• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Mesoheros festae

#1
Nandopsis festae, zwana Red Terror, to piękna amerykańska pielęgnica. Agresywna. Ponoć potrafi zaskoczyć swą agresją nawet akwarystów, którzy są na to przygotowani. I może urosnąć naprawde spora - dorosłe samce mogą osiągnąć pół metra. Z tych powodów - wielkości i agresji - stosunkowo rzadko u nas w Polsce hodowana w akwariach. Choć napewno warto się nią zainteresować.

NAZEWNICTWO

Aha, dodam, że nazewnictwo w jej przypadku jest niepewne - występowała już pod nazwą parachromis, nandopsis, exCichlasoma i paroma innymi. W tej chwili różni hodowcy używają wszystkich tych nazw, w zależności do której są bardziej przekonani - więc informacje o niej znajdziemy pod wszystkimi tymi nazwami.

HODOWLA

Tylko w dużych akwariach. Zazwyczaj trzyma się jedną dobraną pare (choć nawet samica nie jest bezpieczna z samcem, i niekiedy narażona na ataki), w wielkich akwariach trzyma się ją z innymi równie dużymi pielęgnicami, a czasami udaje ją połączyć z mniejszymi silnymi - pielęgnicą zebrą, bazalcikiem kostarykańskim, i wyczytałem że takie połączenie się czasem udaje.

ODMIANY

Występują pewnie jakieś lokalne warianty. Oprócz standardowej Red Terror, sprzedaje się odmianę "Blue festae" - gdzie samce mają bardziej błękitnawe, zielonawe ubarwienie, a samice bardziej błękitne paski na ciele, i odmiane "Black festae" - gdzie samiec jest ubarwiony w czarne paski, tak jak samica. Podejrzewam że tych wariantów jest więcej. Pielęgnicą podobną i często myloną jest N. uropthalmus.


Załączone pliki Miniatury
   

.jpg   w.jpg (Rozmiar: 122.5 KB / Pobrań: 7,141)
.jpg   w2.jpg (Rozmiar: 41.43 KB / Pobrań: 1,509)
.jpg   w3.jpg (Rozmiar: 59.11 KB / Pobrań: 1,501)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Wruce troche do tej pieknej ryby bo mało kto w ogóle ma ta rybe. Czy znajde na tym forum kogos kto moze ma dorosłe, lub młode do sprzedania bo jestem bardzo zainteresowany tym gatunkiem??

Jest to bardzo piekna rybcia z harakterkiem Smile moze wiecej rozpiszmy sie na ten temat Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
ogromny agresor, sam się zastanawiam czy wpuścić je do swojego zbiornika, ale obawiam się o moje kruszyny, że nie dadzą sobie z nimi rady... :-)
W trakcie zmian! :-)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Lepiej nie ryzykuj, chyba że ostatnio zwiększyłeś pojemność akwa o 2000L ;-)
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
ryzyko kosztem jednej paryWink mam jeszcze czas na podjęcie decyzji.
W trakcie zmian! :-)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Zaczne tak. po 6 miesiacach poszukiwan w koncu znalazlem poszukiwana rybe i zaczynam zabawe zobaczymy co mi przyniesie przyszlosc w hodowli tych ryb. zakupilem dobrana pare i wsadzam ja do zbiornika 375 l. beda same. jak ktos mial doswiadczenie z ta rybka prosze o pomoc bo ja tylko przez 6 mies czytalem czytalem i czytalem a teraz ta wiedze przelew do zbiornika
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(24-07-2012, 08:28 AM)ozim87 napisał(a): Zaczne tak. po 6 miesiacach poszukiwan w koncu znalazlem poszukiwana rybe i zaczynam zabawe zobaczymy co mi przyniesie przyszlosc w hodowli tych ryb. zakupilem dobrana pare i wsadzam ja do zbiornika 375 l. beda same. jak ktos mial doswiadczenie z ta rybka prosze o pomoc bo ja tylko przez 6 mies czytalem czytalem i czytalem a teraz ta wiedze przelew do zbiornika

No i sie stało. W KOŃCU!!! dzis odebrałem moja pare Festae, mają ok 15-18cm dobrana parka. Samiczka pieknie wybarwiona, samczyk tez jest piekny. czekam teraz az nabiorą kolorow i wstawie fotki.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Super. Czekamy na maluchyWink.
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(30-07-2012, 16:39 PM)dator napisał(a): Super. Czekamy na maluchyWink.

Ja tez czekam Smile widze ze samiczka ma wyjete pokładełko i napecznialy nrzyszek wiec mam małą nadzieje ze to nastąpi niedługo. Kopia dołki i widze ze szybko sie oswoiły z akwarium Smile Ryby sprowadziłem z niemiec jak by co, Kolega do mnie zadzwonil jak tam był i u jakiegos faceta była para do sprzedarzy wiec odrazu mu powiedzialem zeby bral no i są Smile
Rybcie są strasznie ruchliwe, samiczka cały czas kopie dolek Smile dam na poczatek trzy zdjecia ryby mam w akwarium od 3 godzin wiec czekam na wybarwienie choc i tak sa ladne Smile, ale nie mi to oceniac.


Załączone pliki Miniatury
           
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Wrzucam filmik z mojmi nowymi lokatorami akwarium
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości