• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Biotodoma cupido

#31
Moje ukochane, ktokolwiek pomoże określić płeć ?


Załączone pliki Miniatury
                           
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#32
Prawdopodobnie same samce. Ponoć rozpoznaje się je po tym że samce mają paski na pysku (te błękitne) a samice kropki.
W przeszłości jak miałem tarło to tak właśnie było że samiec miał niepełne paski (jakby podłużne kropki) a samica kropki.

Samica:
   

   

Samica z przodu i samiec z tyłu:
   
Uaru amphiacanthoides, Satanoperca: leucosticta mapiritensis daemon, Biotodoma Cupido, Pterophyllum scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
[-] Post Sloma otrzymał 1 polubień od:
  • Marcin2507
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#33
Moje stadko, o ile stadkiem można je nazwać bo to chyba raczej klub dżentelmenów

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   
Uaru amphiacanthoides, Satanoperca: leucosticta mapiritensis daemon, Biotodoma Cupido, Pterophyllum scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
[-] Post Sloma otrzymał 1 polubień od:
  • Marcin2507
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#34
(28-10-2021, 16:27 PM)Sloma napisał(a): Cześć, piękne cupido. Gdzie kupione?  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#35
Piękne, czytałem opinie że nie u każdej odmiany występują kropki u samic. Żyje nadzieją że to prawda, chyba spróbuje dokupić kilka sztuk i dalej będę czekał na cud.
[-] Post dmac otrzymał 1 polubień od:
  • Marcin2507
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#36
Cześć wszystkim,

Mam kilka pytań na temat tych ryb, jak i ich bliskich kuzynów czyli Wavrini.

Czy między tymi gatunkami występują jakiekolwiek różnice behawioralne ? Można dostrzec jakiekolwiek różnice w trybie życia, tolerowaniu innych ryb, agresywności  ? Któreś kopią więcej, któreś mniej ? Któreś uznaje się za bardziej wymagające pod względem warunków, chemii wody ?

Szukałem informacji na ten temat ale fora zasypane są jedynie zdjęciami w celu poprawnego określenia gatunku czy płci. Trudno szukać jednak materiałów, czy relacji porównujących jedne do drugich.


Czy biotodomy są w stanie tolerować w zbiorniku neony simulanse, czy takie towarzystwo to zaproszenie na pewny podwieczorek ?

Na facebooku widnieje zdjęcie autorstwa @MatB  link do zdjęcia tych ryb. Czy ktoś może stwierdzić, które Cupido to są ?

I ostatnie pytanie, tym razem biotopowe. Czy na obszarze okolic Sao Gabriel / Uaupes można spotkać Wavrini czy Cupido ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#37
Witam, po kolei..Smile 
Nie zauważyłem różnic behawioralnych u biotodomek które trzymałem. wszystkie one zachowywały sie w podobny sposób. Różnice pojawaiały się w przypadku wyrosniętych okazów - te bez problemu, odganiały wieksze od siebie ryby i twożyły coś w rodzaju swoich " bezpiecznych przestrzeni"  w bezposrednim otoczeniu. Mniejsze osobniki sa z reguły tolerancyjne jeżeli chodzi o inne gat. Oczywiście zmienia się to podczas tarła - wówczas odganiaja wszystkie ryby..
Koegzystencja biotodom z kąsaczami - wyśmienita i wymagana Smile Nie zjedzą neonów a będa bardzo dobrze wyglądały w ich towarzystwie. 
W twoim przypadku ( okolice Sao Gabriel)  jest rio Negro wiec stawiał bym na brazylijskie B. wavrini  - one lubią kwaśna, czarną wodę. Ale  sa  bardziej wrażliwe niż B.cupido.  B. cupido też wytrzyma i będzie jej dobrze w " czarnych wodach " tak więc je tez możesz dać zamiast B. wavrini.  problem jest tylko taki ,że biotodomy lubia wysoką temp.  a neony nie za bardzo... 28-29 dla neonów będzie za dużo... 23-25 dla biotodom to za mało... 26-27 będzie kompromisem ale może być za mało dla B.wavrini z Orinoco.  Spróbuj z B.cupido ( B. wavrini z Brazylii cieżko trafić). jakąkolwiek odmianę trafisz - będziesz zadowolony. ale podmiany wody i dobry filtr to konieczność. Dodatkowo piasek na dnie...
W dostatecznie dużym akwarium grupa rozdzieli się na pojedyńcze osobniki , które będa bronić swoich niewielkich terytorów.  Na zdjęciu sa najprawdopodobniej B.cupido z okolic Santarem...
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
[-] Post galimedes otrzymał 2 Lubię to od:
  • el_polako, tomicher
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez: tomicher
#38
(08-01-2024, 14:25 PM)galimedes napisał(a): Koegzystencja biotodom z kąsaczami - wyśmienita i wymagana Smile problem jest tylko taki ,że biotodomy lubia wysoką temp.  a neony nie za bardzo... 28-29 dla neonów będzie za dużo... 23-25 dla biotodom to za mało... 26-27 będzie kompromisem ale może być za mało dla B.wavrini

No to trochę mnie uspokoiłeś w kwestii towarzystwa simulansów Smile Spodziewałem się problemu z tą najmniejszą odmianą neonów.
Co do temperatury to one akurat są największymi ciepłolubami ze wszystkich odmian (innes, czerwony, simulans) więc akurat to chyba nie one będą najbardziej problematyczne w kwestii kompromisu temperatury, a corydoras duplicareus. Te kiryski akurat też ze wszystkich kirysków najbardziej są tolerancyjne na wysoką temperaturę, ale mimo wszystko jak każdy kirysek... zawsze będzie wolał nieco chłodniej, niż nieco cieplej. Myślę że takie 26-27 to nie byłoby znęcanie się nad tymi zwierzętami... (?) Obecnie latają w 25 stopniach razem ze wspomnianymi simulansami.

Na dzień dzisiejszy wavrini z Brazylii są dostępne jedynie na Glasserze z tego co widzę, co samo w sobie chyba też nie jest najgorszą opcją. Może @arsik  lub ktoś z forum będzie miał na stanie ten gatunek w najbliższych miesiącach. W moim przypadku mówimy tu o przełomie marca/kwietnia.

Dzięki za odpowiedź i pomoc Exclamation
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości