• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Satanoperca daemon - tarło

#1
Witam..... cztery długie lata.... tysiące litrów podmienianej wody, kilogramy pokarmu, i godziny spędzone z nosem przy szybie..Smile

I w końcu... powiem szczerze ,że nie spodziewałem się ,że mój plan wypali ta szybko i w tak pełnym zakresie..  

Wszystko zaczeło  się w środę. Przychodzę z pracy i widze wielgachny dół a na jego dnie sterta kamieni. Ponieważ juz wielokrotnie działy sie takie rzeczy ( tylko nie z kamieniami, ) uzbroiłem się w cierpliwość i czekałem aż sytuacja się rozwinie. W czwartek pojawił sie drugi dół oddzielony od pierwszego korzeniem i sterta kamieni została przeniesiona do drugiego dołu .Po tym czasie wszystko sie ustabilizowało, samica co kilka minut zatrzymywała się nisko nad kamieniami i wachlowała je płetwami. Samiec w tym czasie patrolował okolice i od czasu do czasu taż trochę powachlował. to co było inne od poprzednich sytuacji to to , że skończyły się wykopki... Samiec owszem troche jeszcze pokopał , ale nie za wiele... Para naprawdę przykładnie opiekowała się tą stertą kamieni ( nie widziałem ikry a naprawdę się starałem aby ja dojrzeć - mala latareczka i nos przy szybie..Smile . Wczoraj to samo, dzisiaj rano to samo. Z artykułów wiedziałem że 72h to jest czas wykluwania się larw. więc dzisiaj cały czas byłem przy akwa... i w końu..Smile pod korzeniem zauwazyłem malutka larwę..Smile nie rusza się jeszcze żwawo ale czasami ogonkiem zamacha... Niestety zdjęcia jej zrobić nie mogę - ostrosc za słaba, ale jeszcze kilka dni i może uchwycę pływające młode.. Ogólnie rzecz biorąc wszystko przebiega bardzo sprawnie i jestem zdziwiony aktywnością samca , który poprzednio niezbyt interesował się tym co robila samica. Zaraz wrzucę zdjęcia ryb nad dołkiem.... Aha i kolorki rodziców... niesamowite, 

dodam tylko że teraz w akwarium jest zupa hormonalna bo jedna z samic S. jurupari "amazonas red" nosi młode już od tygodnia, a druga wytarła się wczoraj..Smile  Tak więc mam dwie samicę z młodymi w pyskach i S.daemon z larwami..Smile Nie myślałem że będę miał takie szczęście..Wink

Pozdrawiam!

Witam, kilka zdjęć...
   
Pierwszy dołek wykopany w środę
   
Samica nad drugim dolkiem ( widac jeszcze nie zaleczone ślady po dziurawicy której nabawiła się dwa lata temu...cięgle jeszcze nie znikły a wystarczyło kilka tygodni lenistwa, przerybienia akwarium i juz się pojawiły)
   
   
Samiec w szacie godowej.. samica też często taką przybiera ...widok niesamowity ( szczególnie że sa to 30 cm ryby..)
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Piękne rzeczy się dzieją w Twoim akwarium. A to wszystko w jakim litrażu?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
160x65x60wys. - 625 L

ph - 5.5 
temp 30.5C
przewodnośc ~100 us
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
YEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEES!!!!!!!!!!!11111! HuraHuraHura

Graulacje! Od początku kibicowałem Twoim zmaganiom z tym gatunkiem, domyślam się że niejednokrotnie dorwało cię zniechęcenie i był chwile zwątpienia, tym większe to osiągnięcie!

Trzymam kciuki za odchowanie młodych, ale nie sądzę, byś Ty miał z tym większy problem Smile

A ryby są zniewalające - mało jest porządnych zdjęć z tarła S. daemon, więc fotografuj i spamuj ile wlezie!

Jeszcze raz gratulacje - takie sukcesy jak ten to niezła motywacja Big Grin
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
To jest taki rodzaj akwarystyki, który mnie się podoba Smile Trzymanie jednego gatunku 4 lata !!! Tak to ma czasami wyglądać i tylko wtedy poznajemy Nasze ryby od podszewki a radość wielokrotnie większa Big Grin

Aż mnie korci, żeby się wprosić jak widzę podpis: Kaźmierz k. Poznania Tongue
Sukces bardzo wyjątkowy, wytrwałość, odpowiednie warunki i kondycja ryb - możesz w skrócie opisać ich dietę?

Gratuluję Big Grin
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Z tego wynika że zachowując dobre warunki w akwarium wystarczy cierpliwości by rozmnożyć niejeden "trudny" gatunek, ale wielu z nas wymięka i ryby lądują tu i tam. 4 lata z jednym gatunkiem to jest coś Wink Gratulacje! Mam nadzieję że coś z tego się utrzyma.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Witam, dzięki Wam za gratulacje , to naprawdą motywuje kiedy mozna podzielić sie swoimi doświadczeniami z innymi ludzmi z pasją.. 
Już mniej więcej od połowy dnia samica wachluje inne miejsce. nie widziałem aby przenosiły tam larwy ale ogólnie to nic nie moge uchwycić.. Tam jest takie rumowisko korzeni i kamieni , że nic nie widać.. Samica już teraz nie ustawia się bezpośrednio nad miejscem wachlowania ale nieco wyżej ( ok. 20cm) i  walchlowanie też jest intensywniejsze i trwa dłużej ( praktycznie cały czas wachluje).
Larwie zrobiłem kilka zdjęć ale nic na nich nie widać jak powiększe. Na początku miałem wątpliwości czy to larwa S.daemon a nie S.jurupari ( może wyleciała z pyska samicy) Jednak pierwsza samica wytarła się tydzień temu i mlode są już prawie samodzielne. Druga z samic wytarła się wczoraj więc ma jeszcze ikrę. Larwa którą widzialem wykluła sie dopiero co, więc musi być S.daemon....
Młode powinny zacząć pływać za okolo 3 dni więc jeszcze trochę....

Filas - jak chcesz to wpadaj ..Smile 

Pozdrawiam!
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Czytam te wieści i szczęka mi opadła. Dobrze że tu się pisze a nie mówiWink
Mam jeszcze małe doświadczenie w rozmnażaniu Satanoperec ale kiedyś wlazłem do sklepu akwarystycznego i zapytałem o młode S. daemon i wtedy usłyszałem że jeszcze nikomu się to nie udało rozmnożyć i że wszystkie dostępne Daemony są z odłowu.
Nie wiem czy to tak do końca jest prawda, ale jak tak to dokonałeś niesamowitej rzeczy. Widać że ryby czują się u Ciebie super co mam w planach zobaczyć już wkrótce hehe.

Rozumiem że ta larwa jest pilnowana przez rodziców? i czy jeżeli byłaby jednak od jurupari lub innej Satanoperci, to byłaby zjedzona? Z Twojego opisu zrozumiałem że jest możliwość że nie zostanie zjedzona?

Wielkie gratulacjeOklasky
Uaru amphiacanthoides, Satanoperca: leucosticta mapiritensis daemon, Biotodoma Cupido, Pterophyllum scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Gratulacje Marcinie jeszcze raz.
Warto też zwrócić uwagę na wiek ryb. Jak wczoraj oszacowaliśmy z Marcinem to ryby mają ok. 8-9, a może nawet 10 lat.

w-2 "4 lata z jednym gatunkiem to jest coś" - podobno akwarystyka uczy cierpliwości ;-)
Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Witam, Sloma - jeżeli obie pary są w okresie tarła to myslę ,że mogły by "zaanektować - ( popularne słowo w dzisiejszych czasach..) mlode innego gatunku.. Jednaj S.jurupari to gębacze więc pierwsze co robia ich mlode to szukaja drogi do pyska rodziców. Gdyby jakas rybka wplyneła do pyska S.daemon, myślę że ta by ją zjadła...
Dzisiaj rano sytuacja bez zmian, samica i czasami samiec zaciekle pilnują swojego rewiru, młodych na razie nie widzę, ale wiem że gdzieś tam są... widac to nawet po zachowaniu ryb.. gdy podplywają do dna dołka z kamieniami nie przekopują go tylko stroszą pierwsze promienie pletwy grzbietowej i trzęsą się do siebie. Samica coraz częściej przyjmuje ciemną barwę. Oczywiscie juz od rana próbowałem cos dostrzec i gdy wydawało mi się że coś porusza sie miedzy kamieniami, probowałem malutkim wężykiem zassać larwe do pojemnika aby lepiej się jej przyjżeć... natychmiast po włożeniu ręki , samiec i samica nastroszyły się, pociemniały i stały się bardzo agresywne. Nie zassałem nic   i nie będę juz ryzykował. Zobaczymy co czas pokaże. Ponieważ pozostałe ryby też są zaangażowane w swoje młode - nie przeszkadzają tak bardzo, chociaz od czasu do czasu próbują uszczknąć coś z tego dołu, jednak samica skutecznie je odstrasza. 
Jak ktoś mnie odwiedzi (zapraszam) to zobaczy jak trudno jest dojrzeć cos w akwarium pełnym najprzeróżniejszego syfku na dnie. Mam tam "hałdy" kawałeczków liści, torfu, i innych rzeczy które kiedyś wkładałem do akwa. Ryby lubią je przekopywać i może nawet w ten sposób uzupełniaja swoja dietę. No ale teraz  w połączeniu z kamieniami , nie sposób dojżeć w tym młodych... Tą jedna larwę widziałem blisko tego miejsca ( na skraju dołka) i to mi wystarczy. Niejednokrotnie próbowałem zobaczyć coś podczas ich wcześniejszych "tareł" ale nigdy nic nie widziałem - teraz tak i wiem że droga która obrałem jest właściwa.. Oczywiście w pełni usatysfakcjonowany będę jak wychowam młode. Jeszcze kilka dni i zobaczymy czy będzie to pełny sukces.
Pozdrawiam!
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości