• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Fishroom w "piewce"

#1
Fishroom w piewce (czyt.piwnicy Wink) był w głowie od zawsze ... Do tego czytanie tematu Filasa a wcześniej massacry tylko budowało we mnie pragnienie własnego duzego fishroomu Blush
Aczkolwiek nie było wcześniej możliwości doprowadzić legalnie prądu do piwnicy. Teraz to się zmieniło i czekam już na zestawienie materiałów jakie mam zakupić w celu podłączenia lini 230V Smile
A jak tylko dowiedziałem się że prąd będzie to ruszyły prace.


Niestety w piwnicy mam chłodno , w lecie 20-24 stopnie w zimie 11-17stopni . Dwie ściany to żelbeton a dwie to cegła dziurawka murowana na 6cm. Wiec priorytetem stało sie ocieplenie piwnicy od srodka styropianem 5cm. Ociepliłem wstępnie dwie ściny betonowe oraz część sufitu. Temperatura w ciągu jednego dnia temperatura podniosła sie z 17,8 do 18,9 stopnia , dodatkowo dzisiaj odizolowałem dwie rury które idą przez moja piwnicę i doprowadzają ciepła wodę do kaloryferów Smile.
Ale podejrzewam że mojego minimum jakie chcę otrzymać czyli 23-24 stopnie nie uzyskam. W głowie sa dwa plany : 
- elektryczne ogrzewanie podłogowe bezpośrednio pod fishroomem 
- jedna z rur owinięta rurką (aluminiową lub miedzianą)   podłączone do obiegu ( pompa+przewody+grzejnik samoróbka)
- ogrzewanie za pomocą 4x żarówka 40W (dzisiaj przymiarki do prototypu)

Wymiary ściany na której stanie fishroom to 2300x3500mm Docelowo nie wiem ile wyjdzie , ponieważ z jednej strony wkuje sie do ściany betonowej i osadzę tam kształtowniki 60x40x3 lub 50x30x4 nie wiem jeszcze jakie kupię a z drugiej strony muszę wymurować ściankę z bloczków betonowych i na nich osadzić drugi koniec kształtowników. Na jedna półkę chcę dwie sztuki. Jeżeli jednak będą 50x30x4 to może dam 3szt na półkę. Docelowo maja być trzy półki ~3300x600 mm. 

Akwariów nie wiem jeszcze ile będzie. Na pewno 3szt 84x44x30 [115] do tego 8x 85x50x40 (ale nie wiem ile z tego bedzie na półkach) i chciałbym z dwa baniaki około 1200mm - 1500mm długie i szerokie na 500mm ale to w przyszłości. Baniaki pod apistogramma , Xiphophorus oraz coś tam Plotki.


Filtracja to HMF z filtrami plujkowymi. Do tego mam zamiar zakupić pompkę ... albo 
[Obrazek: napowietrzacz-lp-20.jpg]
Lub

http://allegro.pl/hailea-pompa-powietrza...anie-90102

ale jeszcze nie zdecydowałem.

Oświetlenie będzie za pomocą naświetlaczy LED 10W 


To chyba na razie tyle Smile Zrobiłem telefonem cztery zdjecia z placu budowy.
Dodam że piwnica ma wymiary 4.2m na 3.5m i nigdy nie było w niej miejsca Smile Wiec potrzebne były porządki i wyrzucanie rzeczy które już dawno powinny znaleźć się na śmietniku. Logistycznie masakra ... Przestawianie i rozbieranie starych drewnianych regałów trwało dwa dni O maj gat Ostatnie zdjęcie przedstawia iż juz miejsca jest dużo. 

   
   
   
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Wbrew pozorom ta odizolować rura może fajnie grzać a jak się wepniesz z wężownicą to już może być ciepło Wink
Zazdroszczę możliwości Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Odizolowanie rury podniesie ci znacznie temperaturę. Daj znać koniecznie o ile.
Obloz akwaria dno, plecy i boki styropianem 2cm.
Podejrzewam że najkorzystniej do ogrzewania posłużyłyby żarówki tradycyjne lub promienniki terrarystyczne nad akwariami. Trzeba by wtedy zamontować klapy nad akwariami tylko.
Pozostałe sposoby jakie mi wpadają do głowy to maty grzewcze naklejone na dno akwa - jak postawisz akwaria tylko na piankę obecna na profilach to grzeje spod akwarium i przestrzeń nad akwarium poniżej.
Jeżeli nie mata to kable grzewcze terrarystyczne ale sam nie wiem gdzie je montować wtedy. Sposobów do jego montażu znalazło by się kilka Smile
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Przy temperaturze w baniakach rzędu 23-24*C(z chwilowymi obniżeniami do 21-22*C) grzanie z osobna zbiorników jest bez sensu i ekonomicznie nieopłacalne.
Przy tej powierzchni pomieszczenia i litrażu wody(z mega dużą pojemnością cieplną), że najkorzystniej wychodzi podgrzanie całego pomieszczenia. Jak woda się raz zagrzeje to potem tylko czasowe dogrzewanie. Tylko wtedy trzeba zaizolować wszystkie ściany, bo do piwnicy też będzie ciepło uciekać.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
1200mm - 1500mm x 500mm tylko nie znam wysokości ma ten sam facet od którego braliśmy te. Big Grin wiec decyduj się zanim mnie odwiedzisz. warto tez pomierzyć jaka jest temperatura przy podłodze i przy suficie. często zdarza się ze jest znaczna różnica nawet 4-5 stopni. warto wtedy zrobić taki prosty obieg powietrza. Można tym zyskać 1-2 stopnie w całym pomieszczeniu. Do tego skoro tylko zbiorniki beda na jednej ścianie, to moze warto wydzielić ściana ten fish room. po co ogrzewać całość jak można tylko fragment.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Fakt. Przez ostatnie 2 zimy wolałem odkręcić kalafior w akwaroomie ma full niż używać grzałek. Zwrot za centralne ogrzewanie był i tak a opłaty za prąd dużo niższe.
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(14-11-2015, 15:44 PM)soltarus napisał(a): Odizolowanie rury podniesie ci znacznie temperaturę. Daj znać koniecznie o ile.
Obloz akwaria dno, plecy i boki styropianem 2cm.
Podejrzewam że najkorzystniej do ogrzewania posłużyłyby żarówki tradycyjne lub promienniki terrarystyczne nad akwariami. Trzeba by wtedy zamontować klapy nad akwariami tylko.
Pozostałe sposoby jakie mi wpadają do głowy to maty grzewcze naklejone na dno akwa - jak postawisz akwaria tylko na piankę obecna na profilach to grzeje spod akwarium i przestrzeń nad akwarium poniżej.
Jeżeli nie mata to kable grzewcze terrarystyczne ale sam nie wiem gdzie je montować wtedy. Sposobów do jego montażu znalazło by się kilka Smile
Solti ale z tą rura jest tak że : po pierwsze jest pod samym sufitem , po drugie jak nie ma ostrej zimy i ludzie na grzeją w domu na maxa to rura jest średnio ciepła :/ 

Akwariów nie będę obkładał styropianem , ponieważ styropian jest  na plecach i bokach fishroomu a przenia część będzie zasłonięta materiałem na zasadzie rolety lub zasłony. 

Będę dążył do tego aby w całym fishroomie była jednakowa temperatura i nie chcę każdego akwaria oddzielnie izolować i podgrzewać. Bardzo mnie ciekawi ta mata do ogrzewania podłogowego. 
 Klapy miedzy akwariami będą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Mata to do ogrzewania terrarium, ale są kable do ogrzewania podłogowego na prąd. Wylewka na to i jest git.
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(14-11-2015, 18:09 PM)soltarus napisał(a): Mata to do ogrzewania terrarium, ale są kable do ogrzewania podłogowego na prąd. Wylewka na to i jest git.
Przeca o tym pisałem Tongue

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcSU2GEZxkwKnaUwLXNB46f...XGiF_pUuQg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Osobiście mam inne podejście do tematu ogrzania pomieszczenia. To nie są czary ani żadna magia! Nie znajdziemy również ogrzewania "perpetum mobile" Big Grin Co za różnica czy ogrzejemy wodę w akwarium a ona ogrzeje pozostałą przestrzeń w piwnicy czy odwrotnie - ogrzejemy powietrze a one ogrzeje wodę w akwariach? Jeżeli dysponujemy tylko energią elektryczną to bilans będzie zawsze podobny. Nie oszukujmy się, są pewne straty temperatury i musimy je zniwelować dogrzewając się. Ja uważam, że najpierw trzeba się skupić na izolacji pomieszczenia, potem wyposażyć pomieszczenie w zbiorniki i cały osprzęt a następnie uruchomić to i zobaczyć jak to będzie funkcjonowało, bez ryb. Oświetlenie generuje ciepło, pompa również minimalnie oddaje ciepło - to już jest jakieś źródło, którego nie ominiemy bo oświetlenie i filtracja musi być. Być może okaże się, że już nie wiele będzie potrzebne, żeby utrzymać odpowiednią temperaturę.

Fajnie, że masz możliwości, czekam na rozwój akcji Smile
Tylko mnie nie prześcignij Tongue
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości