• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Satanoperca cf. leucosticta

#1
Witam.
Od czasu kiedy nabyłem moje ryby jako Satanoperca leucosticta, nie dawał mi spokoju fakt, że są one różne od typowych swojego gatunku. Trochę pytałem tu na forum i trochę szperałem.
W końcu odnalazłem informacje, że moje ryby to Satanoperca cf. leucosticta, czyli jak tłumaczenia podają znaczenie "cf." podobne. Moje bardziej podobne do tych z Rio Branco
Ryby te mają charakterystyczne mozaikowy wzór mieniący się czasem kolorem brązowym a czasem powiedzmy turkusowym. Niestety bardzo trudno to uchwycić moim aparatem i bez dobrego oświetlenia.
Informacje odnalazłem tutaj: http://www.cichlidae.com/article.php?id=81
A poniżej kilka zdjęć moich pupili

   

   

   

   

   

   

   

   
Uaru amphiacanthoides, Satanoperca: leucosticta mapiritensis daemon, Biotodoma Cupido, Pterophyllum scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Wow Sloma, jakie foty!!!! Szczególnie te co się za pyski łapią, i 3cia fotka - przepiękne ryby i przepiękne fotki!!! Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Witaj Sloma..  Ja zawsze tłumaczyłem sobie cf jako  color form czyli odmiana barwna danego gatunku. W tym przypadku  było by to jednak S.cf. jurupari a nie leucosticta .. juz wyjasniam dlaczego..
To co jest najbardziej charakterystyczne dla S.leucosticta to rząd "świecących" łusek leżący tuż poniżej pletwy grzbietowej oraz ciągnący się przez całą jej długość. Niektóre z "odmian" satanoperek także posiadają takie łuski ( czasami nie jest to ciągły sznur ale rozbity na kilka grup.. ale zawsze szerokośc tego sznura to jedna łuska..) i jeżeli dodatkowo mają pysk pokryty cętkami - nazywa się je Satanoperca cf. leucosticta. Jeżeli natomiast nie mają tych "świecących " łusek a jedynie cętki na pysku są to Satanoperca cf. jurupari. Jest  tez jeden przykład ryb które mają ten sznur ale nie maja cętek na pysku - to Satanoperca pappaterra.  Twoje ryby są bardzo ciekawe, nie mają tego sznura, ale tez mają ciekawe ubarwienie płetw - różne od satanoperek które hodowałem. Trzymaj je pilnie i karm ładnie..Smile zaczynaja sie juz wybarwiać , ale mogą jeszcze nie być dojrzałe płciowo. Jak kiedykolwiek będziesz chciał je zmienić - PAMIĘTAJ o mnie..Smile  - to również dotyczy ich narybku !! Smile
Pozdrawiam i jak kiedyś będziesz w pobliżu - wpadaj moje S. jurupari "amazonas red" - wychowują właśnie mlode i widok jest niesamowity... Tym razem zostawiłem im prawie polowę akwarium i ta chmara mlodych robi wrażenie...!
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Cytat:- confer, confirma, confirmae, conformis(skrótowo cf. lub cfr.), znaczące porównaj, odpowiadający, podobny. Przykład: Copella cf. nattereri
Czyli cf. dajemy w przypadku ryby, która może być tym samym gatunkiem. Jeśli jest większą pewność, że to inny gatunek(ale zbliżony) to należy dać "sp. aff."
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Galimedes...A czy widziałeś trzecia fotkę na ww. Stronie Newmana?  Tam jest moja ryba. Bardzo powaznie wzialem sobie Twoje wskazowki i szukałem, szukałem i za cholerę nic nie pasowało. Zawsze S. leucosticta miały ta linie świecących łusek na grzbiecie i cętki. Zobacz zdjęcie 1 i 2 z linku.

Niestety na moich zdjęciach nie widać dokładnie tych cętek i jak się mienią, ale jak byś zobaczył je na żywo...Smile
Co mnie dodatkowo przekonało to wzór na czole, trzy charakterystyczne linie. Dwie górne z nich się łączą a dolna przerwana i skierowana w dół. Na wszelkich S.jurupari tego nie widziałem, ani też na prawdziwej S.leucosticta.

Będę je trzymał i dbał. Są moim oczkiem w głowie. Oczywiście część przyszłego narybku jest Twoja Smile.
Amazonasy i rio para od Ciebie pływają razem i nieźle grandzą, na razie w 186l bo jeszcze maluchy.
Pozdrawiam.
Uaru amphiacanthoides, Satanoperca: leucosticta mapiritensis daemon, Biotodoma Cupido, Pterophyllum scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
ja zauważyłam jeszcze jedną róznicę midzy rybami Slomy a tymi z linku Newmana - u Newmana na płetwach są opalizujące kropki, a u Slony opalizujące pasy wzdłuż promieni.... albo inaczej zdjęcie ribione?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(24-09-2015, 23:56 PM)Vanilka napisał(a): Wow Sloma, jakie foty!!!! Szczególnie te co się za pyski łapią, i 3cia fotka - przepiękne ryby i przepiękne fotki!!! Smile

Dzięki Vanilka. Udało się amatorowiHaha
Uaru amphiacanthoides, Satanoperca: leucosticta mapiritensis daemon, Biotodoma Cupido, Pterophyllum scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Witam, dokładnie Vanilka - na pletwie ogonowej u ryb które opisuje Newman, są kropki a u Slomy paski. Ja u swoich też mam kropki na pletwach ogonowych. dlatego napisałem ,że rybki Slomy są bardzo interesujące - prawie wylącznie paski na płetwach grzbietowej i ogonowej. Faktycznie muszę się u Ciebie pojawić Sloma ..Smile Dam znać jak znajdę trochę czasu to się jakoś ustawimy..Smile
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(25-09-2015, 14:40 PM)Sloma napisał(a):
(24-09-2015, 23:56 PM)Vanilka napisał(a): Wow Sloma, jakie foty!!!! Szczególnie te co się za pyski łapią, i 3cia fotka - przepiękne ryby i przepiękne fotki!!! Smile

Dzięki Vanilka. Udało się amatorowiHaha
toż to ja też amator ! Luzik
(25-09-2015, 15:05 PM)galimedes napisał(a): Witam, dokładnie Vanilka - na pletwie ogonowej u ryb które opisuje Newman, są kropki a u Slomy paski. Ja u swoich też mam kropki na pletwach ogonowych. dlatego napisałem ,że rybki Slomy są bardzo interesujące - prawie wylącznie paski na płetwach grzbietowej i ogonowej. Faktycznie muszę się u Ciebie pojawić Sloma ..Smile Dam znać jak znajdę trochę czasu to się jakoś ustawimy..Smile
jupiii i mi się udało dostrzec różnice Zacieszacz Haha Hura
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Cześć. Wiadomo co z nich wyrosło? Masz je jeszcze? Opisz coś proszę Smile
Jumpeveryone
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości