• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Szukam namiaru na hodowcę

#11
(24-07-2015, 18:08 PM)tatakuby napisał(a): No to powodzenia ... Bo nie ma takich ryb w sprzedaży .

Dlaczego nie wyjaśniłeś człowiekowi w takim razie jakie są w sprzedaży? Tongue
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Skalarów z PERU mamy parę odmian, ale mówiąc "Altum Peru" już wiadomo o jakie ryby chodzi. To normalna nazwa handlowa, a w dodatku chyba pod tą nazwą importerzy ściągają ten gatunek.

Jeszcze rozumiem gdyby wskazać temu człowiekowi namiar na ryby i przy okazji edukować w kontekście prawidłowego nazewnictwa, ale czepialstwo to żadna pomoc. 

Ars miał jakiś czas temu jakieś Peruviany, może do niego napisz?
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
U mnie w zoo-logikach też są te ryby dostępne pod nazwom "Altum Peru"
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
No wszystko się zgadza ale rozpowszechnianie błędnej nazwy to nie jest dobre wyjście ...... lepiej od razu wyprostować sprawę niż mylnie nazywać gatunek którego nie ma Wink ze znanych mi osobników Żaglowca które znalazłem w niektórych źródłach mówiąc ogólnie o tej rodzinie : Pterophyllum sp. Rio Amazonas , Pterophyllum sp. Rio Jatapu , Pterophyllum sp. Manacapuru , Pterophyllum sp. Rio Nanay Red Spot , Pterophyllum sp. Rio Nanay , Pterophyllum sp. Rio Negro , Pterophyllum sp. Belem , Pterophyllum sp. Brazil , Pterophyllum sp. Cururo , Pterophyllum sp. Manacapuru Red Shoulder , Pterophyllum sp. "Peru Orange Back" , Pterophyllum sp. Rio Momon Red Spot , Pterophyllum sp. Rio Tapajos , Pterophyllum sp. Xingu . Jak widać trochę tego jest swoje nazwy zawdzięczają miejscom w których zostały odłowione ...... Nawet Heiko Bleher wyjaśniał i kazał prostować to żeby mylnie nie nazywać normalnego żaglowca przydomkiem "Altum" nie ma to nic wspólnego z Żaglowcem wysokim to raz a dwa że "Altum" Żaglowiec wysoki występuje w 3 powszechnie znanych nazwać : Orinoco , Inirida , Atabapo które też zawdzięczają swoje nazwy miejscom odłowów ..... Wink
[5120L] Moja mała natura ClearWater (w trakcie tworzenia) Smile
Przeszłość ....
[1080L] Moja mała natura BlackWater ( https://www.facebook.com/1080Lmojamalanaturablackwater )
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
(25-07-2015, 15:41 PM)TomaszAkwarystyka napisał(a): No wszystko się zgadza ale rozpowszechnianie błędnej nazwy to nie jest dobre wyjście ...... lepiej od razu wyprostować sprawę niż mylnie nazywać gatunek którego nie ma Wink ze znanych mi osobników Żaglowca  które znalazłem w niektórych źródłach mówiąc ogólnie o tej rodzinie : Pterophyllum sp. Rio Amazonas , Pterophyllum sp. Rio Jatapu , Pterophyllum sp. Manacapuru , Pterophyllum sp. Rio Nanay Red Spot , Pterophyllum sp. Rio Nanay , Pterophyllum sp. Rio Negro , Pterophyllum sp. Belem , Pterophyllum sp. Brazil , Pterophyllum sp. Cururo , Pterophyllum sp. Manacapuru Red Shoulder , Pterophyllum sp. "Peru Orange Back" , Pterophyllum sp. Rio Momon Red Spot , Pterophyllum sp. Rio Tapajos , Pterophyllum sp. Xingu . Jak widać trochę tego jest swoje nazwy zawdzięczają miejscom w których zostały odłowione ...... Nawet Heiko Bleher wyjaśniał i kazał prostować to żeby mylnie nie nazywać normalnego żaglowca przydomkiem "Altum" nie ma to nic wspólnego z Żaglowcem wysokim to raz a dwa że "Altum" Żaglowiec wysoki występuje w 3 powszechnie znanych nazwać : Orinoco , Inirida , Atabapo które też zawdzięczają swoje nazwy miejscom odłowów ..... Wink
amen
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
(25-07-2015, 15:41 PM)TomaszAkwarystyka napisał(a): No wszystko się zgadza ale rozpowszechnianie błędnej nazwy to nie jest dobre wyjście ...... lepiej od razu wyprostować sprawę niż mylnie nazywać gatunek którego nie ma Wink

No wszystko się zgadza Tomku, ale jeszcze trzeba znać właściwą nazwę.
Osobiście nie wiem, które z wymienionych przez Ciebie ryb to ryby znane u nas jako Pterophyllum scalare Peru (altum) Smile

Ciężko o taką poprawność terminologiczną, skoro powszechne te ryby występują pod taką właśnie nazwą.

Jak będę znał nazwę właściwą - postaram się zapamiętam i propagować Smile
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
wszystkie które są sprowadzane z Peru ( czyli patrz 3 pierwsze  w moim poście nr 4 )
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Żaglowiec o którym piszemy, nazwijmy go roboczo „Żaglowiec cętkowany” odróżnia się od innych Pterophyllum scalare miodowymi i czarnymi cętkami, kropkami oraz niebieskim metalicznym połyskiem. Posiada tez charakterystyczny wykuj pyszczka po górnej i dolnej stronie oraz stosunkowo długie płetwy. Ogólny pokrój ciała jest lekki. Ilość cętek, kropek i niebieski poblask u ryb z tego samego transportu może być różny (mama na myśli dojrzałe osobniki a nie młodociane które tych cech jeszcze nie mają).
Opisałem jego wygląd bo Żaglowce o takich cechach kolorystycznych występują nie tylko w Peru ale również w Surinamie (skąd się tam wziął to już inna historia). Te z Surinamu generalnie mają trochę inaczej nałożone cętki i plamki.
Smaczku dodaje fakt, że możemy mieć Żaglowca z tego samego cieku co Żaglowiec cętkowany o takim samym pięknym kształcie ciała i płetw ale całkiem pozbawiony cętek, plamek, kropek i niebieskiego blasku. Podobnie jest z dyskowcami zielonymi. Najpiękniejsze z nich mają charakterystyczne cętki i plamki. Odławiane w tym samum rejonie zielone dyski są segregowane kolorystycznie i sprzedawane pod różnymi nazwami.

Na domiar złego tytułowy Żaglowiec hodowany w akwariach przez Fx pokoleń, zmienia się stopniowo. Traci miodowe, czarne plamki, niebieski poblask i czarne pręgi. Dodatkowo jest krzyżowany ze Skalarem. Ostatnio w moich sklepach takie hybrydy są oferowane pod nazwą Altum Peru za podwójną cenę zwykłego Skalarka.

Czyli pod nazwą „Altum Peru” (czytaj „Żaglowiec/Skalar cętkowany”) możesz kupić dzikiego Żaglowca z Peru, Surinamu albo hodowlanego Fx lub zmiksowanego Skalarka.

Ponieważ ichtiologom systematykom niespieszno z rewizją rodzaju Pterophyllum dlatego możemy go nazwać „Żaglowiec cętkowany” albo „Żaglowiec miodowy” z ewentualnym dopiskiem Peru lub Surinam i odpowiednio Skalar cętkowany lub Skalar miodowy z dopiskiem ...

O nazywaniu Żaglowców jest jeszcze tu: http://www.pkmd.pl/pl/forum/viewtopic.php?f=73&t=7858
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości