• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Pierwsze Malawi 450l

#1
Witam !

W najbliższym czasie planuję zbiornik z pyszczakami z Malawi. Z tego co już się dowiedziałem to dla początkujących są dobre m.in. gatunki:

Iodotropheus sprengerae
Pseudotropheus saulosi
Psedotropheus acei

Czy można połączyć te gatunki w jednym zbiorniku ? Jeśli tak to w jakim układzie (ile samców ile samic itd.) ? Przy czym nie chcę doprowadzić do tzw. kontrolowanego przerybienia czyli chaotycznie pływającej chmary ryb.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Cześć !

Czy ktoś mi pomoże ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Mogą mieszkać razem, dla acei możesz włożyć jakiś korzonek, bo w naturze odżywiają się głównie glonami porastajacymi zatopione konary.
Nie podałeś wymiarów akwarium, więc szacunkowo: 15-18 dorosłych ryb powinien pomieścić. Co do ukladu płci, w malawi powszechnie trzyma się haremy 1 samiec na 3-4 samice i ma to sens. Zdominowane samce mogą się w pełni nie wybarwić, mogą być prześladowane w dość uporczywy i groźny sposób.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Wymiary to 150 x 50 x 60. Chciałbym żeby ryby mogły zochowywać sie naturalnie tzn. zająć rewiry itp. Czy trzy gatunki to nie za dużo na ten baniak ? Może lepiej pozostać przy dwóch np. saulosi + acei.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
To nie za dużo. Jeśli jednak chcesz zejść to dwóch to też będzie okej, wtedy możesz spróbować 2 samców któregoś gatunku.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
W akwarium 150cm obsada 2-gatunkowa:
Pseudotropheus saulosi
Psedotropheus acei
jest ciekawym pomysłem - stadko nieterytorialnych acei w toni + duża (ze względu na wymiary zbiornika) szansa na kilkusamcowość terytorialnych saulosi w skałach.

PS. Ale ja bym poszedł w stronę Non-Mbuna Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
A co byś proponował z nonmbuna? Tylko muszą to być gatunki w miarę proste dla początkujących no i dostepne.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Na przykład:
1/  Placidochromis phenochilus Mdoka white lips – stadko 5 szt – niebieskie (również samice), „wyjadacze” raczej blisko dna
2/  Copadichromis trewavasae – harem 1+2 – granatowy samiec (samice brzydkie), „toniowce”
3/  Labidochromis caeruleus – harem 1+2 – żółte (również samice), adoptowany do Non-Mbuna Mbuniak „skalniak”
Wszystkie ryby mięsożerne. W momencie kupna - numer 2 powinien być większy niż numer 3.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Jezeli Placidochromis phenochilus, Mdoka to towarzystwo Copadichromis trewavasae czy Copadichromis azureus jest bardzo dobrym wyborem piekne ryby wszystko gra ...jest tylko male ale ...wszystko jest na niebiesko w moich oczach ciekawszym wyborem moze byc Copadichromis sp. "virginalis gold" .Wrzucam kilka zdjec by bylo troche latwiej sie zorientowac o czym jest mowa...


Załączone pliki Miniatury
                       
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
No dzięki za wyczerpującą wypowiedź i jeszcze z ilustracjami Smile Ale pozostanę chyba przy pierwszej wersji. Przyznam, że głównie ze względu na cenę i dostępność.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości