• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Placidochromis Phenochilus Mdoka White Lips

#1
Naturalnym srodowiskiem tych ryb  to strefa przejsciowa miedzy rumowiskiem skalnym  i piaszczystym dnem . Najczesciej spotykane na glebokosciach od okolo 15m.
 Sa wszystkozerne , preferuja jednak bezkregowce.W naturalnym srodowisku czesto spotyka sie je w towarzystwie "grzebaczy" -Taeniolethrinopsow ktore  w poszukiwaniu pozywienia przeczesuja dno rownoczesnie wzbijaja "mgle" Huh (? mul denny...no nie wiem nawet jak to nazwac),w ktorej Placidochromis phenochilus Mdoka odnajduja smakowite kaski .
Zarowno samce jak i samice maja glebokie niebieskie - granatowe ubarwienie ze slabo uwidocznionymi ciemnymi pionowymi pasami .Trudno jest , szczegolnie gdy sa to mlode osobniki , odroznic plec bo sa bardzo podobne. Samce sa zazwyczaj wieksze ,mocniejsze , agresywniejsze i maja bardziej spiczasta pletwe analna.W naszych zbiornikach ryby te moga osiagnac rozmiary do 17cm. Dobrze czuja sie w duzych grupach plywajac i zerujac przy dnie naszych zbiornikow . Placidochromis Phenochilus Mdoka White Lips   potrafia byc agresywne wobec siebie i czesto w potyczkach probuja wlasnych sil ,ale nie dochodzi do ciezkich pobic czy okaleczen .
Inkubacja  to okres ok.21 dni .
 Dobrze beda sie czuly w duzym akwarium (min 400l) o podlozu piaskowym (drobny piasek) z kilkoma skalnymi grotami by w momencie zagrozenia mogly znalezc w nich schronienie .
Uff ...nie lubie pisac tych nudnych opisow , ktorych i tak nikt nie czyta... gdzie niby chodzi o to  aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa ale w moim wykonaniu.... lepiej moze niech przemowi ..obraz by opisac piekno "bialoustych"...Smile


Załączone pliki Miniatury
                                   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Ja czytam...

Jak zwykle ryby i zdjecia piekne!
Pozdrawiam, Piotr >>(XXX)'>

Akwaria: 840 słone, 360 aklimatyzacja Monodactylus sebae do słonej wody, 200 azja roslinne, 160 axolotle córki, 60 Panaqolus, 42 roślinne, 25 krewetki
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Świetny kontrast barwy ciała do białych ust.
Guianacara sp. Jatapu, Aequidens metae, Apistogramma borellii, Stomatepia pindu, Limbochromis robertsi, Enigmatochromis lucanusi, Pelvicachromis sacrimontis, Lamprologus multifasciatus, Paretroplus kieneri, Amatitlania altoflava, Trichogaster trichopterus wf, Betta sp. Montoi, Erpetoichthys calabaricus, Dormitator lebretonis

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Mi najbardziej podoba się zdjęcie nr 2 - stado Mdok pod patronatem Taeniolethrinopsa.
Pierwsze zdjęcie przedstawia bardzo charakterystyczny "mdokowy" Smile sposób walki.
Czwarte  zdjęcie - sytuacyjne, z  zaciekawionym Protomelasem (kiedyś Placidochromisem) sp.”johnstoni solo”.
Cały zestaw zdjęć robi wrażenie!!!

(06-09-2015, 12:41 PM)jjacek napisał(a): Dobrze czuja sie w duzych grupach plywajac i zerujac przy dnie naszych zbiornikow . Placidochromis Phenochilus Mdoka White Lips   potrafia byc agresywne wobec siebie i czesto w potyczkach probuja wlasnych sil ,ale nie dochodzi do ciezkich pobic czy okaleczen .
Czyni to Mdoki bardzo atrakcyjną propozycją do naszych zbiorników: quasistadność, ładne samice, szybkie satysfakcjonujące wybarwienie - czego chcieć więcej Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Wszyscy czytają i oglądają , ale te fotki zatykają "usta" większości Wink
Mało tu Malawi także czyń swą powinność Smile
Sam oglądam z wielką przyjemnością Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Jacek, uprzedziłeś mnie z wątkiem o tych rybach Smile Ale to dobrze, bo pierwszy post powinien mieć reprezentatywne zdjęcia ryb Smile

Jestem w tym gatunku szczerze zakochany i nie mogę doczekać, aż będą wyglądać tak jak Twoje. Dla mnie pielęgnica ideał (wygląd, zachowania, temperament). Nie dziwne, że staje się coraz bardziej popularna.

Poniżej moje podrostki, gdzieś tam czasem jakaś łuska błyśnie błękitem, ale generalnie to jeszcze szaraczki, małe od 4-5 cm.

W tym wieku rybki są niemal cały czas przyklejone do dna, choć raczej w nim nie grzebią.

Mam wrażenie, że dosyć wolno rosną, dlatego zastanawiam się, czy czegoś im nie brakuje w diecie, jaką im serwuję na tym etapie ich rozwoju. Karmione są pokarmami suchymi z dużą zawartością białka zwierzęcego - Naturefood, Dainichi, JBL.

   

   

   

   

   
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
To sa moje ...zebrane zdjecia "archiwalne"...
Placidochromis Phenochilus Mdoka White Lips  widze , ze staja sie powoli popularne... i to dzieki wytrwalej pracy Tom77 w KM i jego art.
Placki rosna relatywnie wolno... a jezeli pytasz o pokarm to ja przy tej wielkosci ryb ktora ty posiadasz podaje   New Life Spectrum Grow Formula 0.5mm ....


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Jjacku – dzięki za miłe słowo, ale i tak nic nie zbliży się nawet do popularyzatorskiej roli Twoich zdjęć. Smile
Wracając do naszego bohatera, jest on jedynym Placidochromis phenochilus. Pozostałe są „sp.”: sp."Phenochilus Tanzania"(Lupingu) i sp.”Phenochilus Gissel”(Gome).
Jeśli dodamy mu główne miejsce występowania (Mdoka) i nazwę handlową (white lips), to otrzymamy tytuł wątku.
Na czym polega potęga Mdok? Otóż, niewiele gatunków z Malawi, a nawet  Non-Mbuny (spokojniejszej grupy pyszczaków) pozwala trzymać  w jednym zbiorniku kilka samców. W tym niewielkim zbiorze, wszystkie gatunki mają średnioładne lub brzydkie samice,  wyjątkiem są …….Smile
Poza urodą całego stada, które jest naturalną estetyczną dominantą obsady, Mdoki są po prostu fajne. Czasem zadziorne, czasem spokojne. Raz dostojne, ale częściej nie umiejące usiedzieć w miejscu. Potrafią się pobić i to bardzo efektownie (patrz zdjęcie jjacka nr 1), ale nie są „wredne”. Czy są zejścia śmiertelne? – Nawet lecąc samolotem, na 100% niczego nie można być pewnym.
Lubią razem popływać w silnym nurcie, pokłócić się o żarcie wykopywane przez „wyczynowego kopacza” Taeniolethrinopsa (tego niestety nie widziałem u siebie). Mimo, że w naturze są „wyjadaczami” w dna, to w konsumpcji płatków z powierzchni wody, też są bystre. Po prostu dają się lubić! Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Moje placki rosną najwolniej z całej obsady, ale powoli łapią coraz więcej niebieskiego Smile

   
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Mlody "ziewajacy" osobnik.


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości