• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [650][Malawi]

#31
Bardzo wazna informacja.
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#32
Z ciekawości sprawdziłem u mnie. Na 60 cm długości plexi różnica pomiędzy najwyższym a najniższym punktem luku to 5,5 cm.
W Castoramie są dostępne panele z polwenglanu komórkowego do konstrukcji typu ganki, wiaty itp. Nie są w 100% przezroczyste ale jako zastępstwo dla szyb nakrywkowych nadają się świetnie. No i cena bardzo atrakcyjna jak na ten materiał.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#33
(26-07-2015, 12:24 PM)MatB napisał(a): Z ciekawości sprawdziłem u mnie. Na 60 cm długości plexi różnica pomiędzy najwyższym a najniższym punktem luku to 5,5 cm.
W Castoramie są dostępne panele z polwenglanu komórkowego do konstrukcji typu ganki, wiaty itp. Nie są w 100% przezroczyste ale jako zastępstwo dla szyb nakrywkowych nadają się świetnie. No i cena bardzo atrakcyjna jak na ten materiał.

U mnie się nie sprawdziły. W komorach rozwijały się glony i nie wyglądało to estetycznie.
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#34
Nie mam na razie takich doświadczeń. Będę obserwował.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#35
Trochę zaśmiecamy temat za co przepraszam ale mam doświadczenie w kwestii nakrycia baniaka i:
- mam plexi i
MINUSY są takie że się rysuje i wygina dosyć mocno (szczególnie jak jest zbyt cienki)
PLUSY to fakt że jest lekki i łatwy w obróbce (ja mam wywiercone otwory do karmienia)
- poliwęglan
MINUSY niestety po kilku m-cach użytkowania faktycznie stwierdzam że się rysuje, cena - mowa o litym lecz dla chcącego nic trudnego. Ja we Wrocławiu znalazłem taką firmę która odbiera z różnych firm produkcyjnych materiał typu plexi, poliwęglan i inne a później odsprzedaje w cenie złomu i to już jest zdecydowanie do przyjęcia
PLUSY jest lekki, łatwo się obrabia i nie wygina się.
Moim zdaniem poliwęglan (jak komuś uda się kupić tak jak mi w cenie złomu) to jest najlepsze rozwiązanie - POLECAM.
[720l]Nowe życie...
[240l]BW

Pozdrawiam
Mariusz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#36
Nie ma sprawy, temat interesuje mnie również. Jeśli mógłbym dostać plexi lub poliwęglan o grubości 10 mm w przyzwoitej cenie, to bym się nawet nie zastanawiał. Szyba 50x60 cm o grubości 10 mm jest tak ciężka, że odechciewa się ją ściągać. Sytuację ratuje jedynie uchwyt do szkła na przyssawki. Środek zostawiłem otwarty. Parowanie jak narazie raczej niewielkie, ale za to powierzchnia wody bardzo się brudzi - osiada kurz. Nie wiem czy w końcu nie przykryje środka plexi, bo bardzo mnie to irytuje.
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#37
Ja się skłaniam do zrobienia nakrywek ze szkła klejonego 2x3mm. Ryba jak pobije to nie wpadnie tafla do wody i wyjdzie (raczej) najtaniej. Koleś za akwarium 50x50x40 sklejonego z 2x4mm float wziął ode mnie 60zł 3 lata wstecz.
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#38
(26-07-2015, 19:13 PM)Topielec napisał(a): Nie ma sprawy, temat interesuje mnie również. Jeśli mógłbym dostać plexi lub poliwęglan o grubości 10 mm w przyzwoitej cenie, to bym się nawet nie zastanawiał. Szyba 50x60 cm o grubości 10 mm jest tak ciężka, że odechciewa się ją ściągać. Sytuację ratuje jedynie uchwyt do szkła na przyssawki. Środek zostawiłem otwarty. Parowanie jak narazie raczej niewielkie, ale za to powierzchnia wody bardzo się brudzi - osiada kurz. Nie wiem czy w końcu nie przykryje środka plexi, bo bardzo mnie to irytuje.

Uparłeś na te 10 mm, rozumiem, że chcesz aby była jednolita płaszczyzna wliczając w to wzmocnienia ?
Twoje rozwiązanie nie jest praktyczne ze względu na ciężar właśnie, myślę że szybko sam do tego dojdziesz bo jednak mieć możliwość dostępu do baniaka na jego całej długości jest niejednokrotnie przydatne.
Co do kurzu na powierzchni to skimmer eheima rozwiązałby ten problem.

Ja planuję u siebie docelowo nakryć wszystkie baniaki właśnie poliwęglanem - jestem najbardziej zadowolony z tego przykrycia.

Jak jesteś cierpliwy i chcesz to mogę zamówić poliwęglan o grubości 10 mm w cenie złomu lecz to może potrwać Wink.
[720l]Nowe życie...
[240l]BW

Pozdrawiam
Mariusz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#39
Tak teraz pomyślałem - skoro Adam chce, żeby szyby nakrywowe były równo ze spinkami, bo to ładnie wygląda, to czemu nie zainstalować cienkich szyb, ale na podkładkach??? Smile Wystarczy na każdym odcinku wzmocnienia przykleić po dwie przeźroczyste przyssawki (cztery na szybę), będą stanowiły świetny dystans dla szyb - zero zgrzytania piaseczku - a nie trzeba będzie kombinować z super drogimi albo trudnymi do zdobycia materiałami. A szybę 4 mm o wiele łatwiej da się podnieść Big Grin
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#40
Na wyginanie się cienkiej plexi jest sposób, można na całej głębokości pokrywy przymocować kątowniki aluminiowe. Ważyć nie będzie o wiele więcej a usztywni pokrywę. Pozostaje kwestia wizualna ale to każdy może sam ocenić.
Uaru amphiacanthoides, Geophagus altifrons, Satanoperca leucosticta, Satanoperca mapiritensis, Biotodoma Cupido, P. scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości