki fishroom-piwnica będzie miał większą pojemność cieplną niż każde mieszkanie.

Największy wydatek energetyczny czeka Łojca na rozruch i nagrzanie wody, potem spokojnie to wszystko będzie śmigać. A dobowe wahania rzędu 2-3 stopni jego rybom nie zaszkodzą.

Szkoda tylko, że Łojciec pod styropian nie dał jeszcze folii termoizolacyjnej, bo przy jej pomocy w tm układzie zamkniętym można odbić z powrotem jeszcze multum uciekającego ciepła.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
(14-11-2015, 22:03 PM)filas napisał(a): Moim zdaniem korzystniej jest ogrzewać wodę w akwariach, która jest kilkukrotnie lepszym "akumulatorem" ciepła niż ta niewielka ilość powietrza w piwnicy. Co jeszcze i bardzo ważne - piwnica ocieplona od wewnątrz nie ma żadnych elementów kumulujących ciepło !!! W mojej ocenie nawet jeżeli sumarycznie grzałki w akwariach będą miały większą ilość watów to i tak ogrzanie całego "układu" słabszą grzałką w pomieszczeniu okaże się nieekonomiczne. Straty będą o wiele większe/szybsze niż straty ogrzanej wody w akwariach. Wystarczy otworzyć drzwi w piwnicy i momentalnie mamy stratę ciepła, które nie jest skumulowane ani w ścianach ani w innych przedmiotach jak to mam miejsce w domu.
Filip, wydaje mi się, że nie masz racji, ale mogę się mylić, bo swoje zdanie opieram bardziej na odczuciach niż realnej wiedzy. Rolleyes
Jaki jest sens ogrzania powietrza w piwnicy? - Ogrzanie wody w akwariach.
Kiedy woda w nich stanie się odpowiednio ciepła, zbiorniki będą właśnie elementami kumulującymi ciepło, o których piszesz, woda będzie tym "akumulatorem" ciepła. Dokładnie tak samo, jak w przypadku, gdy wodę w akwariach ogrzeją grzałki.
Owszem, jeśli otworzymy drzwi do piwnicy nastąpi utrata ciepła, ale.... woda w akwariach będzie jednakowo nagrzana w obydwu przypadkach i w obydwu przypadkach konieczne będzie dogrzanie.
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
(14-11-2015, 23:00 PM)Ruki napisał(a): Filas, zapominasz o jednym- stosunku powietrza do litrażu w tym pomieszczeniu. Tam wody będzie niewiele mniej niż powietrza. Ilość ciepła zakumulowanego w wodzie będzie wystarczająco duża, by utrzymać w miarę stabilną temperaturę pomieszczenia. Zbiorniki będą przykryte, więc największa utrata ciepła(nadmierne parowanie) w przypadku wody odpada. Dlatego taki fishroom-piwnica będzie miał większą pojemność cieplną niż każde mieszkanie.
Ruki, ta pojemność cieplna to głównie woda w akwariach Smile
Dlatego właśnie łatwiej i szybciej nagrzać wodę w akwariach niż powietrze w pomieszczeniu a następnie tym powietrzem wodę.

Sytuacja analogiczna ale całkowicie odwrotna jeżeli chodzi o szybkość, co za tym idzie ilość zużytej energii.

Cały czas mówiąc o wystarczającym ogrzaniu pomieszczenia nie bierzesz pod uwagę źródła energii. Jesteś przyzwyczajony do centralnego opartego o piec gazowy lub piec opalany węglem/drewnem. Tak zakładam bo prawdopodobnie nie masz doświadczenia z ogrzewaniem prądem? Zgadłem?
Sytuacja troszeczkę przypomina piece akumulacyjne, otóż ekonomiczniej jest nagrzać coś co kumuluje ciepło (akwarium z wodą) niż otoczenie, które ma spore straty (wentylacja, drzwi) a potem jeszcze zbiorniki z wodą.

Tak czy inaczej nie dowiemy się tego bo nikt nie zrobi tego na dwa sposoby żeby porównać Big Grin
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
filas napisał(a):Ruki, ta pojemność cieplna to głównie woda w akwariach [Obrazek: smile.gif]

Dlatego właśnie łatwiej i szybciej nagrzać wodę w akwariach niż powietrze w pomieszczeniu a następnie tym powietrzem wodę.
Dlatego napisałem wyżej, że najwięcej zejdzie na nagrzanie tego wszystkiego. Ale nie zdziwię się jakby i tak to wyszło znacznie taniej niż zakup grzałki do każdego akwarium, jej rozruch i podgrzanie wody.

filas napisał(a):Cały czas mówiąc o wystarczającym ogrzaniu pomieszczenia nie bierzesz pod uwagę źródła energii. Jesteś przyzwyczajony do centralnego opartego o piec gazowy lub piec opalany węglem/drewnem. Tak zakładam bo prawdopodobnie nie masz doświadczenia z ogrzewaniem prądem? Zgadłem?
Nie zgadłeś. Wink I co ma piernik do wiatraka w ogóle? :>
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
Big Grin
Ruki zawsze musi mieć rację Tongue Skąd ja to znam Smile

Pomyśl tak logicznie, pod akwarium masz styropian, za akwarium dajesz styropian, po bokach też możesz dać styropian a na górze masz oświetlenie czyli też jakiś tam sposób izolacji, tak w dużym uogólnieniu. Teraz nagrzewasz wodę i jedyną stratę masz na przedniej szybie akwarium - koniec. Nawet jeżeli w pomieszczeniu jest kilka stopni mniej to i tak w akwarium masz pożądaną temperaturę. Teraz odwrotny przypadek, ogrzewasz powietrze w pomieszczeniu, które musi jeszcze dogrzać akwaria. Pod akwarium też masz styropian bo tak zazwyczaj większość robi, po bokach izoluje wodę szyba. Straty w ogrzewaniu to już nie tylko przednia szyba od akwarium ale dodatkowo - otwierane drzwi żeby wejść i wyjść, WENTYLACJA. Czy uważasz, że aby to powietrze z takimi stratami zimą ogrzało jeszcze wodę w akwariach będzie potrzebowało mniej energii elektrycznej?

Poiernik do wiatraka ma tyle, że rozpatrujemy ogrzewanie tylko elektryczne, a otaczające go medium jest w jednym przypadku izolowana woda w szkle a w drugim przypadku powietrze średnio izolowane ze stratami.

Najzabawniejsze jest to, że jak łojciec odpowiednio zaizoluje pomieszczenie i uruchomi to wszystko to się okaże, że nie potrzebuje żadnego ogrzewania Big Grin
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
(15-11-2015, 00:28 AM)filas napisał(a):
Najzabawniejsze jest to, że jak łojciec odpowiednio zaizoluje pomieszczenie i uruchomi to wszystko to się okaże, że nie potrzebuje żadnego ogrzewania Big Grin

Mam nadzieję że tak będzie Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
Teraz faktycznie kwestia tego, ile prądu będzie zużywało ogrzewanie pomieszczenia a ile zużywałyby grzałki. W akwariach o planowanej wielkości i tak żadna grzałka nie byłaby mocniejsza niż 100 watów.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości