• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Testy NO2 lub NO3

#1
Witam. Jakie testy mogą bardziej mi się przydać NO2 czy NO3?Akwarium , które obecnie mam to bw . Jest ono dojrzałe biologicznie, nie ma w nim przerybienia , podmiany są regularne i rośnie w nim sporo kryptokoryn. Czy będą potrzebne mi kh,gh?Mam testy na ph.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
W przypadku akwarium bw/cw niezbędne są testy na pH gh i kh. Bez tego nie wiesz jaka masz wodę. No2 i no3 również wypada posiadać. Jedyny test wody jaki można odpuścić to nh4, ale tylko w przypadku kiedy wiesz ze przy każdym czyszczeniu filtra nie zabijasz w nim bakterii Wink
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
NO2 pokaże Ci, czy filtracja działa tak jak powinna. Za to NO3 pokaże Ci akumulację biogenów w wodzie. Obydwa testy są tak samo ważne.

Przy BW tak na prawdę wystarczy test GH- jeśli mamy zerowe GH to i KH będzie zerowe. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Dzięki Panowie! A więc z czasem będę musiał zakupić je wszystkie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
U mnie świetnie się sprawdzają paski JBL - na jednym masz wszystko i starcza na długo.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Paskami JBL to można parametry wody w miednicy przed myciem mierzyć.Nie jest to złośliwość z mojej strony, ale jeżeli ktoś poważnie myśli o mierzeniu parametrów wody to......No2 mierzymy w akwariach świeżych, niedojrzałych a zwłaszcza przy twardej wodzie ponieważ wysokie No2 wtedy spowoduje że wystąpi amoniak ..i wtedy może być po rybach.Jeżeli w wodzie jest wykrywalne No2 to No3 nie ma co mierzyć bo wynik i tak będzie zakłamany.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Właśnie o takie sugestie mi chodziło gdyż różnie o tym piszą! Chcę jak najlepiej dla moich ryb.celowo pisałem o tym,że akwarium jest dojrzale.Zaciekawiły mnie te paski jbl(może je nabędę )więc proszę o jakiś link do nich.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
A jak coś się spierdzieli to bez testu na nh4 nie będziesz wiedział czy tylko no2 Ci skoczyło, czy też nh4. Jak nh4 to cykl azotowy leży całkowicie. Jak tylko no2 to wszystko powinno wrócić do normy po większej podmianie. Tak serio to mając doświadczenie już jakieś większe to paski są wystarczające. I nawet jak kupisz wszystkie testy to prawdopodobnie prędzej się przeterminują niż wykorzystasz je w pełni. Ale warto to zrobić dla samego poznania i zrozumienia procesów w wodzie Smile
Prędziej zaprzyjaźnisz się bardziej z testami na gh,kh i ph. Nie ma to jak skaczące parametry Tongue
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Paski przy herbacianym zabarwieniu wody mają taką samą sprawdzalność jak rzut kostką- albo trafią albo nie. Już przy czystej wodzie ich margines błędu potrafi być gigantyczny(zwłaszcza w przypadku związków azotowych, gdzie dokładność jest jak najbardziej wskazana).
P.S.
gmar napisał(a):a zwłaszcza przy twardej wodzie ponieważ wysokie No2 wtedy spowoduje że wystąpi amoniak ..
Gmar, coś Ci się pomyliło. Wink Przy zasadowej wodzie zagrożeniem są jony amonowe NH4+(mniej szkodliwe dla ryb), bo w kwaśnej wodzie właśnie do takiej formy dysocjuje amoniak(NH3). W zasadowej wodzie nie ma tej reakcji(lub nie zachodzi ona w wystarczającej ilości).
NO2 "nie może" przejść do amoniaku. "Nie może" w cudzysłowie, bo jednak w przypadku denitryfikacji i w tamtejszych cyklach reakcji pojawia się redukcja NO2 do NH3. Jest on od razu "zużywany" w reakcjach i nie ma on najmniejszego wpływu na parametry wody w akwarium.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Moja niewiedza w tym temacie wynika z tego, że moje ryby zawsze były i obecnie też są zdrowe. Ja znałem parametry kranówki , robiłem regularne podmiany, toteż testy nie były mi nigdy potrzebne. Jednak trzeba się edukować i iść do przoduSmilePewnie mi się to przyda, kiedyś...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości