• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Pterophyllum scalare

(27-06-2020, 13:29 PM)Macraei napisał(a): Dzisiaj kilka zdjęć dzikich P. scalare red spot Surinam oraz maluchów F1 ?
Moje maluchy (pływające u mnie od 14 czerwca) od Macraei P. scalare red spot Surinam (F1 zdaje się pierwszy miot? Popraw mnie jeśli się mylę) rosną i z każdym dniem pięknieją. Generalnie mam dwie lewe ręce jeśli chodzi o robienie zdjęć, co w połączeniu z brakiem odpowiedniego sprzętu nie oddaje wiernie kolorystyki. Inna sprawa to fakt, że generalnie refleksy trudno wiernie sfotografować. Postaram się co nieco napisać z punktu widzenia totalnego amatora haobbysty, o tym co nie wydaje się oczywiste patrząc na zdjęcia. Generalnie ryby są młode (ok 4 mc) więc zakładam, że nie mają docelowego wybarwienia (brak cętek). Posiadają zielone "czoła" (takie trochę mszyste) i wydają się być zielone na grzbiecie choć mają bardzo intensywnie opalizującą na złoto łuskę (generalnie widać głównie złoty kolor i to bardzo intensywny, ale przy braku światła i tym samym refleksów, widać zieleń). Środkowy pas "potrójny" i bardzo zmienny (wystarczy że Ryba wypłynie z korzeni limnobium, pisti i dość szybko chwilowo blaknie). Co ciekawe, niemal równo podzielony korpus u góry jak wspomniałem złociejący - u dołu wyraźnie srebrzysty z nutami niebieskiego (szczegolnie w okolicach głowy) i seledynowego. Ryby mają już ładne, długie wyrostki na płetwach (faktury wzoru na płetwach z racji na ruchliwość młodziaków trudno mi wyłapać). Płetwa grzbietowa wyraźnie rudziejaca (patrząc na zdjęcia protoplastów pewnie to też znak młodości). Ufff, musiałem się uzewnętrznić bo w sumie to moja pierwsza okazja z "rasowym" skalarem. Inna sprawa, ciekawostka jest taka, że spotkałem się z nazwą handlową tej odmiany sugerującą zupełnie inny gatunek. Coś jak Altum Peru to tutaj jest Altum Suriname.


Widoczny zielony grzbiet:
   


Ruszone ale tylko takie dałem radę zrobić - pokazujące srebrny kolor dolnej połowy ciała (niebieskiego i seledynu nie dałem rady ująć):
   


Chyba najładniejsze jakie mi wyszło w miarę najwierniej pokazujący złoty kolor na grzbiecie:
   


Różnica w środkowym pasie w zależności o miejsca żerowania (tutaj musicie po prostu na słowo uwierzyć, że gdyby się zamieniły miejscami to po 2-3 minutach ubarwienie tego z mniej wyraźnym pasem wyglądałoby jak tego z bardziej wyraźnym i na odwrót):
   


I takie tam, z cyklu - poszedł stąd!
   


Z góry za spam przepraszam Smile 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Jestem w szoku jak bardzo kolorowe, oraz zmienne w ubarwieniu są te Amapa. W takim samym szoku jestem co do ich agresji wewnątrzgatunkowej- muszę odchować sobie kilka sztuk w ramach "rozpraszaczy", bo przed tarłem ostro sobie potrafią styrać płetwy.

A co do tarła- ostatnie odbyło się na przedniej szybie Big Grin.

   
   
   
   
   
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Piękne, oprócz tego z jednym paskiem ;P
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Kolejne larwy u Amapa się wykluły, liczę na odchów Big Grin. Momony za to rosną z dnia na dzień- zresztą tak samo jak L. araguaiae Wink.

   
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Jak sądzisz rośliny w swoich akwariach? Widzę jakieś plastikowe? pudełko. Sorry za offtop. Skalarki bardzo przyjemne dla oka.
Pozdrawiam Kacper.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Rośliny sadzę tak jak mi wygodnie Wink. W przypadku odchowalników/tarliskowych raczej albo w doniczce ceramicznej, albo w plastikowym pudełku- często z ziemią/torfem pod piachem. W przypadku długodystansowych akwariów zwykle lecą prosto w piach, pod piachem nic nie pakuję dodatkowo.

Jak widać u Apistogramma helkeri zielsko rośnie w takich warunkach Wink

   
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Dzięki za odpowiedź.
Pozdrawiam Kacper.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
No to rośnie grupa Amapa, liczę na ciekawie wybarwione młode, bo ojcem jest samiec z ostatnich zdjęć a matką sztuka z najbardziej czerwonym grzbietem z całej grupy Wink.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
(04-09-2020, 23:32 PM)Papja napisał(a): No to rośnie grupa Amapa, liczę na ciekawie wybarwione młode, bo ojcem jest samiec z ostatnich zdjęć a matką sztuka z najbardziej czerwonym grzbietem z całej grupy Wink.
Haiko jak te młode zobaczy, to ogłosi że nowy gatunek odkrył u Ciebie w akwrium. ;P
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Przepraszam ale te Amapa jakieś takie brzydkie nie wiadomo czemu
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości